01.04.2019 23:30


Národní tým mnoho zámořských hráčů na mistrovství světa neposílí

Autor: Jiří Černý | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Sport

Přípravný kemp národního týmu před mistrovstvím světa začal s hráči z KHL i extraligy. O Gagarinův pohár pro vítěze ruské KHL letos ve finále nebojuje žádný z českých hokejistů. Již teď může realizační tým v čele s hlavním trenérem Milošem Říhou vybrat hráče z evropských soutěží. Hokejistů ze zámořských lig před začátkem samotného mistrovství příliš nebude.

Národní tým při rozbruslení. Foto: Jiří Černý

Praha – Trenér národního týmu Miloš Říha pomalu skládá mužstvo pro blížící se mistrovství světa. Tělo týmu budou tvořit hráči z domácí extraligy a evropských lig. Generální manažer Petr Nedvěd se snaží získat posily ze zámoří.

Do konce základní části kanadskoamerické NHL chybí jen tři kola. Z šestnácti míst v playoff už zbývá jen šest. O čtyři zbývající místa se ve Východní konferenci uchází pětice týmů. Toronto a Pittsburgh mají tříbodový náskok na Columbus, o bod více ztrácí Carolina. Pomyslného černého Petra drží hokejisté Montrealu, kteří se ve zbývajících zápasech pokusí dotáhnout ztrátu bodu na Carolinu.

Západní konference už zná šest z osmi týmů ve vyřazovací fázi. O dvě divoké karty usiluje čtveřice mužstev. Nejlepší výchozí pozici má texaský tým Dallas Stars i s Romanem Polákem a Radkem Faksou v sestavě. Čtyři body na Dallas ztrácí Colorado, pět bodů Arizona. Teoretickou šanci na úspěch má i Minnesota Wild. V systému NHL, kdy za vítězství bere tým dva body, je však její postup jen málo pravděpodobný. V týmu Minnesoty navíc nefiguruje žádný český hráč. Nižší soutěž AHL pokračuje základní částí ještě o týden déle.

Se zmenšujícím se počtem českých hráčů v zámořských týmech klesá i jejich věkový průměr. Zkušenější čeští hokejisté většinou působí v týmech na postupových pozicích. Výjimku tvoří trojice Voráček, Gudas a Neuvirth hrající za Philadelphijské letce. „Pokud se nestane, že by se Voráček nebo Gudas zranili, tak jednoznačně řekli, že přijedou,“ radoval se Říha na prvním srazu národního týmu. Neuvirth bude po zranění pravděpodobně v nominaci chybět, končí mu i smlouva s klubem. Kapitánem výběru bude nejspíše mistr světa z Kolína nad Rýnem Jakub Voráček.

Skvělou sezonu zatím prožívají Davidové Pastrňák a Krejčí v Bostonu, pozici jedničky v brankovišti si v mužstvu vydobyl David Rittich. Výborné výkony podává i Tomáš Hertl v dresu žraloků ze San Jose. Všechny jmenované týmy však postupují do vyřazovacích bojů a dokonce z nasazených pozic pro favority prvního kola playoff. Začátek mistrovství světa tak nejspíše nestihnou. Pro šampionát bude mít jistě volno z pravidelně hrajících českých talentů jen útočník New York Rangers Filip Chytil.

Neúspěšné týmy NHL mají možnost uvolnit hráče pro šampionát. Většina klubů však upřednostní posílení svých farem. Říha tak může marně vyhlížet mladé talenty Nečase nebo Kauta. Klubová sezona ale naopak skončí pro Filipa Chlapíka, jehož Belleville si místo v playoff AHL nezajistí. Účastník šampionátu do dvaceti let může posílit národní tým, stejně jako Michael Špaček. Říha ale plánuje tým postavit spíše na zkušenějších hráčích. Do tohoto konceptu nejlépe zapadá sedmadvacetiletý obránce Jakub Jeřábek. Ten ale může jistit výpadky v obraně postupujícího hlavního týmu St. Louis Blues.

Krom příjemných povinností hráčů v týmech hrajících playoff vyvstává otázka hráčských kontraktů. Každoročně se musí trenéři národních týmů smířit s omluvenkami zdůvodněnými koncem stávající smlouvy a vyjednávání o nové. Tento scénář je pravděpodobný zejména u Pavla Zachy z New Jersey, Libora Šuláka z Detroitu a Davida Kampfa z Chicaga. Kampfovi se Zachou končí nováčkovské kontrakty a zejména Zacha by měl být budoucím lídrem svého týmu. Vyjednávání o štědřejším kontraktu tak může znamenat Zachovu absenci na turnaji v Bratislavě. Nejistou pozici  pro další sezonu má i Martin Frk v Detroitu.

Post golmana obsadí brankaři z evropských soutěží. V zámoří pravidelně nastupují pouze Rittich s Petrem Mrázkem, v AHL se daří Pavlu Francouzovi. Všichni zmínění muži s maskou budou nejspíše pokračovat do vyřazovacích bojů. Tým se tak bude spoléhat na dvojici Bartošák a Kovář. „Dobrá zpráva, že Kovář přijal nabídku reprezentovat,“ doplnil Říha na tréninku pro portál hokej.cz.

Národní tým čeká v přípravě dvojzápas s Rakouskem, poté změří síly s výběrem Německa. Finální přípravu zakončí domácí turnaj soutěže Euro Hockey Tour v Brně, kde se Říhův výběr na začátku května utká s Finskem, Švédskem a Ruskem. Šampionát v Bratislavě začíná desátého května. Reprezentace rozehraje turnaj večerním zápasem se Švédskem.

Klíčová slova: hokej, reprezentace, NHL, národní tým

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.