10.04.2013 16:11


Náměstí Svobody patřilo oslavám Mezinárodního dne Romů

Autor: Tomáš Kára | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Mezinárodní den Romů se slavil i v Brně na náměstí svobody, kde se návštěvníci v rámci pestrého programu seznámili s romskou historií, ochutnali romská jídla a poslechli si známé interprety.

Brno - Mezinárodní den Romů přišli lidé oslavit v pondělí i na brněnské náměstí Svobody. Návštěvníci se měli možnost blíže seznámit s romskou kulturou ve stáncích s workshopy, které se otevřely v jedenáct hodin.

„Věříme, že interaktivní stánky lidem ukážou krásu romské kultury,“ uvedla vedoucí stánku s ochutnávkou romských jídel Marie Giňová, která upozornila i na stánky k romské historii nebo romským oděvům. Odvážnější návštěvníci si dokonce mohli v jednom z nich nechat věštit budoucnost. Od patnácti hodin začal program i na hlavním pódiu, kde kromě přehlídky romských krojů vystoupila řada romských interpretů. „Pozvání přijala například světoznámá skupina Kale a slovenská hvězda Igor Kmeťo,“ sdělila Ivona Parčiová z IQ Roma servisu, který byl hlavním pořadatelem. Podle slov Parčiové bylo cílem oslav nejenom oslovit romské obyvatelstvo, ale i podpořit vzájemné vztahy a pozitivní atmosféru mezi Romy a majoritou.

Oslavy Mezinárodního dne Romů pořádají společně brněnské neziskové organizace již několik let. „Letošní ročník byl již sedmý a na organizaci spolupracovali zástupci organizací Drom, Muzeum romské kultury, Romodrom, Ratolest Brno, Společenství Romů na Moravě a IQ Roma servis,“ upřesnila Parčiová. Dodala, že na organizaci se pravidelně podílí i řada dobrovolníků.

Akce se konala za podpory města i Jihomoravského kraje. „Je to odvážný a potřebný veřejný projev zájmu o podporu respektujícího kulturního dialogu a pozitivních interakcí Romů a majoritní společnosti ve městě Brně i celém kraji,“ zhodnotila ředitelka IQ Roma servisu Katarína Klamková. Podporu pro akci vyjádřila přímo na oslavách i starostka partnerského města Leeds, která přijela při příležitosti desátého výročí podpisu smlouvy o spolupráci mezi Brnem a Leedsem, která zahrnuje i projekt RICE – začleňování Romů prostřednictvím kultury a vzdělávání.

Mezinárodní den Romů lidé slaví po celém světě už od roku 1990, kdy byl ustanoven na čtvrtém kongresu Mezinárodní romské unie ve Varšavě.

Klíčová slova: Mezinárdní den Romů, náměstí Svobody, oslavy

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.