02.03.2014 21:22


Nakupujte a prodávejte v netradičních e-shopech

Autor: Štolfová Michaela | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

Pro mnoho lidí je dnes nakupování na internetu nedílnou součástí života. Je pohodlnější a mnohdy i levnější. Online nakupujeme oblečení, elektroniku, jídlo, zkrátka vše, na co si vzpomeneme. Málokdo však ví, že existují e-shopy, na kterých se kdokoli může stát prodejcem nebo svým nákupem podpořit třeba svého souseda či kamaráda. 

Audio

    Znáte stránky Fler, Kickstarter a Airbnb?
         
    Autor: Michaela Štolfová

Brno - Na internetu nemusí nabízet své zboží a služby jen velké firmy. Existuje stále více online obchodů, které dávají prostor i ostatním. Můžeme na nich nakupovat nebo nabízet netradiční věci.

Jednou z nich je stránka www.fler.cz , kde lidé prodávají své vlastnoruční výrobky. Dá se tam nakoupit oblečení, kabelky, šperky, vybavení do domácnosti nebo třeba jen materiál pro vlastní tvorbu. Fler je jako dělaný pro ty, kteří jsou šikovní a chtějí svou práci předat dál. Navíc to může být i slušný přivýdělek. "Vyrábím smaltované naušnice a brože z plsti a prodávám je na Fleru. Někdy si tak vydělám i několik set korun za měsíc," popsala Zuzana Šebečková. Nakupují tu lidé s osobitým stylem, kteří se chtějí lišit a rádi nosí originální kousky, které nikdo jiný nemá.

Stránka byla založena v roce 2008 a od té doby se zde registrovalo okolo čtyřiceti tisíc prodejců a téměř sto tisíc nakupujících. Také v zahraničí existují podobné eshopy plné originálů. Třeba na Slovensku je to www.sashe.cz, v Americe www.etsy.com.

Nakupování online má spoustu výhod. Foto: Michaela Štolfová

Další z řady ne úplně klasických internetových obchodů je www.kickstarter.com. Pomáhá lidem, kteří sice mají spoustu kreativních nápadů, ale nemají peníze na jejich realizaci. Stačí, když natočí video, kde představí sebe a svůj projekt a umístí ho na tuto stránku. Potenciální zákazníci si potom prohlížejí různé projekty, a pokud je nějaký z nich zaujme, mohou ho finančně podpořit. Jestliže autor projektu vybere částku, kterou si dopředu určil, dostane peníze a jeho nápad se uskuteční. Samozřejmě se může stát, že se cílová částka nevybere, v takovém případě všichni přispívající dostanou své peníze zpět. 

O obrovském úspěchu této stránky svědčí fakt, že v roce 2013 pomohli lidé ze sedmi kontinentů, dokonce i z Antarktidy, financovat bezmála dvacet tisíc projektů. Mezi ty nejzajímavější patří třeba první muzeum pizzy na světě, brýle dokonale simulující virtuální realitu, helikoptéra poháněná pouze lidskou silou nebo výstava fotek na Berlínské zdi. V Česku existuje podobná stránka www.startovac.cz, která však není tak úspěšná co se počtu stoprocentně financovaných projektů týče.

Poslední stránka má adresu www.airbnb.cz a lidé z celého světa na ní nabízejí ubytování. Většinou se jedná o celý dům nebo byt, může to však být j jeden pokoj. Občas se tu dají najít i netradiční formy ubytování jako třeba iglú nebo loď. "Nedávno jsme byli s přítelkyní v Bratislavě a ubytování jsme sehnali přes Airbnb. Lákala nás hlavně výhodná cena," zdůvodnil Pavel Viktorin. 

Díky Airbnb se kdokoli může levně ubytovat ve sto devadesáti dvou zemích. Výhod to má hned několik. Ubytování je ve většině případů levnější než v hotelu. V případě pronájmu celého domu jek dispozici spousta prostoru a navíc kompletní vybavení. A co je nejlepší, tamější lidé posyktují nejlepší informace o městě a jeho okolí. Stránku využívají lidé z celého světa a veškerá komunikace tu probíhá v angličtině. 

Klíčová slova: e-shop, online shopping, fler, kickstarter, airbnb

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.