28.04.2013 11:57


Nakupování přes internet: risk nebo zisk

Autor: Barbora Chudíčková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Internetové portály umožňující prodej vlastního oblečení nebo jiných již nepotřebných věcí jsou v posledních několika letech velmi oblíbené. Lidé prodávají v podstatě cokoliv, na výběr je vše od spodního prádla až po ojeté auto. Je nakupování přes internet výhodou nebo naopak?

Praha – Nakupování přes internet je oblíbeným hitem především u těch, kteří preferují rychlý nákup z pohodlí domova. Nespornou výhodou internetu je, že na něm člověk sežene téměř vše. Ať už hledá něco na sebe, vybavení do bytu nebo je sběratelem neobvyklých věcí. Nakupovat lze však nejenom v certifikovaných e-shopech, ale také přímo od lidí na nejrůznějších serverech.

Karolína Bromová tráví nakupováním přes internet hodně času. Foto: Barbora Chudíčková

Nejznámější je zřejmě aukro.cz, které má přes dva a půl milionu uživatelů. „Na aukru nakupuji dost často. Věci se tam dají sehnat levněji, než v normálních kamenných obchodech. Navíc jsem z malého města, takže je pro mě lepší objednat si něco přes internet a vyzvednout si to na poště,“ řekla studentka Karolína Bromová.

Na internetu lze najít také různá fóra nebo bazary. Zde si lidé sami inzerují své nabídky. Práva a povinnosti kupujících a prodávajících tak nikdo nehlídá. Vše je na domluvě, důvěře a férovosti. Ne vždy se tak nákup obejde bez problémů. Často se stane, že kupující pošle peníze a zboží se nikdy nedočká. „Vybrala jsem si svetr na portálu www.votocvohoz.cz, kde lidé prodávají nebo vyměňují své oblečení. Slečně jsem poslala peníze na účet, ale svetr nikdy neviděla. Uživatelka si zrušila profil a už se mi neozvala,“ popsala svou situaci studentka Klára Kosinová, která si oblečení přes internet nakupuje každý měsíc. A její situace není ojedinělá. Lidí, kteří takto naletěli podvodníkům, jsou desítky. „Problém je, že prodávající nejsou téměř právně postižitelní. Většinou jde o částky, které nepřesáhnou pár stovek korun a policie s tím není schopná nic moc udělat,“ tvrdí právník Tomáš Horký.

Jediným řešením je obezřetnost a opatrnost. Člověk by si měl prodávajícího prověřit, přečíst si jeho předchozí hodnocení a negativně hodnoceným uživatelům se raději vyhýbat. Z výhodného internetového nakupování by se jinak mohla stát nepěkně prodražená zkušenost. . Podle Horkého si oklamaní uživatelé musí pomoci sami tak, že dají prodávajícímu nějaké ultimátum, nebo si zjistí jeho adresu a zajedou za ním. Samozřejmě na něj můžou podat trestní oznámení nebo jím alespoň pohrozit, ale většinou to bývá bez efektu.

Klíčová slova: internet nakupování

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.