26.10.2013 14:06


Nákup akcií přes internet může být snadná, ale i nebezpečná cesta ke zbohatnutí

Autor: Adam Bajgar | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Ekonomika

České přísloví říká, že peníze jsou až na prvním místě. V dnešní společnosti už se peníze opravdu dostaly na vrchol lidského zájmu. Jedním ze způsobů, jak je získat, je investovat do akcií. Pro mnohé to zní složitě a přenechávají to raději zkušeným makléřům, aniž by tušili, že se do investic mohou pustit sami.

Brno - Dnešní doba už pokročila tak, že akcie může prostřednictvím internetu nakupovat leckdo. Stále to ovšem nese rizika, která musí každý, kdo se do těchto vod chce pustit, znát. Začít obchodovat může ten, kdo splňuje dvě hlavní podmínky. Ty je mít připojení k internetu a trochu peněz. Takový business se může jevit jako dobrý způsob k výdělku peněz, avšak vše má svá pravidla a každý, kdo by to chtěl zkusit, by je měl znát.Cíl nakupování akcií. Foto: Adam Bajgar

V první řadě je nejdůležitější vybrat si obchodníka s cennými papíry, tedy s akciemi, který umožňuje nakupování přes internet a jeho přístup na burzy. „V České republice už má několik společností tradici prodeje akcií přes internet, je to například Fio nebo Saxobank,“ říká k výběru obchodníků finanční poradce Martin Dočekal. S vybranou společností zájemce sepíše smlouvu a přístup k obchodování na internetu. Když je registrace hotová a on-line účet zřízený, stačí převést libovolnou částku peněz a obchodování může začít. „Zatím žádnou zkušenost s nákupem akcií nemám, ale v poslední době se o tuhle problematiku stále více zajímám. Je možné, že v budoucnu zkusím zariskovat a do obchodování se pustím," řekl Ondřej Boháč.

Pro začínající akcionáře bez zkušeností některé společnosti nabízejí možnost otevřít si demo-účet. To je účet „na zkoušku“. Neutrácejí se tam skutečné peníze, ale akcionář pouze zjišťuje, jak funguje trh. Nováček v oboru by se neměl stydět požádat o radu zkušeného makléře či akcionáře, který mu v začátcích dovede poradit. Tak se může dozvědět o způsobu fungování burz, statistik stoupání a klesání cen akcií či o výhodách nakupování v zahraničí.

„Velký důraz by měl začátečník klást na obchodní strategii, na to, čeho chce dosáhnout. Měl by znát své příjmy a výdaje, řídit se jimi a také by si měl vytyčit cíl," dodal k nákupu akcií Dočekal. Také je dobré znát pár užitečných rad, jako třeba nesázet na jednoho koně, ale sledovat a popřípadě kupovat akcie od více firem než jen od jedné. Nezkušeným akcionářům se také nevyplácí naskakovat do rozjetého vlaku, tedy nekupovat akcie od společnosti, jejíž cena akcií se dlouhodobě zvyšuje. S přibývajícím časem totiž stoupá riziko, že cena spadne a akcionář tak prodělá.

Důležité je si uvědomit, že i když se nakupování akcií odehrává přes internet, jde o skutečný čas. Cena akcií je proměnlivá, a kdo chce jít za ziskem, musí tomu věnovat i reálný čas. Akcionáři často doporučují minimálně hodinu denně. „Slyšela jsem o nakupování akcií přes internet, ale myslím si, že se jedná o dost rizikovou záležitost, takže bych do toho určitě nešla," uvedla Romana Vaňková.

Klíčová slova: akcie, nákup akcií, obchodování

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.