16.04.2019 13:20


Nájmy dál rostou. Pro mnohé začíná být bydlení v Praze nedosažitelné

Autor: Karolína Novotná | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Ekonomika

Česká republika zažívá rapidní růst cen za pronájem nemovitostí. Od roku 2010 se zvýšily o 39 procent a ani do budoucna se neočekává zlepšení. Nový byt tak už přijde na více než jedenáct ročních platů.

Srovnání cen nájmů v jednotlivých regionech. Autor: Karolína Novotná

Praha  Třiadvacetiletá Patricie Pešková bydlí se svým přítelem v bytě 2 + 1 na pomezí pražských Vinohrad a Žižkova. V Praze současně pracuje a studuje biochemii, zatímco její partner má stabilní zaměstnání úředníka. Po promoci však plánují odejít. „I pro domácnost dvou vysokoškolsky vzdělaných lidí mi teď případný přechod do většího bytu přijde jako naprosto nereálný. Finančně se to prostě nedá utáhnout. Nejpozději do pěti let budeme takhle nuceni Prahu opustit,” tvrdí Pešková.

Ceny nájmů se v rámci celé země rapidně zvyšují. Podle údajů Českého statistického úřadu se ceny od roku 2010 zvýšily o téměř 39 procent, v Praze dokonce o více než 48 procent. Podle průzkumu společnosti Deloitte přijde v České republice nový byt v průměru na 11,3 ročních platů. „Poptávku a ceny na rezidenčním trhu v Česku ženou nahoru hlavně nedostatek nových bytů na trhu, regulace České národní banky ohledně hypoték, zdlouhavé povolovací procesy, vysoké zdanění a také sentiment kupujících. Zejména ve velkých městech přitom nelze čekat, že nabídka nových bytů vzroste,“ popisuje manažer pro oblast nemovitostí Petr Hána.

Pro mladé začíná být situace na trhu s realitami neúnosná. Prahu mám ráda, bydlím tady skoro celý život. Odcházet budu nerada,” lituje Pešková. Jiné řešení ale nevidí. „Kdybych třeba odešla na mateřskou dovolenou, nájem bychom nezaplatili. Je to rozhodnutí mezi tím mít děti a přestěhovat se,” říká.

Jedním z faktorů zvyšujících se cen nájmů je převis poptávky nad nabídkou. V Praze by bylo třeba postavit asi osm tisíc nových bytů ročně. To ale není moc reálné,” tvrdí pražská realitní makléřka Andrea Dvořáková. Poptávka se vlivem vnitřní migrace dokonce stále zvyšuje. Šancí pro mladé je podpora státu se získáním hypotéky, kterou minulý týden představila vláda. Dalším faktorem, který by mohl zahýbat cenami, je výstavba nájemních domů přímo městem. Tak to funguje třeba ve Vídni. To ale ve velkém rozsahu reálně nevidím. Pro představu, stometrový byt se tam od města dá pronajmout v přepočtu za zhruba osmnáct tisíc korun,” doplňuje Dvořáková. Zvýšený zájem o byty tak zaznamenávají i města v blízkosti Prahy, či ta s pohodlným vlakovým spojením s hlavním městem.

Svůj podíl má i imigrace ze zahraničí. Když jde člověk po ulici, tak v centru již češtinu zaslechne málokdy. Dřív jsem pracovala na recepci jedné velké bytové rezidence. Prakticky všechny byty si tam hned po dostavění rozebrali cizinci. Buď jako investici, nebo sami pro sebe,” povzdechává si Pešková. S odchodem z Prahy je však smířená. Většina zaměstnání v biotechnologii je stejně mimo Prahu, právě kvůli vysokým cenám nájmů větších průmyslových prostor. Žít dál tady pro mě stejně ztrácí smysl,” uzavírá.

 

Klíčová slova: Bydlení, nájmy, nemovitosti, Praha, ekonomika, reality

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.