16.04.2012 17:53


Najít po škole dobré zaměstnání bez známostí není lehké

Autor: Ivana Holzbauerová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

Blíží se opět konec školního roku. Vysokoškoláky čeká zkouškové a některé dokonce státnice. Středoškolákům začínají praktické maturity. Pro některé školáky může být tento školní rok posledním. Lavice vymění za pozici v pracovním procesu. Jenomže jak najít tu pravou?

Brno Najít práci ve vystudovaném oboru není vždy snadné. Středoškoláci proto mnohdy volí cestu přes vysokou školu. Ani vysokoškolský titul ale není vždy zárukou lepší pozice na trhu práce. Své o tom ví i Veronika Římalová, která má bakalářský titul v oboru financí a řízení. „Práci v oboru sháním již rok. Každý den sleduji inzerci a každý měsíc obejdu několik pohovorů. Uspěla jsem ale jen na pozici pojišťovacího agenta a finančního poradce. Takovou práci bez jistoty stálého platu a pracovní doby ale dělat nechci,“ uvedla Římalová.Studenti

Práce v České republice je mnohdy více než na titulu založena na známostech. „Kdybych neměla známosti, nesehnala bych si ani školní praxi, ani brigádu,“ řekla studentka vysoké školy, která si nepřeje být kvůli zaměstnavateli jmenována.

Dalším důležitým aspektem je správně napsaný životopis, ale i motivační dopis a úspěch u pohovoru. „Po roce hledání práce jsem se již naučila, co u pracovního pohovoru říkat a co ne. Je dobré zmínit, že jsem ochotná dělat přesčasy, popřípadě upravit pracovní dobu podle potřeby,“ dodala Římalová.

Plusové body při hledání práce může přinést praxe v oboru. Většina vysokých i středních škol takovou praxi požaduje. Ne vždy je ale odpovídající. Studenti mnohdy nedělají takovou práci, která by jim byla opravdu přínosem ke studovanému oboru. „Vysokoškoláci si praxi zajišťují sami, takže záleží na nich, jakou práci si zvolí. Naše škola vyžaduje písemný popis činnosti od zaměstnavatele, a navíc děláme i kontroly studentů na pracovišti,“ přiblížila Jana Křenová z Vysoké školy polytechnické v Jihlavě.

Studenti jsou sice za práci na školní praxi odpovědní, ale těžko postižitelní. Nehrozí jim výpověď a ani snížení platu, protože praxe většinou nebývá finančně ohodnocena. V některých zemích Evropy je však školní praxe mnohem více ceněna. Lukáš Kerhart studuje management na vysoké škole v Dánsku. „Moje vysoká škola spolupracuje přímo s firmou, kde musím mít praxi při škole, a poté i určitou dobu pracovní stáž. Pokud se student ve firmě osvědčí, často tam i zůstává pracovat. Výuka v Dánsku je celkově mnohem více založená na praktických cvičeních,“ nastínil Kerhart.

Nezaměstnanost se aktuálně v ČR pohybuje okolo devíti procent. Pět a půl procenta nezaměstnaných tvoří právě absolventi škol a mladiství. Na jedno volné pracovní místo pro absolventy škol za měsíc březen připadalo pět uchazečů této kategorie. Avšak i studenti si práci vybírají a mají o zaměstnavateli jisté představy. „Důležité pro mě je, aby se na mě zaměstnavatel díval jako na profesionála v mém oboru. Neočekávám závratný plat ani bonusy, i když ty určitě také potěší. Podstatné ale pro mě jsou dobré pracovní podmínky a vztahy na pracovišti,“ řekl student informatiky Josef Kvasnica.

Klíčová slova: práce, praxe, zaměstnání, absolventi škol

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.