23.04.2018 22:45


Nadšenci v Brně pátrali po šifrách Sherlocka Holmese

Autor: Tereza Košťálová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Univerzita

Přemýšlení, luštění, hádání, hledání, spěch a napětí, přesně tato slova vystihují Šifrovačku s podnázvem Po stopách Sherocka Holmese, kterou pořádali studenti z Nadačního fondu Filozofické fakulty. Soutěže, ve které šlo o důvtip, se mohly účastnit dvoučlenné až pětičlenné týmy. Se tříčlenným týmem jsem se po stopách Sherocka vydala i já.

Týmy a pořadatelé Šifrovačky před startem. Foto: Tereza Košťálová.

Krátce před začátkem, který byl domluvený na pátou hodinu, se s Luckou a Tomem, kteří tvoří společně se mnou tým, potkáváme před univerzitním kinem Scala. Nahlásíme se, zaplatíme symbolický poplatek a na oplátku dostáváme kartičku, která nám může sloužit jako nápověda, kdybychom si později s některou z šifer nevěděli rady.

Čekáme, než se přihlásí ostatní týmy. „Teď se přesuňte ke schodům, tam vám ještě řekneme základní pokyny,“ ozve se jeden z organizátorů. A tak se dav lidí hrne pod schody. „Jsem ráda, že jste se tu sešli v tak hojném počtu. Doufám, že se vám šifrovačka bude líbit,“ přeje nám prezidentka nadačního fondu v křiklavě žlutém klobouku Viera Kalivodová a předává slovo Sherlocku Holmesovi.

Sherlock ještě dovysvětlí základní pravidla a společně s prezidentkou rozdá zalepenou a rozlepenou obálku. Zalepená obálka slouží k tomu, abychom se i přes obtížné šifry dostali do cíle a rozlepená nás má dovést k místu, kde se nachází další šifra. S Tomem a Luckou vytahujeme první šifru. Jde o formu křížovky, v jejímž středu se ukáže místo, kam se máme vydat dál.

Zjišťuji, že jsem si vybrala opravdu dobrý tým, když na většinu otázek dokáží odpovědět Lucka s Tomem. Mezi jinými jsou zde otázky na bydliště Sherlocka a na autora knih o tomto slavném detektivovi. My se vydáváme do Hadivadla.