11.04.2017 18:54


Nad Brnem zavlaje v červnu olympijská vlajka, přípravy jsou v plném proudu

Autor: Adam Košir | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Sport

Jihomoravský kraj bude dějištěm osmé letní olympiády dětí a mládeže. Brněnská sportoviště navštíví nejtalentovanější mladí sportovci ze všech koutů republiky. Na organizaci se mohou podílet i dobrovolníci z řad vysokoškolských studentů, kteří tak mají možnost se přihlásit pomocí oficiální aplikace pořadatelů.

Brno – Na konci června bude Brno hostit osmou letní olympiádu dětí a mládeže. Děti změří své síly celkem na třiatřiceti sportovištích, která se musejí pro uskutečnění olympiády uzpůsobit „Organizační tým je právě ve vrcholném stádiu příprav. Dolaďují se sporty a sportoviště, téměř připravené je ubytování a velký kus práce jsme odvedli i na doprovodném programu,“ řekla členka organizačního výboru olympiády Kateřina Fantová. „Prioritou je samozřejmě zajištění bezpečnosti účastníků, naším velkým cílem ale zůstává i mimořádný zážitek pro sportovce a diváky. Chceme také hodně využívat sociální sítě a událost medializovat,“ vysvětlila záměry organizačního výboru Fantová.

Oficiální plakát olympiády dětí a mládeže v Brně. Zdroj: Oficiální webové stránky projektuCelou olympiádu zaštiťuje Český olympijský výbor. Na té letošní ale spolupracuje i Vysoké učení technické v Brně, které poskytne ubytovací prostory sportovcům. „V areálu VUT na ulici Kolejní bude olympijská vesnice, výpravy krajů ubytujeme na kolejích a stravování zajistíme v menzách,“ popsala spolupráci s univerzitou Fantová. „Pro mnoho sportů také využijeme sportoviště školy a na podnikatelské fakultě poskytneme společenské a informační centrum,“ dodala.

Novinkou letošní olympiády je systém akreditačních karet sportovců, které díky čipům poslouží i jako jídelní průkazky. Ke spuštění se také chystá aplikace pro mobilní telefony na nábor dobrovolníků. „Dětská olympiáda je tak velká akce, že se rozhodně neobejde bez výpomoci dobrovolníků, proto jsme se rozhodli vytvořit aplikaci, jež jim usnadní se k nám připojit. Máme i další překvapení, ale ta nechceme zatím zveřejňovat,” sdělila Fantová s úsměvem.

Kromě nabídky pro dobrovolníky vypsal Český olympijský výbor také stáž pro studenty žurnalistiky. Ti budou mít možnost psát pro velká česká média pod vedením zkušených redaktorů, a vyzkoušet si tak novinářskou práci v praxi. Pro sportovce a návštěvníky je připraven program, který by měl podle organizátorů připomínat pravou olympijskou atmosféru. „Byla jsem na poslední brněnské dětské olympiádě před deseti lety a pamatuji si, že už tehdy to pro nás sportovce byla velká věc,“ řekla jedna z nejlepších českých tenistek Brňanka Gabriela Horáčková. „Určitě se přijdu podívat i letos, kromě tenisu se těším na atletiku,“ doplnila. Fanoušci a sportovci budou mít letos možnost vyzkoušet si na vlastní kůži sporty, ke kterým se obvykle moc často nedostanou. Příkladem takového sportu je jachting, který bude mít své středisko na Brněnské přehradě.

Nově se kromě sportovních klání uskuteční i soutěž v umělecké disciplíně krátký film a video. Snahou pořadatelů je tak rozšířit záběr olympijských disciplín i na oblast umění.

Maskoty letošní olympiády ztělesní dvojice krokodýlů Kroky a Dýlka, jejichž jména vybrali organizátoři na základě ankety, kam mohl kdokoliv poslat své nápady. Kromě maskotů zvolili pořadatelé i čestné ambasadory, kteří se budou v době olympiády účastnit společných akcí a rozdávat autogramy. Mezi nimi je například baseballový matador a dlouholetý hráč Draků Brno Petr Minařík či brokový střelec Komety Jakub Tomeček.

Přečtěte si také o projednání příspěvku pro olympiádu dětí a mládeže na zasedání zastupitelstva města Brna.

Klíčová slova: olympiáda dětí a mládeže, dětská olympiáda, Kroky, Dýlka

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.