06.04.2014 14:16


Na zápas mě nejlépe nabudí poslech rapové hudby, říká hráč amerického fotbalu

Autor: Slávik Martin | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Sport

Loni byl americký fotbal již po sedmačtyřicáté v řadě zvolen nejoblíbenějším sportem v USA. Tamní stadiony bývají naplněné k prasknutí. Šílenství vrcholí při Super Bowlu, finálovém zápase play-off, který každoročně láká k televizním obrazovkám v průměru sto miliónů diváků. V české kotlině známe tento sport, hraný se šišatým míčem, převážně díky americkým filmům pro teenagery. V posledních letech si však americký fotbal získává přízeň i u spousty našinců. Jedním z nich je Adam Blatný, hráč týmu Brno Pitbulls.

Audio

    Adam Blatný hovoří o základních rozdílech mezi americkým fotbalem a rugby.
         
    Autor: Martin Slávik

Co vás přivedlo k americkému fotbalu?

V patnácti jsem kvůli roztrženému ušnímu bubínku musel zanechat vodního póla, které jsem v té době hrál závodně. Kvůli tomuto zranění jsem nemohl celý rok vlézt do vody. Začal jsem se tedy rozhlížet po jiném sportu. Kamarád, který tehdy hrál americký fotbal za juniory Brno Alligators, mi nabídl, že mě vezme s sebou na trénink. Na něm jsem si tento sport okamžitě zamiloval.

Co na něm máte nejraději?

Podle mě se jedná o nejkontaktnější kolektivní sport. Umožňuje mi plně využít mou fyzickou sílu. Navíc člověka nutí přemýšlet. Každé rozhodnutí má dopad na hru celého týmu. Je nutné se pořád plně soustředit a dokázat číst myšlenky soupeře. V tomto ohledu americký fotbal vzdáleně připomíná šachy.

Jak je v současnosti americký fotbal v České republice organizovaný?

Všechny oficiální zápasy v současnosti zaštiťuje Česká asociace amerického fotbalu. Ta nyní organizuje tři soutěže v kategorii dospělých. Nejvyšší z nich je poloprofesionální skupina A. V té dnes působí dokonce i američtí hráči a trenéři. Pod ní se pak nachází ještě skupiny B a C.

Má Česká republika i svůj reprezentační výběr?

Ano. Na loňském mistrovství Evropy obsadila Česká reprezentace čtvrté místo, což se dá v silné konkurenci považovat za úspěch. Hráči jsou do reprezentace vybíráni na zvláštních přípravných kempech, na které jsou povoláváni především borci působící ve skupině A.

Mohl byste stručně představit svůj současný tým Brno Pitbulls?

Je to mladý tým vzniklý teprve minulý rok. Založil jej Adam Dvořáček, který dříve stejně jako já hrával za Brno Alligators (v současnosti hraje tým skupinu A, poz. red.). Tým je z větší části tvořen nováčky. Působí v něm však i osm hráčů, kteří již mají zkušenosti ze skupiny A. Našim domovem je rugbyové hřiště v Brně-Bystrci.

Jak často trénujete?

Jelikož jsme amatérský tým, tak trénujeme pouze dvakrát týdně. Na trénincích se však soustředíme spíše na taktické prvky a nacvičování různých herních situací. Fyzickou kondici si tedy musí hlídat každý hráč sám. Většina z nás chodí čtyřikrát týdně do posilovny.

Jaké jsou hlavní rozdíly mezi americkým fotbalem a rugby?

V americkém fotbale se může na rozdíl od rugby přihrávat i dopředu. V rugby je pak povoleno „skládat“ protihráče pouze do úrovně pasu. My oproti tomu můžeme využít k zastavení pronikajícího soupeře jakoukoli část těla. Nejviditelnějším rozdílem je pochopitelně ochranná výstroj, která v rugby chybí.

Zaznamenal jste nějakou cirkulaci hráčů mezi těmito dvěma sporty?

Samozřejmě. Vidím to i na mém týmu, ve kterém působí několik bývalých i současných rugbistů včetně trenéra Dvořáčka. Na hřišti v Bystrci navíc trénuje také tým Rugby Club Bystrc. Někteří jeho hráči si chtěli americký fotbal vyzkoušet a už u něj zůstali.

Jak je americký fotbal finančně nákladný?

V Česku zatím chybí oproti Americe větší podpora sponzorů. Díky tomu si většina hráčů platí náklady na výstroj sama. Dříve se vybavení muselo objednávat přímo z USA. Dnes už však funguje i u nás spousta kvalitních specializovaných obchodů. Nová výstroj se dá pořídit asi za osm tisíc korun.

Je to bezpochyby tvrdý sport. Setkal jste se už během své kariéry s nějakým nepříjemným zraněním?

Už čtyři roky mám potíže s ramenním kloubem, který mi při jednom ze zákroků vylétl z pouzdra. Toto zranění je u hráčů amerického fotbalu jedno z nejčastějších. Ramena patří u tohoto sportu mezi nejzatíženější části těla.

Díky americkým filmům má mnoho lidí americký fotbal spojený s přestávkovými vystoupeními sexy roztleskávaček. Funguje něco podobného i u nás?

Postupně tento trend proniká i do Česka. Například minulý rok jsem se byl podívat na zápas skupiny A, kde proti sobě nastoupily pražské týmy Lions a Black Panthers. Během přestávek vystupoval tým roztleskávaček, který předváděl choreografii srovnatelnou s prostředím amerického středoškolského fotbalu.

Kolik diváků u nás navštěvuje zápasy amerického fotbalu?

V naší skupině C chodí v průměru sto lidí na zápas. Ve vyšších soutěžích je to zhruba třikrát tolik.

Adam Blatný bojuje o míč v jednom z loňských zápasů. Foto: Petr Toman.Sledujete NFL (americká nejvyšší soutěž, pozn. red.)? Máte v ní svůj oblíbený tým či hráče?

Zápasy NFL jsou u nás kvůli časovému posunu vysílány až pozdě v noci, takže nemám možnost je příliš sledovat. Nicméně mým oblíbeným týmem je celek Baltimore Ravens. Velmi jsem si oblíbil jejich hráče Raye Lewise, který však bohužel minulý rok skončil s aktivní kariérou. Díky němu měl Baltimore jednu z nejlepších obran v NFL. V současnosti žádného vyloženě oblíbeného hráče nemám.

Jaké fyzické parametry by podle vás měl mít začínající hráč amerického fotbalu?

Na každou pozici v týmu se hodí odlišný typ hráče. Například wide reciever, který je určený k chytání dlouhých přihrávek, by měl být pochopitelně vysoký. U hráčů v obranné řadě zase záleží, více než na výšce, na dostatečné svalové hmotě. Running back, který často musí běhat dlouhé vzdálenosti s míčem, je zase většinou malý a rychlý.

Co vám pomáhá k tomu, abyste se na zápas patřičně motivoval?

Stejně jako drtivá většina hráčů se i já motivuji před zápasem poslechem hudby. Na hřiště musí hráč nastoupit s patřičnou dávkou agresivity. K tomu, abych ji do sebe dostal, poslouchám převážně rap. Je to další trend, který k nám pronikl ze zámoří, kde je velká část hráčů černé pleti. Ta preferuje právě tento hudební styl.

Jak vidíte budoucnost amerického fotbalu v České republice?

Popularita sportu neuvěřitelně roste. Ještě před pěti lety u nás působilo pouze osm týmů. Dnes už jich napočítáme třiadvacet. Vzniká mnoho specializovaných webových stránek. O americký fotbal se v poslední době také více zajímají média. Myslím si, že jeho oblíbenost bude nadále stoupat.

Za chvíli vypukne nová sezóna. Kdy mohou zájemci z řad čtenářů vidět vás a Brno Pitbulls v akci?

V prvním zápase sezóny se utkáme na domácím hřišti v Bystrci s týmem Šumperk Dietos. Stane se tak v neděli 27. dubna ve čtrnáct hodin. Všichni čtenáři jsou na utkání srdečně zváni.

 

Adam Blatný se narodil 31. března 1993 v Brně. V současnosti studuje na brněnské Univerzitě obrany leteckou a raketovou techniku. Kromě amerického fotbalu se rád věnuje plavání a posilování.

Klíčová slova: americký fotbal, rozhovor

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.