06.11.2016 22:27


Na výstavišti za výběrem nového sportu

Autor: Michal Španěl | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Sport

Na brněnském výstavišti se mezi 4. až 6. listopadem odehrál festival Sport Life, na kterém se mimo jiné představili sportovci praktikující workout a crossfit. Obě skupiny sportovců předváděly své výkony na samostatných soutěžích, které jsme byli navštívit.

Sportovec praktikující jeden ze cviků workoutu. Autor: Michal Španěl

Brno – Je sobota ráno, procházím se po brněnském výstavišti. Mířím na festival Sport Life do pavilonu A, obrovité bílé budovy ve tvaru L s mimořádně vysokým, vypouklým stropem. Každým krokem ve mě narůstá větší podezření, že se sem jdu podívat z trochu odlišných důvodů než ostatní návštěvníci. Chci prozkoumat, jaké vyhlídky čekají člověka, kterého už přestává bavit v posilovně cvičit, ale nerad by s tím úplně přestal.

V pavilonu se konají dvě pro mě zajímavé události, v každém konci L jedna. V prvním souboj sportovců praktikující workout (cvičení ve venkovním prostředí pomocí různých cviků s vlastní tělesnou váhou) a ve druhém zase praktikujících crossfit (kombinace silového a kondičního cvičení vysoké intenzity). Jdu nejprve prozkoumat první z nich. Už z dálky vidím skládačku z ocelový tyčí, na kterých se protahují muži nápadní svými vypracovanými postavami a sebejistými pohyby. Samozřejmě cvičící bez triček, aby mohli ohromovat pokukující divačky. Vidět je i nejedno tetování.

Sleduji zahájení soutěže. Moderátor, další ze svalovců, krouží kolem soutěžících chůzí typickou pro řadu amerických raperů a snaží se vyburcovat soutěžící i publikum. „Tak co jdeme na to?“. Daří se mu to, atmosféra je skvělá. Staví proti sobě dva sportovce. „Musíte na sebe vidět,“ zdůrazňuje jim a staví je tak, aby při dělání zdvihů na sebe přímo koukali. Říkám si, že je to skvělý způsob, jak je motivovat ke skvělým výkonům. Oba dva mají soupeře přímo před očima, a tak vědí, jestli jsou lepší nebo horší než ten druhý a jak moc ještě musí zabrat. Zatínají, zvedají se, funí, jeden, dva, pět, patnáct, dvacet zdvihů, rudnou, neochotně končí a málem z tyčí padají. A už proti sobě moderátor staví další dvojici. Jsem z toho nadšen, ale říkám si, že se půjdu podívat i crossfit, třeba to bude ještě lepší.

Sportovec zvedající cattlebell Autor: Michal Španěl

Atmosféra na druhém konci L už je podle mne o poznání slabší. Moderátor se mi nezdá být příliš dynamický, obecně spíše shrnuje základní informace a vše další už nechává na cvičících. Tento souboj je, co vidím, masovější. Proti sobě jsou nastoupeny celé týmy sportovců. Před sebou mají velké kulaté závaží s úchopem, kterému se říká cattlebell. Jejich úkolem je zvedat ho s rovně nataženýma rukama ze země pod rozkročenýma nohama až téměř k hlavě. Koukám na ně všechny a fascinuje mě, jak jsou sladění a kolik cviků jsou schopni bez přetržení udělat. Ale tato fascinace bohužel nestačí. Stále se opakující pohyby, téměř bez moderátorových komentářů a už vůbec ne s burcováním, ve mně vyvolávají záchvat nudy. Několikrát za den se ještě ke stanovišti crossfitu vracím, ale toho pocitu už se nezbavím. Je mi jasné, že tento typ tréninků není nic pro mě.

U stanoviště workoutu je stále živo. Ještě dokonce živěji, než když jsem odešel. Sportovec, kterého právě vidím cvičit, je obklopen ze všech stran. Má kolem sebe jen asi půl metru místa, všichni ho musí dobře vidět. Cítí se buďto jako celebrita, anebo lidská sardinka. Jde mu to dobře, lidé skandují a hlasitě počítají: Čtyřicet sedm, čtyřicet osm, čtyřicet devět, padesát! Zvládl to, musí být na sebe hrdý.

Tabule s počtem shybů.

Vážně se mi to líbí. Asi jsem se rozhodl, někdy to také zkusím. Ale kdy? Proč ne zrovna teď? Měl bych si nejdříve otestovat svoji sílu. Na kraji stanoviště vidím tabuli: "Za každý shyb 1 Kč na sport", a tak využívám příležitost. Chytám se tyče, čtyři, pět, šest, sedm a konec. Hrdě seskakuji, ale je mi jasné, že na workout je pro mě zatím brzo. Zatím ještě na chvíli zůstanu u navštěvování posilovny.

Klíčová slova: crossfit, workout, výstaviště, cvičení, veletrhy

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.