21.04.2014 19:18


Na úrovni brněnských veletrhů se podepisuje špatná situace ve stavebnictví

Autor: Ondřej Koraba | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Ekonomika

Stavební produkce v Česku od vypuknutí globální ekonomické krize setrvale klesá. Situace se nepříznivě projevuje také na úrovni každoročních stavebních veletrhův Brně. Tématy letošního ročníku proto budou také způsob financování, úspora energií a trvalá udržitelnost.

Brno – Od středy do soboty tento týden se v novém pavilonu P brněnského výstaviště představí hned několik stavebních a nábytkářských veletrhů současně. Jako reakce na aktuální negativní trendy na stavebním trhu se letošní ročník ponese v duchu úspor a nových cest pro budoucnost.

Pavilon P brněnského výstaviště - zde se budou konat stavební veletrhy 2014Stavebnictví meziročně snižuje svůj výkon už pátý rok po sobě. Ve srovnání s posledním obdobím růstu v roce 2008 došlo k poklesu výkonu stavebnictví o pětadvacet procent. 

„Obávám se, že letošní stavební veletrh nepřekoná veletrh zemědělských strojů. Vždycky říkám, že veletrh je pouze zrcadlem daného oboru a ekonomiky a konkrétně stavebnictví má za sebou období značných propadů,“ uvedl generální ředitel Veletrhy Brno Jiří Kuliš. Dodává, že ačkoliv mají stavební veletrhy v Brně přívlastek mezinárodní, zahraniční firmy jsou si situace v česku vědomy a veletrh tak má význam spíše regionální.

Přesto nejsou čísla pro letošní rok zcela negativní. Na témeř dvou hektarech nového pavilonu P a přilehlých plochách brněnského výstaviště se představí přes sedm set firem z dvaceti zemí světa.

Organizátoři  jako reakci na stav trhu zavedli pro návštěvníky veletrhů bezplatná poradenská centra, kde se lidé mohou informovat o tématech ze všech oblastí. Od interiérového designu přes aktuální právní regulaci stavebnictví až po možnosti úspor energie. 

Druhého ročníku se dočká také veletrh dřevěných staveb, který jako jeden z mála obastí stavebnictví hlásí růst.„Segment dřevostaveb, z pohledu počtu realizovaných rodinných domů, od poloviny devadesátých let kontinuálně roste. Podle dostupných údajů bylo v roce 1999 v České republice dokončeno pouze devadesát dva rodinných domů na bázi dřeva a v roce 2012 jich bylo již kolem sedmnácti set. Z celkového počtu přibližně sedmnácti tisíc dokončených rodinných domů v České republice v roce 2012 dosáhl podíl dřevostaveb na našem trhu už téměř deset procent,“ uvedl předseda Asociace dodavatelů montovaných domů Vratislav Blaha. Dodává však, že kupříkladu ve srovnání s Rakouskem zaostáváme. Jejich podíl dřevěných staveb je třicet procent.

Další možnost, jak ušetřit, představí návštěvníkům plán Ministerstva životního prostředí Nová zelená úsporám. Podle něj je letos na podporu úspor energie k dispozici 1,9 miliardy. Podle ministra životního prostředí Richarda Brabce má program přinést pět tisíc pracovních míst, do státní kasy přinese více než pět miliard korun a pomůže snížit emise.

Stavebnictví by měl mírně vzpružit vyšší objem státních zakázek

Špatná situace na stavebním trhu značně sráží cenu stavitelských služeb. Toho letos využila česká státní správa,  která vypsala o polovinu více stavebních zakázek než loni, celkem 769. Zhruba o čtvrtinu (37,3 procenta) na 27,3 miliardy korun vzrostl také jejich objem. Vyplývá to z analýzy společnosti CEEC Research zpracované na základě nejnovějších údajů Věstníku veřejných zakázek, zveřejněné 16. dubna.

Intenzita vypisování a zadávání veřejných zakázek se zvedla, což pomůže stabilizaci českého stavebnctví. Klíčový ale bude celoroční vývoj, tedy jestli se podaří tento trend udržet, nebo zda půjde jen o krátkodobou výchylku," uvedl agentuře ČTK ředitel analytické společnosti CEEC Research Jiří Vacek. 

Sám Vacek se však trendu snižování cen obává. Nízké ceny zůstávají zároveň i největší hrozbou, ať už pro kvalitu realizací, či kvůli potenciálnímu krachu stavební firmy ještě před dokončením stavby," upozornil Vacek. 

Ministryně pro místní rozvoj Věra Jourová vnímá statistiku jako odraz postupného oživení české ekonomiky. Vítáme zvýšenou aktivitu investorů, protože posílení investic má příznivý synergický vliv na celou ekonomiku. Pokud jde o vliv veřejných zakázek, jsme si vědomi nutné reformy pravidel pro veřejné investice a intenzivně na nich pracujeme. Nový zákon o veřejných zakázkách je zařazen do plánu legislativních prací a jeho novou podobu představíme na podzim letošního roku," prohlásila ministryně Jourová pro ČTK.

Klíčová slova: veletrh, stavebnictví, brno, úspora

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.