16.05.2014 19:27


Na univerzitu si člověk v Austrálii vydělá, říká pracovnice agentury

Autor: Irena Diatelová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

Brno  – Vyrazit do země, kam se každý Čech jen tak nepovídá, studovat a přitom si vydělávat víc peněz. To jsou některé z důvodů, proč se pětadvacetiletá Češka Tereza Daniluková rozhodla před třemi lety odjet do Austrálie. Místo dlouhodobého studia na jazykové škole šla raději studovat pohostinství. Je to podle ní výhodnější. 

Proč jste se rozhodla studovat v Austráli?            Tereza Daniluková strávila v Austrálii rok studiem pohostinství. Foto: archiv Terezy Danilukové

Sestra odjela do Austrálie rok přede mnou a přemlouvala mě, ať jedu taky. Když nám pak před třemi lety neotevřeli magisterské studium na naší hotelové škole, rozhodla jsem se odjet do Sydney. Nejdřív jsem dva týdny strávila v jazykovce, abych se aspoň trochu rozmluvila. Zpětně teď vidím, že jsem tam mohla být trochu déle, protože to chvíli trvá, než si člověk zvykne na jejich přízvuk a porozumí slangu. Poté jsem nastoupila na odbornou školu. 

 

Jak vypadá výuka na odborných australských školách? 

Na rozdíl od jazykovek tam výuka netrvá pět dní v týdnu, ale většinou dva až tři. Austrálie nabízí různé druhy kurzů, já jsem si zvolila roční kurz zaměřující se na pohostinství. Chtěla jsem pokračovat v tom, co jsem studovala v Česku a taky si rozšířit angličtinu v této oblasti. Po dokončení jsem získala diplom, na němž je i seznam předmětů. 

 

Má diplom nějakou hodnotu v Česku?

Určitě. Absolvent sice nezíská titul, ale i tak je to cenná kolonka do životopisu. Mimo jiné taky dokazuje, že jste jazykově zdatný. A taky schopný. Když můj bývalý přítel hledal po pobytu v Austrálii práci v Česku, zaměstnavatelé byli nadšení jeho zkušenostmi, které v zahraničí získal. Přijali ho na pozici, kterou chtěli otevřít až za nějakou dobu. Teď hodně cestuje na jednání po Evropě a je ze své práce nadšený.

 

Pracovala jste při studiu?

Ano, začala jsem v jedné české restauraci, ale dlouho jsem tam nevydržela. Platili mi na hodinu 13 australských dolarů, přitom průměr se pohybuje kolem 15. Asi po dvou týdnech jsem si našla jinou práci, v baru, kde jsem dělala po celou dobu pobytu. Hledat si v Austrálii práci u Čechů se moc nevyplatí. Vědí totiž, že první, na koho se čeští studenti obrátí, jsou právě čeští zaměstnavatelé. Zneužívají toho.

 

Pracovní doba cizinců je omezena na 20 hodin týdně. Dodržují to?

Záleží na zaměstnavateli. Znám lidi, kteří to dodržují, ale i lidi, kteří pracují víc. Když se to zjistí, je to samozřejmě problém. Kdybych pracovala neoficiálně, nikde bych se tím nechlubila. Člověk tím přichází o spoustu výhod – zaměstnavatel platí důchodové pojištění, které si pak při odjezdu může student vybrat. A taky se vracejí daně, spousta lidí si za ně pak kupuje zpáteční letenku.

 

Přes kterou agenturu jste odjížděla vy?

Nakonec jsem se rozhodla pro Alfa Agency a byla to dobrá volba. Líbilo se mi, že dbali na kvalitu servisu a snažili se klientovi najít smysluplné studium, aby mohl pokračovat v podobném oboru, který studoval doma. I v Austrálii se mnou byli neustále v kontaktu, psali mi, jak se mám nebo jestli něco nepotřebuju. Má sestra a její přítel jeli s jinou agenturou, nakonec si spoustu věcí museli zařizovat sami. Problém měla i kamarádka, která chtěla získat partnerská víza. Jejich agentura jim řekla, že to nejde. Doporučila jsem jim tu mou a neměli problém. Dneska jsou tam už třetím rokem. Podobné problémy s agenturou měli i jiní známí, vždycky jsem jim doporučila tu mou. Díky tomu jsem pak po návratu do Prahy získala u agentury práci.

 

Vyplatí se jít studovat na univerzitu?

Určitě. Plyne z toho hned několik výhod. Člověk získá bakalářský nebo magisterský titul, prokáže, že má jazyk na vynikající úrovni. Navíc, pokud univerzitu dokončí minimálně po dvou letech, získává automaticky dvouleté pracovní vízum. Člověku se to tedy několikrát vrátí. Pokud se mu podaří získat stálou práci, je už jen krůček od toho, aby získal sponzorship a trvalý pobyt.

 

Kolik stojí školné?

Asi okolo 140 tisíc na semestr a dají se studovat populární obory jako byznys nebo účetnictví. Druhý semestr školy je ale volnější, studenti mají prázdniny od listopadu do března, což je poměrně dlouhá doba na to, aby si člověk mohl na univerzitu vydělat. V průběhu prázdnin mohou studenti odpracovat tolik hodin, kolik chtějí. Pokud by ale člověk chtěl studovat specifičtější obory, musí zvolit takové školy, kam chodí Australané. Školné se tam pohybuje okolo 200 tisíc.

 

Má studium na univerzitě nějaké nevýhody?

Je potřeba zaplatit školné alespoň na semestr dopředu. Na rozdíl od odborných škol ale student nemusí prokazovat finanční krytí, tedy že jsou schopni se o sebe postarat v případě nouze. Za měsíc to představuje 1 550 australských dolarů. Pokud jedou na rok, musí doložit, že mají na účtu přes 400 tisíc korun. Studenti to často řeší přes konto rodičů. Při studiu na univerzitě nic takového neřeší. 


Plánujete se do Austrálie vrátit?

Ráda bych si tam zajela na dovolenou a taky se podívat za sestrou. Neplánuju tam ale odjet na delší dobu. Přesto všem Austrálii doporučuju, je to skvělá příležitost ke studiu, ale i k cestování. Podívala jsem se do míst, kam se znovu jen tak nepodívám.

 

MEDAILON

Pětadvacetiletá Tereza Daniluková odjela v roce 2011 do Sydney, kde rok a půl studovala pohostinství na odborné škole. Pochází z Mělníka, v Brně vystudovala hotelovou školu. V současné době pracuje v Praze pro agenturu Alfa Agency, která studentům zprostředkovává pobyty v Austrálii. 

Klíčová slova: studium a práce v Austrálii, univerzity v Austrálii

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.