22.05.2017 15:05


Na univerzitě v Tartu se méně stresuji, říká studentka žurnalistiky Zuzana Kašparová

Autor: Adam Košir | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

Jednou z méně obvyklých destinací pro studenty vyjíždějící na zahraniční studijní pobyty je Estonsko. Zážitky a postřehy z estonského Tartu vypráví studentka žurnalistiky a mezinárodních vztahů Zuzana Kašparová. 

Zuzana Kašparová na studijním pobytu v estonském Tartu; Auto: Carla Klette

Brno/Tartu – Jet na Erasmus do Estonska patří mezi méně obvyklou volbu studentů. Většina preferuje západní státy, případně ty severní, jako je Švédsko nebo Finsko. Zuzana Kašparová, která fakultě sociálních studií studuje žurnalistiku a mezinárodní vztahy, však zvolila za místo jednosemestrálního zahraničního pobytu druhé největší město Estonska s téměř sto tisíci obyvateli – Tartu. Co ji na tamní univerzitě překvapilo, co jí chybí a co by naopak doporučila Masarykově univerzitě, se dozvíte v rozhovoru, na který si Zuzana udělala čas mezi dvěma zkouškami na Tartuské univerzitě.  

Proč právě Erasmus v Estonsku?

Před více než rokem, když jsem se rozhodovala, kam bych chtěla jet, tak jsem věděla jen to, že prostě musím někam vyjet. Chtěla jsem vypadnout. To nakonec taky ovlivnilo mé rozhodování. Ze začátku jsem si nechtěla dávat přihlášku do Anglie nebo Švédska, jelikož jsem se bála, že mě nevyberou, protože je o tyto země velký zájem.

Nakonec jsem si v klidu sedla a zamyslela jsem se nad tím, co od Erasmu vlastně chci. Došla jsem k závěru, že nechci utratit moc peněz, horko mě obtěžuje a chci hodně cestovat. Tehdy mě poprvé napadlo Pobaltí. Estonsko jsem si vybrala nakonec proto, že je ze třech pobaltských republik nejvyspělejší a má nejblíž k Rusku, kam jsem se chtěla podívat.

Musím přiznat, že na kvalitu univerzit jsem se nezaměřovala. A to, že mojí hostující Tartuskou univerzitu řadí mezi evropskou špičku, jsem se dozvěděla až poté, co mě přijali.

Liší se nějak estonský způsob výuky od toho českého?

Těžko říct. Mám zkušenosti s jednou fakultou v Česku a s jednou v Estonsku, nejsem schopná to takto obecně posoudit. Ještě k tomu jsem si v Estonsku zvolila předměty v angličtině, protože estonsky neumím, a tak nás učí profesoři třeba z Itálie nebo Ruska. Pravou estonskou výuku jsem tu podle mě ani nezažila.

Máte předměty pouze v angličtině?

Ano, všechny. Většina z nás se tu také začala učit cizí jazyk. Někdo estonštinu, ale já se rozhodla pro ruštinu. Přijde mi užitečnější, až se vrátím domů. A v Estonsku se rusky domluvíte téměř vždy.

Překvapilo vás na výuce něco?

Asi ani ne. Akorát jsem toho měla méně než minulý semestr na FSS, ale to je nejspíš také tím, že jsem si dala méně kreditů. A musím říct, že mi tu učitelé připadají více flexibilní a nemám dojem, že by jejich cílem bylo nás vyhodit. S tím jsem se bohužel na FSS už setkala. Celkově se tu ze studia méně stresuji, ale nemám pocit, že bych se naučila méně. Někdy možná i naopak.

Chybí vám na univerzitě něco, co má například Masarykova univerzita?

Hodně mi tu chybí nějaký prostor, kde se můžeme mezi lekcemi setkat, pracovat na projektech nebo si prostě popovídat. Na jednotlivých fakultách takovéto prostory nejsou, pokud nepočítám pár sedaček na chodbách.

Kde se tedy setkáváte?

Tartu je město kaváren. Takže převážně v nich. Mají tu výborné dorty. Večer pak chodíme do hospod, barů nebo klubů. Časem jsem zjistila, že zahraniční studenti mají své místa a místní zase své. A tak se snažím poznávat obojí.

Jací jsou Estonci vlastně lidé?

To nevím. Asi jako všichni ostatní. Nedokážu je posoudit jako celek a myslím si, že to ani nejde. Říká se o nich, že jsou chladní, drží si odstup, moc se neusmívají a pijí hodně alkohol. Je sice pravda, že opilých Estonců jsem tu potkala hodně, ale Erasmáků bylo ještě víc.

Potkáváte jich ve svém studentském životě hodně?

Vlastně skoro vůbec. Jelikož žiji na kolejích, bydlím společně s dalšími Erasmus studenty, trávíme tak většinu času společně. Vytvořili jsme si vlastní komunitu. I předměty, které jsou v angličtině, jsou z většiny zaplněny Erasmáky, takže ve škole je situace podobná.

Taky musím říct, že jsem zájem o rozhovor od Estonců zažila jen v hospodě, když už byli v podnapilejším stavu. Jindy si většinou hledí svého. Možná ty stereotypy mají nakonec něco do sebe.

Je Estonsko drahá země?

Určitě bych neřekla, že to je drahá země. Ale platí tu eurem, a tak jsou ceny často trochu vyšší než v Česku. Některé potraviny jsou tu naopak levnější než u nás. Třeba máslo, brambory, řepa nebo vajíčka, kterých deset koupím za v přepočtu dvacet korun. Umíte si tak, co tu pořád dokola jíme.

Líbí se mi, že se dá všude platit kartou. I na místech, kde bychom ve většině zemí kartou nikdy nezaplatili. Dokonce i policie u sebe vozí terminál a na farmářských trzích jsou babičky v šátečku připraveny vytisknou účtenku.

Stačí vám peníze na zajištění všech potřeb?

Tento semestr drasticky zvedli nájem, protože minulý rok dělali zahraniční studenti hrozný bordel. Zatímco minulý rok se platilo devadesát euro za měsíc, teď platíme 210 euro za měsíc. A když si chceme stěžovat, tak argumentují, že nám chodí jednou týdně uklízečka. To je přeci luxus. Jenže já bych si radši uklidila sama, tohle mi udělalo čáru přes rozpočet.

Celkově mi připadá, že jsme tu mnohým na obtíž a pro jiné zase chodící peněženky. Pro zahraniční studenty je vše téměř dvojnásobně dražší. Někdy mě to štve, ale pobyt si tím zkazit nenechám.

Zbydou vám na konci měsíce peníze i na pivo a zábavu?

Ze stipendia mi měsíčně zbyde devadesát euro, ale naštěstí mě podporují rodiče. Jinak by mi to opravdu nestačilo. To bych musela sedět celou dobu na koleji a jíst jen brambory a vajíčka. Stipendium není přizpůsobené novým finančním nárokům, které tu na nás kladou. Pivo je tu navíc samozřejmě dražší než v Česku a taky podstatně hůř chutná.

Doporučila byste něco budoucím Erasmus studentům, kteří chtějí do Estonska?

Určitě si našetřete nějaké peníze předem, protože je budete potřebovat. A i když byste narazili na možnost sehnat ubytování za méně peněz, jděte radši na koleje, protože tam se děje opravdu všechno. A tím nemyslím jen party, ale prostě Erasmus život.

Z Estonska se taky krásně cestuje. Já už byla v Litvě, Lotyšsku, Finsku, Švédsku a chystám se i do Ruska. Je škoda toho nevyužít, když je vše tak blízko. I samotné Estonsko má mnoho, co nabídnout. Kromě Tallinnu a Tartu hlavně národní parky, bažiny a jezera.

Rozhodně bych taky doporučila jíst hodně pohanky. Je zdravá, dobrá a mají ji tu za směšně nízkou cenu. 

Klíčová slova: Erasmus, Tartu, Estonsko, Zuzana Kašparová

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.