06.12.2016 23:57


Na trasu Praha - Brno vyrazí RegioJet. Co přinese konkurence cestujícím?

Autor: Matěj Maděra | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

Správa železniční dopravní cesty vydala na konci listopadu rozhodnutí, ve kterém přiřkla společnosti RegioJet provozování tří párů vlaků na trase Praha - Brno (-Bratislava) na úkor Českých drah. Od 12. prosince tak Dráhy ztrácejí na lince dosavadní monopol, přesto zůstávají výrazně dominantním dopravcem. Co přinese nástup RegioJetu pro cestující na trase? Dojde ke zlevnění jízdného? A za jaké ceny budou jezdit studenti? Na to Vám odpoví naše redakce.

S podobnými soupravami vyjede RegioJet i na trasu Praha - Ostrava (- Bratislava)

Vlak RegioJet v Pardubicích. Foto: Matěj Maděra

Brno – Po dlouhých týdnech nejistot a mediálních šarvátek je konečně jasno. Na trasu z Prahy do Brna a dále do Bratislavy vyjede kromě Národního dopravce také soukromý dopravce RegioJet. Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) odůvodnila v tiskovém prohlášení dlouhé rozhodování zejména čekáním na rozsudek soudu, ke kterému se obrátily České dráhy. Podle tiskové zprávy na webových stránkách SŽDC, rozhodl správce kolejí ve prospěch RegioJetu zejména z toho důvodu, že soukromý dopravce zajišťuje spoje a dopravní obslužnost v mezinárodním rozsahu a tudíž má před Národním dopravcem přednost.

Jízdné mezi Brnem a Prahou příliš nezlevní, na Slovensko pojedete levněji

Základní jízdné mezi dvěma největšími městy bez jakýchkoliv slev začíná u Regiojetu na 219 korunách. S kreditovou jízdenkou (která je zdarma) na 175 Kč. České dráhy nabízí základní jízdné za 205 korun. S kombinací Akční jízdenky a žákovského průkazu či s využitím InKarty (s aplikací IN 50) však cestující Českých drah zaplatí jen 155 Kč. S kombinací InKarty a žákovského průkazu je cena ještě levnější. Na trase Praha – Bratislava se naopak více vyplatí RegioJet. Základní cena začíná beze slev na 399 korunách, České dráhy nabízí cenu 414 Kč (pokud jízdenku zakoupíte alespoň tři dny předem), v den jízdy se cena pohybuje kolem 500 Kč.

Dopravci nabízí na trase i různé marketingové akce. Například RegioJet bude, podle majitele společnosti Radima Jančury, v prvních dnech uznávat i jízdenky zakoupené vlaky Českých drah, které měly jezdit ve stejných časech, jako Regiojet. Česk dráhy, podle svých webových stránek, na vybraných spojích zdvojnásobí počet bodů do jejich věrnostního programu.

V kterých časech bude jezdit RegioJet? A kolik přesně bude stát jízdné? To se dozvíte v následující grafice.

Vlaky RegioJetu

Vlaky Českých drah

Jízdné na trati Praha - Brno

Poznámky k tabulce s cenami

- U RegioJetu jsou uvedeny ceny jízdenek ve vozové třídě Standard, u Českých drah se jedná o jízdenky pro 2. třídu

- Kreditová jízdenka u RegioJetu se pořizuje zdarma, ceny Včasných jízdenek u ČD postupně rostou

- Žákovským průkazem (student) se rozumí žákovský průkaz od 15 do 26 let (oranžová kartička)

- InKartu Českých drah je potřeba zakoupit, její ceny se odvíjejí od požadované slevy i délky platnosti (není zdarma narozdíl od Kreditové jízdenky RegioJetu)

Klíčová slova: železnice, konkurence, Praha, Brno, České dráhy, RegioJet

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.