21.12.2015 13:52


Na těžké zkoušky se učím maximálně tři dny předem, zaznívá od většiny studentů v anketě

Autor: Pavlína Hornová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

Blíží se konec semestru a s ním i strašák veškerého studentstva – zkouškové období. Protrpět si ho musí každý vysokoškolák, ať už pro něj symbolizuje vysvobození, nebo naopak vyvrcholení několikaměsíčního utrpení. Studenti Fakulty sociálních studií však se „zkouškovým“ zápolí různě. Populární je pohyb, mnemotechnické pomůcky, nebo dokonce četba povinné literatury či průběžné učení.

Brno – Prosinec je pomalu u konce a zkoušky se opět stávají nedílnou součástí studentského života. Mnoho studentů dbá víc než na samotné učení na důkladné rozptýlení. Jsou však i tací, kteří se poctivě učí v průběhu celého semestru. Studenti Fakulty sociálních studií se Stisku svěřili, jak se na zkoušky připravují a zda mají nějaké speciální rituály k zefektivnění přípravy. 

Hana Strnadová, foto: Pavlína Hornová

 

Hana Strnadová, 22 let, mediální studia a žurnalistika – psychologie, Jablonné nad Orlicí

Já se tento semestr budu připravovat hlavně na státnice, zkoušek naštěstí nemám tolik. Mezi přípravou je určitě potřeba dát si nějaký aktivní odpočinek – zasportovat si, zajít si někam ven, nebo se rozptýlit s kamarády. Jednoduše je důležité se nějakým způsobem odreagovat. To totiž ve výsledku čas ještě ušetří.

 

 

 

 

 

Milan Křemenák, foto: Pavlína Hornová

 

 

Milan Křemenák, 23 let, veřejná politika a lidské zdroje, Modřice

Učit se začnu až v lednu, přes Vánoce si dám pauzu. Zkoušek mám pět nebo šest, na lehčí se budu učit tak den dopředu, na těžší asi dva až tři dny. Průběžně se neučím nikdy. K lepšímu výkonu mi pomáhá pohyb - chodím po pokoji a u toho kopu do balónu. To ale až ve fázi, kdy si látku opakuji. Důležité je také měnit místa. Chvíli jsem v pokoji, chvíli v koupelně, často se připravuji třeba na zahradě.  

 

 

 

 

Žaneta Muchová, foto: Pavlína Hornová

 

 

Žaneta Muchová, 19 let, mezinárodní vztahy – evropská studia, Čechtín

Učím se hodně, dělám si výpisky z přednášek a látku z prezentací si zpracovávám do sešitu, podle čehož se následně učím – obvykle tak dva nebo tři dny dopředu. Snažím se připravovat zodpovědně, při učení mi hodně pomáhá měnit místa, takže nemůžu stále sedět zavřená u sebe v pokoji. Mimo to potřebuji mít absolutní klid, jinak se nedokážu soustředit.

 

 

 

Zuzana Motyková, foto: Pavlína Hornová

 

 

 

Zuzana Motyková, 24 let, politologie, Český Těšín

Čtu povinnou literaturu, během semestru chodím na přednášky a asi tři dny před zkouškou si materiály začnu procházet. Používám hodně zvýrazňovačů, to mi při učení pomáhá a také si dělám myšlenkové mapy. Funguje to tak, že si určím hlavní bod konkrétní přednášky a od něj odvozuji další související témata. To, co mám v papírech, si tedy zobrazím graficky, a lépe se mi to pamatuje.

 

 

 

 

 

Jiří Němec, foto: Pavlína Hornová

 

 

Jiří Němec, 21 let, mezinárodní vztahy – politologie, Brno

Příprava na zkoušky zahrnuje minimální dobu spánku a hektolitry kafe. Mám hodně aktivit i mimo školu, tudíž se učím opravdu chvíli před zkouškami - maximálně dva dny dopředu. Příprava je potom tedy poměrně intenzivní, nikdy jsem si nenavykl učit se průběžně. Nemám žádné speciální rituály, co se zkoušek týče, leda to kafe. Ani to už mi však příliš nepomáhá, jde pouze o jakousi psychologickou pomůcku.

 

 

Klíčová slova: anketa, zkoušky, konec semestru, Fakulta sociálních studií, zkouškové, učení

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.