28.09.2014 12:59


Na stáži v Rusku se válka neřešila, říká student Samuel Krčma

Autor: Michal Rapco | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Univerzita

Zatímco se státníci Západu a Východu předháněli, kdo na koho uvalí jaké sankce, Samuel Krčma sdílel na Facebooku fotky z Rudého náměstí či selfie s Kremlem v pozadí. O prázdninách vyjel na stáž do hlavního města státu Východního medvěda. Díky projektu Explore Russia místním představoval nejen svoji zemi, ale paradoxně i to, jak vypadá ta jejich. 

Brno - Samuel Krčma studuje Mezinárodní a teritoriální studia na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně. V létě vyjel na šestitýdenní stáž do Ruska. V době strávené v Moskvě a jejím okolí se setkal se zástupci Polska, Černé Hory, Itálie, Maroka, Číny, Vietnamu i dalších zemí. "Měli jsme Rusům ukázat Rusko a zároveň prezentovat i kulturu našich států," říká o svém pobytu Samuel. 

Většina studentů jezdí přes léto na dovolené k moři nebo pracuje, třeba i v zahraničí. Málokdo ovšem jezdí zrovna do Ruska. Jak jste se tam dostal? 

Možná to překvapí, ale letadlem. (smích) Ke stáži jsem se dostal přes známou, která pracuje jako dobrovolnice pro mezinárodní studentskou organizaci AIESEC. Jde o spolek, který zprostředkovává studentům zahraniční stáže. Já sice nejsem členem, ale i tak jsem s nimi mohl vyjet. 

Jaký byl cíl stáže v Rusku? 

Jednalo se o projekt Explore Russia, který má odhalovat kulturu Ruska nejen nám, ale i samotným Rusům. Také jsme prezentovali naše domovské státy. Vše, co jsme viděli, jsme fotili a šířili skrz blogy a účty na Facebooku i Twitteru. 

Není to trochu nesmysl, aby někdo ze zahraničí ukazoval domácím, jak vypadá jejich vlastní kultura a stát? 

V Rusku je výrazným trendem odchod lidí z vesnic do měst nebo i emigrace za lepšími pracovními příležitostmi nebo vzděláním. Cílem tohoto projektu bylo ukázat jim, jak krásnou a zajímavou zemi mají a že stav není až tak špatný, jak se prezentuje v médiích. 

Prvně jste tedy cestovali a poté prezentovali vlastní zážitky a poznatky? 

Přesně tak. Naše skupina nebyla jen v Moskvě, ale strávili jsme jistý čas i na venkově. Konkrétně v Kalužské oblasti jihozápadně od Moskvy ve vesnici Kondrovo. Ostatní skupiny byly pro změnu v Petrohradě nebo Samaře a jejich okolí. 

Takže jste tedy mohli načerpat opravdu autentické zážitky... 

Viděli jsme na vlastní oči, v jakém stavu je místní infrastruktura a zemědělství. Velkým problémem je nezaměstnanost a vedle Moskvy s mrakodrapy jsou zde v kontrastu pozavírané a porozpadané továrny z dob Sovětského svazu. Připomínalo mi to trošku východní Slovensko. 

Musím ale říct, že jsou i vidět změny a investice, které na venkov přichází. Právě v Kondrovu, kde jsme nějaký čas byli, je i velký moderně zařízený kemp s výborným ubytováním, sociálním zázemím i stravováním. Jde spíše o zařízení pro turisty, kteří se sem vydají na dovolenou. Bohužel se nedá říct, že by takto podobně žili i ostatní na stejném místě, pomalu se ale vše mění.

Setkal jste se na stáži s někým zajímavým a významným z hlediska ruské politiky?

Strávili jsme týden v Tverské oblasti, kde se každý rok koná mezinárodní fórum mladých lidí, především tedy Rusů, ale i s účastí zahraničí. Vrcholem našeho turnusu byla debata s ministrem zahraničí Ruské feredace Sergejem Lavrovem. Tu organizátoři neměli zrovna ideálně připravenou, nebylo kolikrát slyšet dotazy na ministra a ani jeho odpovědi. 

Lavrov se tou dobou v médiích objevoval dost často v souvislosti s konfliktem na Ukrajině. Padlo takové téma i na debatě? 

Ukrajina a ani tamní válka se moc neřešila, a to nejen s Lavrovem. Bylo tu hodně účastníků ze zemí bývalého Sovětského svazu a často padaly spíše dotazy na politiku Ruska vůči těmto státům. Já jsem se k možnosti položit dotaz nedostal, byl jsem rád, když jsem někdy slyšel cizí dotazy nebo alespoň odpovědi na ně. Překvapilo mě, že se vše neslo v angličtině. Turnus po nás měl na fóru příležitost vyslechnout si projev Putina, který sem zavítal. 

Byl to přece šéf diplomacie světové velmoci, mělo by být samozřejmé, že vládne angličtinou... 

To je pravda, ale celkově mezi Rusy bylo těžké se anglicky domluvit. Něco podobného jsem čekal, ale alespoň u mladší generace, prostě mezi studenty, bych považoval angličtinu za standard. Bohužel jsme velmi často neuspěli, Rusové se anglicky neučí nebo učit nechtějí. Asi jde o věc "velkých národů," které nemají takovou potřebu mluvit i jinou řečí než tou svou. 

Jaký byl váš program v Moskvě?

Moskvou nás provázeli samotní členové AIESECu. Navštívili jsme různé památky a monumenty, které se zde nachází a vše vyvrcholilo našimi prezentacemi Ruska a vlastních států. 

Co ohlas místních? Byli zvědaví a přišli se podívat, jak vypadá jejich země? 

Bohužel to nebyla žádná sláva. Pořadatelé slíbili účast médií, ale nikdo se nakonec nedostavil. Stejně tak místních moc nepřišlo. Nejvíce jsme prezentovali před šedesáti lidmi, jenže z toho byla polovina členů organizace. Jedním z trapných momentů byla ukázka Srbska a Černé Hory, kdy se přišli podívat jen tři lidé. 

Co jste prezentoval vy? 

I když jsem ze Slovenska, předváděl jsem zemi, která mě tam vyslala, tedy Českou republiku. Nemohl jsem ovšem pominout ani dějiny společného československého státu. Protože je ale Česko malou zemí, nebylo pro ukázku tolik prostoru jako pro větší státy, které zastupovali víc účastníků. 

Dle vašeho popisu to vypadá, že o celý projekt Explore Russia není mezi Rusy moc velký zájem...

Bohužel to tak je, a to mě moc mrzí. Stejný projekt pořádala organizace AIESEC letos už potřetí, a přesto není vidět tak, jak by si zasloužil. Třeba se to do budoucna zlepší a Rusové si uvědomí, jak velkou a krásnou zemi mají.

Medailon: Samuel Krčma pochází z Bratislavy a je mu 19 let. V Brně studuje 2. ročník oboru Evropská studia na Fakultě sociálních studií a Hospodářskou politiku na Ekonomicko-správní fakultně Masarykovy univerzity. Na stáž do Ruska vycestoval, aby získal rozhled a poznal mentalitu lidí v jiné zemi. V době prázdnin pak samotným Rusům prezentoval jejich kulturu a zvyklosti.

Klíčová slova: Rusko, stáž, prázdniny

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.