20.03.2014 11:12


Na stáž s AIESECem do Bulharska i na Barbados

Autor: Vendula Gregorovičová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

Studentská organizace AIESEC nabízí výjezdy na stáže do celého světa. Studenti mohou vybírat ze dvou typů stáží – kulturní a pracovní. Na informativních schůzkách na Mendelově a Masarykově univerzitě se mohli případní zájemci dozvědět více o konkrétních programech a vyslechnout si zážitky ze stáží od svých zkušenějších kolegů.

Brno – Najít sám sebe, osamostatnit se, zdokonalit se v cizím jazyce, získat pracovní zkušenost v zahraničí i zážitek na celý život. To jsou důvody, kterými láká organizace AIESEC studenty na stáže do zahraničí. Na rozdíl od agentur, nabízejících pracovní pozice servírek a plavčíků, zprostředkovává AIESEC odborné stáže ve firmách, které zajišťují studentům důležitý bod do životopisu a kontakty na lidi z různých částí světa.

Prezentace AIESEC. Foto: Vendula Gregorovičová

AIESEC nabízí dva typy stáží - kulturní a pracovní. Kulturní stáže trvají zpravidla šest až osm týdnů a jedná se o dobrovolnické stáže, které mají pomoci k rozvoji místní komunity. Tyto stáže nejsou placené, ale u většiny projektů je studentům hrazeno ubytování a strava. „Na studentech už pak závisí jen to, jak se do země dostanou, a je jen na nich, jestli zvolí stopování nebo letadlo. Kulturní stáže jsou hlavně o lidech, o očichání a ochutnání místní kultury,“ vypovídá jedna z členek organizace Karolína Presová. Sama absolvovala loni v létě jednu z nabízených stáží v Indonésii, která pro ni byla silným životním zážitkem.

Pracovní stáže jsou určeny převážně pro absolventy, kteří chtějí získat zahraniční pracovní zkušenost ve svém oboru. Trvají déle než stáže kulturní, doba se pohybuje mezi čtyřmi až osmnácti měsíci. Nabídka míst je široká pro oba druhy stáží. Stačí se jen registrovat do databáze a začít vybírat mezi tisícem volných míst po celém světě. „Je ovšem třeba pochopit, že si tam nejedete vydělat, ale nabrat zkušenosti. Plat je nastaven tak, aby pokryl životní náklady v dané zemi,“ upozorňuje Presová.

Registrace do databáze vyjde zájemce o kulturní stáž na pět tisíc korun, v případě pracovních stáží pak na devět tisíc korun. Ve srovnání s pracovními agenturami však tato částka není nijak vysoká, navíc každý student získá při hledání stáže svého „buddyho“, jednoho člena AIESEC, který mu pomáhá s hledáním stáže, získáním víza a je mu oporou i v průběhu celého pobytu v cizí zemi.

Studenti, kteří mají zájem o letní kulturní stáž, by se měli do AIESEC přihlásit do konce dubna, přibližně měsíc pak trvá nalezení vhodného místa. Žádná časová omezení ale nefungují a přihlásit se tak mohou prakticky kdykoliv. Vybírat pak mohou z pracovních míst po celém světě, například i na Bali a Barbadosu, dvou nově otevřených AIESEC pobočkách. Více informací naleznou zájemci na stránkách organizace.  

Klíčová slova: AIESEC, stáž, práce, student

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.