06.03.2019 15:35


Na Science slamu uspěl Tomáš Tyc se svou teorií neviditelného pláště

Autor: Zuzana Hudcová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Univerzita

Sté výročí svého založení oslavila v úterý Masarykova univerzita společně s Mendelovou univerzitou na desátém ročníku vědecko-populární soutěže Science slam. Show navštívil rekordní počet diváků. Do brněnského Sono centra jich dorazilo přes pět set. Další stovka se účastnila promítání v Univerzitním kině Scala. Největší ohlasy diváků sklidilo vystoupení fyzikálního vědce z Masarykovy univerzity Tomáše Tyce.

Autor: Zuzana Hudcová, Desátý ročník Science slamu

Brno – Zábava s vědou. Takový zážitek přinesl slavnostní večer desátého ročníku soutěže Science slam, který se konal v brněnském Sono centru. Tři vědci z Masarykovy a tři z Mendelovy univerzity se utkali ve vědeckém klání. Každý ze soutěžících představil za osm minut svůj výzkum takovým způsobem, aby zaujal laické publikum. Diváci na konci soutěže hlasovali o vítězi. Jubilejní ročník soutěže, který připomenul sté výročí obou univerzit, vyhrál fyzik Tomáš Tyc z Masarykovy univerzity, který zkoumá teorii neviditelného pláště.

Na show dorazilo přes pět set lidí. Další stovka lidí sledovala promítání v kině Scala. „Ostatní si mohou pustit živé vysílání na Facebooku. Navíc budeme postupně přidávat sestříhané výstupy jednotlivých řečníků," řekl manažer Science slamu Petr Holík. Letošní ročník je podle něj výjimečný. V minulých letech se soutěžící do slamu přihlašovali sami. „Tentokrát jsme oslovovali konkrétní lidi, u kterých jsme věděli, že patří mezi špičkové vědce," dodal.

Soutěž chce přiblížit témata vědeckého bádání široké veřejnosti. O to se snažil i vítěz klání, fyzik Tomáš Tyc. „Předváděl jsem teorii neviditelného pláště a zobrazování optickým vláknem," líčí vědec. Neviditelný plášť se podle jeho slov ještě nepodařilo sestrojit, a tak svou teorii ukázal divákům pomocí polymerových koulí ponořených v kádince s vodou. Koule nešly vidět díky jejich podobným vlastnostem s vodou. „Naopak zobrazování optickým vláknem je praktická věc a brzo bude aplikovatelná v medicíně či biologii," vysvětlil svůj druhý projekt.

Publikum zaujal hlavně poutavou interpretací výzkumu. „Jeho vystoupení bylo nejzábavnější. Přestože fyzice obecně nerozumím, tak jsem jeho vyprávění pochopila," sdělila své dojmy studentka molekulární biologie na Mendelově univerzitě Žaneta Koudelková.

Na pódiu vystoupil i vědec Petr Sláma z Mendelovy univerzity, který zkoumá imunitní systém mléčné žlázy skotu. Na představení výzkumu si přivezl model krávy nazvaný Julča. Netradiční formou vysvětloval, jak imunitní systém skotu napadají bakterie a způsobují zánět. „Dělám vše pro to, aby bylo kraví vemeno zdravé," popisoval publiku vědec Petr Sláma.

Diváci se dozvěděli informace i o výzkumech týkající se stresu, rakoviny nebo určování stáří stromů pomocí letokruhů. V show komunikovalo publikum s řečníky pomocí kartiček. Slavnostní večer provázelo moderátorské duo Matěj Klusáček a Petr Sucháček. Kromě vystoupení vědců bavilo posluchače i improvizační divadlo Impro Džow.

Klíčová slova: Science slam, sono centrum, Univerzitní kino Scala, Masarykova univerzita, Mendelova univerzita, Tomáš Tyc, sté výročí, Petr Sláma, věda, show

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.