08.03.2013 12:07


Na Science Po jednají se zahraničními studenty jako s rodilými Francouzi, říká studentka evropských studií Kristýna Hudeová

Autor: Eliška Čermáková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

Studenti Masarykovy univerzity mohou v rámci programu Erasmus vycestovat na půl roku či rok na studijní pobyt nebo stáž. Jediným problémem je přijímací řízení, které se koná jednou ročně. Potenciální zájemci si musí dopředu pečlivě rozmyslet, do jaké země a na jak dlouho chtějí vyjet. Na dodatečné odmítnutí nominace se koordinátoři programu dívají s nevolí.

Kristýna HudeováBRNO V rámci studijního pobytu Erasmus jsou nejoblíbenější anglofonní školy, protože většina zájemců ovládá dobře pouze angličtinu. V poslední době však vzrostl počet studentů zajímajících se o francouzsky mluvící země. Studentka Veřejné politiky a lidských zdrojů v dvouboru s evropskými studiemi Kristýna Hudeová ovládá francouzštinu velmi dobře. Díky šesti letům strávených na bilingvním gymnáziu nabrala široké jazykové dovednosti, jež se prostřednictvím pobytu v cizí zemi rozhodla zúročit. Vybrala si půlroční studium na vyhlášené francouzské univerzitě Sciences Po v Grenoblu.

Proč ses rozhodla pro studium zrovna na Sciences Po?

Chodila jsem na šestileté bilingvní gymnázium. Po přijetí na vysokou školu jsem se chtěla francouzštině věnovat i nadále, ale studium jazyků v České republice je obtížnější. Erasmus byl pro mě jasná volba. A proč Sciences Po? To je jednoduché - jedná se o jednu z nejprestižnějších škol v mém oboru (pozn. autora: Evropská studia).

Po příjezdu do Grenoblu bylo nutné zařídit spoustu věcí. Jak náročná byla fáze „zabydlení se“ v novém prostředí – bez rodiny, bez přátel?

Nejhorší byl jednoznačně příjezd. Člověk se ocitne v cizí zemi, kde nikoho nezná. Zpočátku mi nefungoval internet na koleji, nevěděla jsem, jak se dostat do školy, kde nakoupit potraviny. Naštěstí jsem se v Česku přes sociální sítě seznámila s několika studenty z Grenoblu, kteří mi s prvními problémy pomohli.

Pořádá škola seznamovací akce pro přijíždějící studenty?

Na Sciences Po existuje spolek složený z řad studentů. Ti organizují všechny welcome akce, party, večírky a podobně. My jsme měli první schůzku ve škole, kde nám podali základní informace. Seznamovací akce probíhaly především ze začátku semestru. Dá se však seznámit prakticky kdekoli – na koleji, ve škole na přednášce.

Ve škole chodíš na přednášky a semináře spolu s dalšími Erasmus studenty a Francouzi. Jak těžké bylo začlenit se mezi místní studenty?

Erasmus na Sciences Po funguje tak, že si můžeš vybírat ze všech kurzů svého oboru. Navštěvuji přednášky, kde z padesáti studentů jsme pouze dva na Erasmu. Dobrá znalost francouzštiny je podmínkou pro studium i běžnou komunikaci s ostatními. Osobně jsem neměla žádný problém  - může se stát, že někomu nerozumím, ale snažím se odvozovat z kontextu. Na Sciences Po neberou ohledy na to, zda jsem Erasmus student nebo rodilý Francouz. Je to o zvyku.

Existují na škole anglicky vyučované kurzy?

Ačkoli studenti na Sciences Po mohou navštěvovat vybrané anglické předměty, bez znalosti francouzského jazyka se tu studovat nedá. Pochybuji, že by se tu dalo odstudovat 20 kreditů v angličtině. Francouzština je nezbytný předpoklad pro úspěšné zvládnutí studia.

Mohou si studenti ve studijním katalogu předměty vybrat sami?

Pro všechny zahraniční studenty na Sciences Po Grenoble jsou povinné dva předměty – francouzský jazyk a La France, l’Europe et les défis du monde contemporain (pozn. autora: předmět soustředěný na jazykové dovednosti a komunikaci ve skupině). Zbytek předmětů si vybíráme z katalogu sami.

Je studium na Science Po náročnější než na domovské Fakultě sociálních studií?

Sciences Po je určitě náročnější – nejen proto, že je ve francouzštině. Klade se tu větší důraz na účast v hodinách a domácí přípravu, která je obvykle dost těžká a zabere spoustu času. Na jeden seminář musím vypracovat position paper, přečíst padesát stran literatury a ještě být schopná reagovat v diskuzi.

V čem se studium v Grenoblu liší nejvíc?

Participace v diskuzích je nejdůležitější část hodnocení. Celá SciencePo je založena na individualitě. Student musí umět svůj názor přede všemi obhájit, to u nás na fakultě chybí.

Jsi ani ne v polovině svého pobytu. Jak bys zhodnotila dosavadní přínos Erasmu? Vyvrátíš fámu, že tyto pobyty jsou pouze o zábavě, nebo jde o tvrdou práci?

Záleží na tom, na jakou školu chodíš. Mluvila jsem s jednou slečnou, která ve Francii studovala psychologii. Říkala, že studium bylo snadné a ve volném čase procestovala půlku Francie. Pro mě je studium časově náročné, takže volného času nezbývá tolik. Život na Erasmu člověka naučí samostatnosti – nikdo za něj nenakoupí, neuvaří, nevypere. Navíc se mu začne stýskat po nejbližších. Každá mince má svůj rub a líc. Já bych za tuto zkušenost nedala nic na světě.

Klíčová slova: Sciences Po, Grenoble, Erasmus, studium, francouzština

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.