13.11.2017 22:30


Na samostatná genderová studia nastoupí studenti příští rok naposledy

Autor: Petra Vaňková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

Genderová studia jako samostatný obor mohou zájemci na Fakultě sociálních studií navštěvovat už jen do roku 2024. Poslední imatrikulační ročník bude otevřen v září 2018, nově ale vznikne genderová specializace na oboru Sociologie. Vedoucí katedry sociologie společně s vedoucími fakulty k tomuto kroku přistoupili kvůli nedostatečným počtům zapsaných studentů v minulých letech a obavám o úplnou ztrátu akreditace pro obor. 

Nástěnka Genderových studií

Brno - Vedoucí Fakulty sociálních studií už několik měsíců debatují o zrušení samostatného oboru Genderových studií. Tato zpráva se dostala mezi studenty a veřejnost až nyní. Obor by pravděpodobně nedostal akreditaci na další období, vzhledem k nízkému počtu nabíraných studentů. Od akademického roku 2019/2020 tak zájemci můžou studovat pouze jednooborovou sociologii se specializací na genderová studia. 

Akreditace z roku 2004 zůstává platná až do roku 2024 a všichni tak mohou dostudovat podle současného studijního plánu. Studenti, kteří na obor nastoupí v příštím akademickém roce mají také pravidla studia stejná jako předchozí ročníky. Vedení Katedry sociologie v současné době připravuje akreditaci nového programu Sociologie se zaměřením na genderová studia. Garantkou nově vzniklého bakalářského programu bude Iva Šmídová, která na oboru Genderových studií působí již od jeho založení. Kurzy podle staré akreditace si budou moci studenti zapsat paralelně s těmi specializovanými. ,,Nejdůležitější důvod pro volbu transformace do specializace byl nízký počet zapsaných studujících na genderových studiích v posledních letech,“ uvedl vedoucí katedry sociologie Csaba Szaló. Počet studujících v uplynulých letech nepřesáhl hranici dvaceti studentů a v minulém roce jich bylo pouze dvanáct. ,,Ještě před několika lety jsme jako katedra mohli kompenzovat tento pokles studenty sociologie. Dnes už to však není možné, jelikož samotnému oboru Sociologie studenti také ubývají. Pro oba obory bude lepší spojit síly,“ řekl Szaló.  

Děkan fakulty by nepodpořil žádost o novou akreditaci především z důvodu nedostatečného počtu studentů. ,,Já osobně se domnívám, že počet studujících by neměl být rozhodujícím faktorem. Ano, je malá poptávka po tomto oboru, ale nemyslím si, že by to měl být problém, pokud fakulta nestojí pouze na tom, že mohou existovat jen ekonomicky soběstačné obory,” uvedla Šmídová, která na oboru Genderových studií vyučuje několik předmětů. Zástupci oboru stáli především o možnost kombinace s jinými programy. To nyní nebude možné. ,,S tímto rozhodnutím nic udělat nemůžeme. Je ale důležité, abychom ukázali, že fakulta a budouci zájemci o studium přichazeji o důležitý obor zviditelňující jednu z klíčových perspektiv analýzy socialních problemů," dodala Šmídová. 

Studenti na zprávu o rušení oboru reagovali se značnou nevolí. Eva Čivrná, studentka druhého ročníku, společně s dalšími studenty a aktivisty organizuje akce, kterými se pokouší rozhodnutí vedení zvrátit, nebo alespoň poukázat na důležitost oboru. Minulý týden uspořádali schůzku, na které se zájemci mohli k tématu vyjádřit a podat návrhy co dělat s nastalou situací. ,,Na specializovanou sociologii bych se nepřihlásila, ačkoliv nyní studuji kombinaci sociologie a genderu. Tyto dva obory se skvěle doplňují, ale ve chvíli kdy se sloučí, nezbude dostatek prostoru na spoustu zajímavých aktivit. Student pak bude mít spíš obecné předměty, ale ve finále se na nic pořádně nezaměří,“ uvedla Michaela Řepová, která Genderová studia navštěvuje již třetím rokem.  

Obor Genderová studia můžou zájemci studovat na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity již od roku 2003. Mezi významné absolventy tohoto oboru patří například Petra Havlíková, členka neziskové organizace NESEHNUTÍ, nebo Jana Kvasnicová, která momentálně působí na pozici právničky v oddělení rovného zacházení kanceláře Veřejného ochránce práv.

Klíčová slova: gender, univerzita, gender studies, FSS, sociologie

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.