09.05.2015 15:13


Na přednáškách jsem opravoval profesory, říká student oceněný rektorem

Autor: Jandová Hana | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Univerzita

Nikdy nedostal jinou známku než A, na přednáškách se aktivně hlásil, hned na začátku studia se začal podílet na výzkumu a přijali jej na doktorské studium na Columbia Univerzity v USA. Za tyto a další úspěchy získal student organické chemie Tomáš Fiala ve středu 6. května na události Dies academicus Cenu rektora Masarykovy univerzity pro vynikající studenty magisterských studijních programů.  

Oceněný student Tomáš Fiala. Foto: Hana Jandová

Brno - O chemii se začal Tomáš Fiala zajímat už na střední škole. Věnoval se nejrůznějším olympiádám a soutěžím. Díky tomu se naučil víc než jeho spolužáci. Začátek studia na univerzitě tak pro něj byl mnohem jednodušší. „Aby člověk v chemické olympiádě uspěl na celostátní úrovni, očekává se od něj dokonce víc než na bakalářském studiu,“ vysvětluje oceněný student.

Jeho studijní průměr je 1,0. Za důležitější než dobré známky ale považuje výzkum. „Týden po tom, co jsem nastoupil na univerzitu, jsem se vrhl do výzkumu. Člověk může mít klidně i béčka, céčka. Podstatné jsou zkušenosti právě z výzkumu. Moje áčka jsou bonusem, který se povedl spíš náhodou. I když v posledním roce už jsem si dával větší pozor, abych nepřerušil řadu,“ usmívá se Fiala. Hlavní je podle něj to, že ho studium i výzkum baví. „Chemie je mým koníčkem, studijním oborem a budoucím zaměstnáním.  Je pro mě velmi podstatné, abych to, co dělám, dělal rád,“ doplňuje student.

Fialův otec je docentem fyzikální chemie. Působí na Masarykově univerzitě a v Národním centru pro výzkum biomolekul. Oceněný student uznává, že mu velmi pomohl se začátky a s orientací v oboru. „Byl pro mě velkým vzorem a k vědě mě vedl už od malička. Do ničeho mě ale nenutil,“ svěřuje se student. Na střední škole závodně tančil a rodiče ho od sportování neodrazovali. V oktávě se však rozhodl pro chemii.

Toho, že má významného otce, ale Tomáš Fiala zneužívat nechce. „Když jsem se hlásil na doktorské studium na Columbia University, vůbec jsem se o tátovi, který tam dříve působil, nezmiňoval. Že jsem jeho syn, zjistili, až když mě přijali,“ přiznává oceněný student. Po doktorském studiu ve Spojených státech by se chtěl vrátit zpátky do Evropy. Ačkoli v Americe několik let s rodiči žil, zůstat natrvalo tam nechce. Nevyhovuje mu tamější životní styl. Doktorské studium na Columbia University ale vnímá jako velkou příležitost a zkušenost.

Fialovým snem je stát se univerzitním profesorem. Učení vnímá jako své poslání. Už nyní doučuje tři studijní skupiny, v létě přednáší na soustředění pro mladé biology a chemiky a pomáhá i s vedením seminářů na univerzitě.

Klíčová slova: Dies academicus 2015, Cena rektora, student, Tomáš Fiala

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.