10.10.2017 10:54


Na Pražském studentském summitu se naučíte nejen mluvit před publikem, říká koordinátor

Autor: Lenka Čechová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

Pražský studentský summit zahrnuje tři modely politické simulace. I ve třiadvacátém ročníku si zájemci z řad studentů středních a vysokých škol vyzkouší, jak probíhají velká politická jednání. Do modelu Evropské unie, který je určen studentům vysokých škol, mohou zájemci posílat přihlášky do 15. října.

Koordinátor Pražského studentského summitu Adam Čejka

Praha – Na Pražském studentském summitu si studenti po třiadvacáté vyzkouší, jak probíhají velká politická jednání. Projekt, který pořádá Asociace pro mezinárodní otázky, zahrnuje tři modely, z nichž jeden je určen vysokoškolákům. Zájemci mohou posílat přihlášky do modelu Evropské unie do 15. října. „Na Summitu se člověk mimo jiné naučí mluvit před velkým publikem a vyzkouší si mnoho činností, ke kterým se v tomhle věku obvykle nedostane,“ říká jeden z koordinátorů Adam Čejka, který se summitu účastní po šesté.

Adam Čejka

Z čeho se skládá přijímací řízení do jednotlivých modelů?

Aby zájemce prošel, musí napsat esej na téma zahraničně politické priority státu, který chce zastupovat. Tým hodnotitelů potom všechny projde a vybere účastníky. Každoročně se hlásí mezi čtyřmi a pěti sty zájemců, ze kterých vybíráme přibližně tři sta delegátů.

Na co se mají zájemci soustředit při psaní přijímací eseje?

Asi nejdůležitější je pořádný průzkum zdrojů. Dobré je podívat se nejen na oficiální stránky vlády dané země, ale i na webu ministerstev a podobně. Zájemce si přitom procvičí i cizí jazyky, řada států totiž má informace dostupné pouze ve svém jazyce. Sám jsem se několikrát k potřebným informacím dostal až pomocí překladače. 

Summit se skládá z přípravných setkání a závěrečné konference. Jak časově náročná jsou setkání pro delegáty?

Všech pět přípravných setkání se odehrává jednou za měsíc v sobotu na Vysoké škole ekonomické v Praze. Během přípravných setkání se účastníci dozvídají, jaká je náplň práce jejich orgánů či modelů. Zároveň se mohou účastnit debat s hosty. Také se učí, jak správně vyhledávat informace, kriticky myslet a argumentovat.

Co čeká účastníky na závěrečné konferenci?

Slavnostní zahájení se každoročně koná v hotelu Ambassador. Delegáti přednášejí své projevy před více než tři sta padesáti lidmi, což je velmi silný zážitek. Následující dny probíhají jednání v Kongresovém centru. Výstupem jsou dokumenty, ve kterých účastníci navrhují řešení aktuálních světových problémů.

Jaký další program připravujete pro účastníky?

V rámci doprovodného programu jsme zavítali například na vojenskou základnu ve Strakonicích. Účastníci každoročně před konferencí navštěvují ambasády států, které zastupují. Setkají se s velvyslancem či velvyslankyní a mohou s ním pohovořit o tématech, která budou probírat v modelech.

Která část doprovodného programu je mezi delegáty oblíbená?

Každoročně připravujeme i minisimulace. Jedná se o fiktivní jednání, třeba ze světa Star Wars nebo Harryho Pottera. Mohou být ale i historické, v minulosti jsme jednali například o Suezské krizi. Právě minisimulace jsou mezi účastníky hodně populární.

Kdy začíná práce na novém ročníku summitu?

Prakticky dnem, kdy skončí ročník předchozí. Práce pro organizační tým je nepřetržitá. Skončí jeden ročník, následuje výběrové řízení do organizačního týmu a práce pak pokračuje dál. Letos se na přípravách podílí sedmdesát dva organizátorů, což je, pokud se nepletu, historicky největší číslo. 

 

Klíčová slova: Pražský studentský summit, PSS, politická simulace, model Evropské unie, rozhovor, Adam Čejka

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.