25.09.2018 15:39


Na Právnické fakultě otevřeli novou kavárnu. Pomůže duševně nemocným s návratem do života

Autor: Adriana Široká | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Univerzita

Lidé s duševními problémy se těžce vrací zpět do normálního života. Zaměstnanci sdružení Práh jižní Morava jim nabízí pomoc. Café Práh de iure na Právnické fakultě Masarykovy univerzity je druhou brněnskou kavárnou, kde obsluhují klienti Práh jižní Morava s psychickými poruchami. Práce v kavárně je pro ně přípravou na jejich staré nebo jiné povolání. Další pobočku Práh brzy otevře na Pedagogické fakultě. 

                     

Brno – Možnost pobavit se u dobré kávy na Právnické fakultě chyběla. Otevřením Café de iure pomohli navíc i klientům sdružení Práh jižní Morava. Práh pracuje s lidmi, kteří trpí vážným duševním onemocněním a pomáhá jim s návratem do života. „Všichni máme určitou společenskou úlohu a je důležité, aby studenti, kteří jednou budou advokáty a soudci, měli sociální vnímání,“ vysvětlila děkanka Právnické fakulty Markéta Selucká. Postavení kavárny bylo jedním z bodů v jejím volebním programu.

Zaměstnanci Café de iure si podle ředitelky Blanky Veškrnové v klidném prostředí studentské kavárny osvojí takové pracovní návyky a dovednosti, které následně využijí při hledání nové práce. „Pro mě je tohle úplně nová zkušenost. Já jsem dříve pracoval jenom ve fabrikách a tahle příležitost je pro mě mnohem příjemnější,“ řekl zaměstnanec Café de iure Miroslav Svoboda. „Vnímám to tu velmi pozitivně a plánuju tady pracovat do té doby, dokud studenti budou chodit na kávu,“ doplnil Miroslava jeho kolega Filip Musil.

Studenti měli možnost se s tímto projektem už seznámit. První Café Práh otevřelo sdružení před třinácti lety v galerii Vaňkovka. I přes to, že je pro ně provozování kavárny náročné, se lidé ze sdružení Práh rozhodli, že vytvoří pro duševně nemocné další pracovní místa. „Naše heslo je ‚Zbláznit se může každý‘ a studenti opravdu uvidí, že je obsluhují lidé jako jsou oni sami,“ uvedla ředitelka Práh jižní Morava Blanka Veškrnová. Otevření další pobočky chystá Pedagogická fakulta v polovině roku.

Klíčová slova: kavárna, masarykova univerzita, duševní onemocnění, Práh jižní Morava

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.