09.10.2015 22:41


Na právech spustí online databázi starých právnických publikací

Autor: Michaela Vaňharová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

Na vysokých školách se na začátku semestru kromě poslucháren zaplní i univerzitní knihovny. A dá se říct, že čím víc se blíží zkouškové, tím ubývá v knihovnách volných židlí. Proto v době, kdy si studenti užívají volna, knihovnice a knihovníci nezahálejí a vymýšlí, jak návštěvníkům strávený čas zpříjemnit. 

Brno  Co se o prázdninovém volnu děje v knihovnách? V první řadě je to generální úklid. Čištění koberců, sedáků, inventura knih. Na tyto věci si knihovny vymezí několik dnů i týdnů a zavřou své dveře všem návštěvníkům. V těchto dnech se ve dvou z knihoven také zapojilo přes sto třicet nových počítačů. V knihovně v Univerzitním Kampuse jich bylo sto dvanáct, na fakultě sociálních studií dvacet čtyři.

Ale kromě toho si knihovníci připravili několik novinek. Asi největší změna nastala na začátku tohoto semestru na přírodovědecké fakultě. Zde začala rekonstrukce celého prvního patra. „Se studenty jsme na plánovaných změnách spolupracovali a to pomocí ankety,“ okomentovala vedoucí knihovny Taťána Škarková. Od nového roku se otevřou prostory jako studovny, relaxační zóna, ale i kuchyňka. Regály s knihami, které v těchto místech stály, musely být přesunuty do vyššího patra.

Na filozofické fakultě rozjeli nový blog, pomocí kterého se chtějí přiblížit stávajícím i budoucím návštěvníkům. Na webu zveřejňují novinky, aktuality a informují o své činnosti.

Příchozí do knihovny na fakultě sociálních studií si pak mohli všimnout, že už i žlutá studovna dostala svůj barevný koberec.

Nová knihovna právnické fakultyKnihovna na právnické fakultě se před půl rokem přesunula do nově zrekonstruovaných prostor. V nich by mělo v blízké době dojít i na výstavy. Ale nejvýznamnější novinkou, kterou plánují, je digitalizace knih právně historického fondu. „Během října to chceme spustit. Máme naskenovaných asi 1000 knih vydaných mezi roky 1543 a 1950,“ řekla vedoucí knihovny právnické fakulty Petra Georgela. Databáze bude přístupná na internetu všem. Ti, kteří jsou spíš ranní ptáčata, můžou od toho semestru chodit do knihovny už od půl deváté. V pátek odpoledne bude otevírací doba zkrácena jen do páté hodiny odpoledne. 

Na pedagogické fakultě připravili Knihbudku, kde si může každý půjčit knihu, na jak dlouho chce. Pokud někomu leží doma kniha, o kterou by se rád podělil, nebo už jej přestala bavit, může ji do této budky vložit.

Jedna zpráva, která čtenáře asi nepotěší, je sjednocení pokut za pozdní vrácení knihy. Všechny knihovny od teď vybírají pokuty i za dny, kdy je knihovna zavřená. Někteří studenti se brání tím, že je to nesmyslné. „Pokuta je od toho, aby chránila ostatní, kteří by si knihu případně mohli půjčit. Jenže v ty dny, kdy je knihovna zavřená si tu knihu stejně nikdo půjčit nemůže. Knihovna se tak snaží na studentech jen vydělat,“ vyjádřila svůj názor studentka psychologie a žurnalistiky Zuzana Pekárková.

Knihovníci se snaží vše přizpůsobovat návštěvníkům. „Cokoliv připravujeme, děláme s vidinou zlepšení. Snažíme se vyhovět potřebám našich uživatelů,“ podotkla Taťána Škarková.

Klíčová slova: Knihovny, MU

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.