31.03.2015 18:20


Na ples plný hmyzích postav přišel i deratizátor

Autor: Jurčíková Irena | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Univerzita

Motýli, berušky, různé mouchy, brouci, ale i deratizátor. Všechna tato stvoření mohli potkat návštěvníci tradičního plesu Okrašlovacího spolku Fakulty sociálních studií. Plesalo se 30. března v kavárně Trojka. Letošní ročník měl téma Ze života hmyzu.

Brno – Na plese se sešli především studenti katedry environmentálních studií, ke které Okrašlovací spolek patří, ale také spousta příznivců environmentalistiky. Za výtěžek letošní akce se pořídí včely do nového úlu katedry. Účastníci na něj přispívali nejen vstupným, ale také koupí různých placek, lístků do tomboly a občerstvení.

Okrašlovací spolek při katedře environmentálních studií vznikl na konci roku 1999 na základě impulzu profesorky Hany Librové. Jeho prvotním účelem bylo okrašlovat prostředí fakulty, poté co se přestěhovala do tehdy nové budovy na Gorkého ulici. „Zaměřujeme se především na setkávání studentů environmentalistiky, udržování aktivního života katedry a pořádání akcí, na kterých se studenti neformálně setkávají s vyučujícími,“ uvedla členka Okrašlovacího spolku Agnieszka Buchtová. Každý jarní semestr členové tradičně pořádají ples. Vždy na jiné téma. Vybírají peníze na různé environmentální projekty, minulý semestr například poprvé uspořádali vánoční večírek katedry. „Slavil velký úspěch, proto z něj chceme udělat stejnou tradici jako z plesu,“ dodala Buchtová.

Abych na ples zapadla, oblékám si masku berušky. Než v převleku vyjdu do ulic Brna, mám trochu obavyz reakcí lidí. Ale jsem překvapena, Brňané se stále za něčím ženou a vůbec si nevšímají zvláštností okolo sebe. Sami vlastně vypadají jako mravenci, kteří pořád někam pospíchají. Přicházím do kavárny, kde je plno lidí, ale nevidím nikoho v maskách. Nenápadně ve svém kostýmu projdu kavárnou až k zadnímu salónku. Tam spatřím sál hemžící se různým hmyzem. „Ano, jsem tady správně," zaraduji se. Vítá mě jedna z hlavních organizátorek plesu v převleku mouchy s krajkovými křídly. Jedná se spíš o komornější akci, žádný velký nával a řady u vstupu nečekejte. Maska daratizátora - autor Irena Jurčíková

Prohlédnu si sál s krásným zaobleným stropem a jdu si sednout k jednomu ze stolků. Chvíli po zahájení se rozezní tóny kapely Gebrill Mood, kterou občas vídám hrát v brněnských ulicích. Zpěv doplňuje zvuk příčné flétny, kytary a violoncella. „Jak krásně dynamické," říkám si. Zábava se pomalu rozjíždí a první odvážlivci se odhodlávají k tanci. Potkávám dívku s bublifukem, která k tanečnímu bujaření připojuje svoje bubliny pro dokreslení atmosféry. „Dneska jsem přišla za vosu. Křídla jsem si vyráběla sama, využila jsem zkušenosti z práce v kostymérně,“ prozrazuje s úsměvem Barbora Valešová. Kostýmy tady mají téměř všichni, nejčastěji v podobě motýlů a berušek. K vidění jsou tady také různé typy brouků a mravenci. Největší rozruch s maskou způsobuje deratizátor s velkým přístrojem na dezinfekci. Kostým je to opravdu jedinečný.

Při přestávce kapely se na pódiu objevuje Dominik Grohmann, který přišel s nápadem včelího úlu pro katedru. Úl dostane své místo v Otevřené zahradě, což je zahrada Nadace Partnerství. Ta podporuje projekty spojené s environmentálním vzděláváním. „V červnu chceme pořídit dva oddělky včel a zorganizujeme nějakou akci spojenou se zahájením chovu,“ informuje ostatní Grohmann. Jeho proslov vzbuzuje nadšení. Po skončení projevu vyzývá jedna z organizátorek ke zpěvu hymny katedry Melodie brouka. Atmosféra je opravdu neuvěřitelná, celá kavárna stojí a s pokorou i radostí zpívá píseň katedry. I ti, kteří neumí text, se nakonec poddají melodii a alespoň si broukají do rytmu.

Pro ještě větší zpestření plesu přicházejí Tribal tanečnice Pas de problème a předvádí tanec pomocí ladných pohybů těla. Po jejich vystoupení náhle zhasnou všechna světla v sále. V popředí pozoruji jen světélkující míčky létající vzduchem. Po chvíli rozpoznávám žonglérský výstup Grohmanna, který je uchvacující. Zpěv hymny - autor Irena JurčíkováJeho představení zakončují diváci bujarým potleskem. Zábava pokračuje a opět se zaplňuje taneční parket. Okolo se nenápadně pohybují porotci soutěže o nejlepší hmyzí kostým. Muzikanti dohrají poslední píseň a předávají slovo jedné z organizátorek, která vyhlašuje nejlepší masku plesu. Vyhrává slečna v kostýmu otakárka s nádhernými žlutými křídly.  Když už si organizátoři získali pozornost účastníků, přistupují ke slosování tomboly. Jednou z hlavní cen je projížďka na ekomotorce s Bohuslavem Binkou, vedoucím katedry, a také tajuplná obálka od profesora Zbyňka Ulčáka. Nikdo neví, co ukrývá. Na chvíli se zamyslím, co by asi výhrou mohlo být. „Sto jedna, číslo sto jedna" ozývá se z mikrofonu a vytrhne mě z myšlenek. Úplně jsem zapomněla vytáhnout si svoje losy. „Já, tady," zakřičím a jdu si s radostí pro výhru. Jedná se právě o jednu z tajemných obálek. Opatrně ji otvírám a všímám si zvědavých pohledů kamarádů sedících se mnou. Poukázka na deset sazenic rajčat z Ulčákovy zahrady. „To se zrovna hodí," zasměji se a těším se, až si rajčata doma zasadím.

Při pomyšlení na rajčata dostávám hlad, proto se jdu poohlédnout po nějakém občerstvení. Za symbolickou cenu se tady nabízí spoustu různých veganských specialit připravených lidmi z Okrašlováku. Nacházím pomazánku z řepy a mrkve, různé celozrnné sušenky a další laskominy. Náhle se opět rozezvučí reproduktory na pódiu. Přichází  katederní kapela Spontánní sukcese, která rozproudí atmosféru svým songem o žížalách. Poslechnu si několik písní a po půlnoci mizím zpátky domů, abych ráno byla schopná vstávat na tělocvik. Při odchodu mám skutečně dobrou náladu, takovou akci jsem dlouho nezažila. Takto jedinečnou atmosféru stojí za to vyzkoušet. 

Klíčová slova: okrašlovací spolek, ples, hmyz, environmentální studia

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.