02.04.2014 14:42


Na Pedagogické fakultě začal čtvrtý ročník autorských čtení

Autor: Vendula Gregorovičová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Čtyři večery, osm spisovatelů – to je v pořadí již čtvrtý ročník autorských čtení na Pedagogické fakultě, který organizuje Katedra českého jazyka a literatury. Letošní cyklus zahájili básníci Vít Slíva a Petr Hruška, o hudební doprovod se postaral skladatel Lukáš Sommer.

Brno – První dubnový večer se na Pedagogické fakultě nesl v duchu české poezie. Své texty tady v rámci pravidelných autorských čtení představili básníci Vít Slíva a Petr Hruška, držitel Státní ceny za literaturu. Mluvené slovo doplnil svými kytarovými skladbami mladý český skladatel Lukáš Sommer.

Vít Slíva na autorském čtení. Foto: Vendula Gregorovičová

„Letošní ročník jsme zahájili trochu netradičně. Všichni tři umělci zde již totiž v minulých ročnících vystoupili. Ale protože jejich vystoupení patřila k tomu nejlepšímu, co jsme tu kdy měli, pozvali jsme je znovu,“ svěřil se na úvod organizátor večera Miroslav Chocholatý z Katedry českého jazyka a literatury.

Lukáš Sommer celý večer odstartoval vlastním vystoupením, kdy předvedl zhudebněnou báseň Víta Slívy Bezvětří. „Skladbu hraju pokaždé jinak. Dneska jsem si přivezl dva kameny, které doufám při hře nějak využiju,“ uvedl své vystoupení Sommer. Během hraní pak zmíněnými kameny chvílemi přejížděl přes struny, čímž dosáhl zvuku podobného větru.

Po hudebním vystoupení přišli na řadu oba literáti. Vít Slíva, držitel prestižní ceny Magnesia Litera za poezii a autor deseti básnických sbírek, přečetl z každé své sbírky jednu vybranou báseň. Na závěr přidal úryvek z připravované jedenácté sbírky. Petr Hruška kromě několika básní předčítal i sloupky, které napsal pro časopis Respekt, jehož je pravidelným přispěvatelem. „Na dnešní čtení jsem si připravil více textů a promíchal věty s verši a poezii s prózou,“ okomentoval Hruška svůj přednes. Mezi příspěvky obou autorů znovu vystoupil Sommer, který se ve finále postaral i o závěrečnou skladbu večera.

Na příštím autorském čtení se představí prozaikové Jiří Hájíček a Petr Pazdera Payne. Čtení budou pokračovat každé druhé úterý v bývalé aule Pedagogické fakulty na Poříčí 7.

Klíčová slova: autorské čtení, kultura, Pedagogická fakulta, Vít Slíva, Petr Hruška

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.