01.12.2014 12:17


Na kole se cítím jako doma, říká studentka na Erasmu v Nizozemí

Autor: Dominika Floriánová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

Možností, jak vycestovat během studia na vysoké škole je nesčetně. Tou nejvyužívanější je pravděpodobně program Erasmus. Jedná se o jedinečnou zkušenost, během které zažijete studium na zahraniční škole a zlepšíte se v jazyku. Kromě toho ale proniknete do kultury dané země, poznáte přátele z celého světa a odvezete si zážitky na celý život. Své o tom ví studentka Masarykovy univerzity Tereza Domanská

Tereza Domanská je studentkou druhého ročníku mezinárodních vztahů na fakultě sociálních studií a třetího ročníku práv. Tento podzimní semestr tráví přes program Erasmus v nizozemském Maastrichtu. Promluvila například o tom, jací jsou Nizozemci a o náročnosti tamního studia. S Terkou se známe, proto si dovolím jí tykat.

Proč sis pro Erasmus vybrala zrovna Nizozemí?

Proces výběru byl velmi snadný a rychlý. Do této země jsem se zamilovala mnohem dříve, než jsem spatřila seznam nabízených univerzit. Fascinuje mě životní styl zdejšího obyvatelstva, krásné prostředí a vstřícnost okolí.

Jaký nejlepší zážitek z pobytu dosud máš?

Nejkrásnější zážitky jsou všechny chvíle, které jsem strávila s přáteli, které jsem tady potkala. V tom spočívá největší síla Erasmu. V poznávání studentů z různých zemí a vytváření společných nezapomenutelných zážitků.

Jak se liší povaha Nizozemců od té české?

Přestože v Nizozemsku prší o hodně více než v Česku a četnost srážek by průměrného Čecha pravděpodobně učinila nevrlým, Nizozemci vzhůru k nebi hledí s úsměvem, nadhledem a odhodláním. A to platí i obrazně. Zatím jsem se ještě nesetkala s odmítavou reakcí či nepříjemným chováním vůči mé osobě, což se bohužel o obyvatelích Česka říct nedá.Tereza Domanská si v Maastrichtu pořídila kolo. Typický dopravní prostředek Nizozemců. Foto: Archiv Terezy Domanské

Co je pro Nizozemce charakteristické?

Jednoznačně jízda na kole. Semafory pro cyklisty, více kol než obyvatel, kolo si spíše ukradnout než koupit, silné zámky, povinnost řidičů dávat cyklistům přednost v jízdě. Dále je to zběsilost v získávání slev. Průměrný Nizozemec má v peněžence bonusovou kartičku do všemožných obchodů. Na oběd nejí teplé jídlo. Nadměrně konzumují kávu. Všichni umí výborně anglicky, jsou skeptičtí vůči Němcům a naopak k ostatním cizincům se chovají velmi mile.

Co tě během tvého pobytu v Maastrichtu nejvíce překvapilo?

Pozitivní překvapení mi přinesl samotný vzhled města. Jedná se o nejkrásnější město, které jsem v životě navštívila. Snažila jsem se najít jeho jediný koutek, který bych mohla označit za nehezký; bohužel, doteď se nepodařilo.

Negativně mne překvapily ceny. A to všude. Ceny nájmů. A nejvíce pak ceny v restauracích a hospodách. Počítala jsem s tím, že odjíždím do drahé země, ale to, co se mi zde naskytlo a co s mou peněženkou musíme snášet, je nad všechna očekávání. Pokud nechcete investovat do Erasmu spoustu vlastních financí, do Nizozemska nejezděte.

A bylo něco, co tě vyloženě šokovalo?

Naprosto mě šokoval poměr nizozemských a německých studentů a jejich věčný boj. Maastricht v koncentraci studentů pocházejících z největší země Evropské unie mnohdy působí dojmem, že se sám nachází ve Spolkové republice Německo. Pro ty, kteří si chtějí zlepšit znalosti němčiny, je to jasná volba, naopak fanoušci nizozemštiny by se měli maastrichtskému studentstvu velkým obloukem vyhnout.

Další šok pro mě byly požadavky absolvování předmětů, jež jsem si zapsala. Do Maastrichtu jsem jela poučená o tom, že se jedná o náročnou a prestižní univerzitu. Co mě však šokuje a svým způsobem vytáčí, je, že studenti na Erasmu nejsou rozlišováni od těch regulérních.

Jaká je nizozemská kuchyně?

Rozhodně ne hlavní důvod, proč turisté do Nizozemského království jezdí. Pokud se přece jen rozhodnete objevit i tuto část nizozemské kultury, začněte a skončete u sýra, jinak budete zklamáni. Odvážnější jedinci potom můžou zkusit studený oběd ve formě sendviče, po obědu stroopwafles a lékořicové pendreky, na chleba si zásadně sypat hagelslag, tedy typické čokoládové křupinky. Nizozemci taky milují polotovary, maso již v obchodě obalené a doma jen na pánev hozené, hranolky, krokety, zkrátka vše, co může ušetřit váš vzácný uspěchaný čas. Delikatesou je harling, syrový slaneček s useknutou hlavičkou, namočený v cibuli. Lákavé?

Jak se liší výuka na univerzitě v Maastrichtu od té na Masarykově univerzitě?

Maastricht University má zcela specifický způsob výuky, nazývající se Problem Based Learning System. Na prvním tutorialu si člověk podle textu obsahujícího souhrn čtení pro další dny určí, co je hlavní téma, dále se stanoví cíle učení a body, na které se zaměří. Pak má člověk dva až tři dny na to, aby k danému tématu přečetl a zpracoval zadanou četbu, načež se sejde se svou seminární skupinou a proběhne diskuze, zahrnující dříve stanovené body. Důležité ovšem je, že hodinu si studenti řídí sami a roli učitele splňuje vždy jeden z nich. Skutečný učitel sedí v pozadí a zasahuje pouze, pokud se diskuze stočí špatným směrem. Jedná se o intenzivní způsob výuky a opravdu pomůže se člověku zorientovat. Na druhou stranu představuje také velkou časovou zátěž.

Semestr je zde delší a rozdělen na tři periody. Člověk má danou periodu jeden, maximálně dva kurzy, a hned po jejím konci skládá zkoušku. Obecně bych řekla, že studium zde je náročnější než na Masarykově univerzitě.  

Jak hodnotíš svůj dosavadní pobyt? Nelituješ svého výběru?

V žádném případě nelituji. Po třech měsících jsem se sžila s deštivým počasím, na vysoké ceny si zvykla, velké studijní zátěži se přizpůsobila a díky vysoké koncentraci Němců vylepšila svůj druhý jazyk. Na kole se cítím jako doma. Negativa se stala neutrálními či dokonce pozitivy a tím bylo způsobeno, že na Maastricht budu vždy vzpomínat jen v nejlepším. Takový půlrok zažije člověk jen jednou za život a navždy ho to změní. Osamostatní se a více se otevře světu. A právě proto budu Maastrichtu a času strávenému tady navždy vděčná. 

Klíčová slova: Erasmus, Maastricht, Nizozemí

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.