12.03.2013 14:01


Na helmu a pokoru by lyžaři zapomínat neměli

Autor: Zuzana Richtrová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Sport

Lyžování a snowboarding patří u Čechů mezi nejpopulárnější zimní sporty. S počtem sportovců však vzrůstá i počet úrazů. Instruktorka lyžování poradí, jaká pravidla dodržovat a před čím se mít na pozoru.

Kouty nad Desnou, Brno - Podle statistik horské služby se v České republice během zimní sezóny každoročně zraní přes 3500 osob. Toto číslo se však každoročně zvyšuje. Na vině je především bezohlednost a nezkušenost lyžařů a snowboardistů. Co je největším prohřeškem tuzemských milovníků zimních radovánek a proč se vyplatí lyžařský kurz? Během posledního týdne jarních prázdnin odpovídala instruktorka lyžování Michaela Hlavatá.

Co považujete za hlavní příčinu tolika úrazů?Michaela Hlavatá ve ski areálu Dolní Morava

Myslím, že největší problém je v tom, že nám chybí kvalitní hory, není tu dobré lyžařské zázemí. Když potom lyžaři vyjedou na velké kopce, nejsou na ně připravení a chovají se jako „utržení z řetězu“. Nemají si dlouhý sjezd kde vyzkoušet, nezvládnou se přizpůsobit situaci. V mnoha případech zkrátka neodhadnou své síly a z toho pak vznikají naprosto zbytečné úrazy.

Pomohla by úprava zákona, která by nařizovala lyžařům povinně nosit helmu nebo jiný ochranný prvek jako je tomu třeba v Itálii?

O tom to tolik není. Dnes už je kvalitní vybavení poměrně rozšířené. Málokdo nemá při sjezdování helmu, většina lyžařů už si dokonce zvykla i nosit chrániče páteře. Tato zvýšená ochrana však občas vede k tomu, že lidé mají pocit, že jsou nezranitelní, čímž se stávají nebezpeční sobě i ostatním. Helma není všemocná, je to o lidské zodpovědnosti.

Co považujete za nejpalčivější problém českých sjezdovek?

Není to patrně ten nejpalčivější problém, ale v poslední době mě hodně šokovalo, že je v Česku možné, aby běžkařská stezka vedla přímo středem svahu. Jen letos jsme se s tím setkali ve třech areálech. Běžkaři se tak dostávají na trať, na kterou nemají vhodné vybavení a kde s nimi málokdo počítá, což může vyvolat kolize se sjezdaři. Někde vede stezka naopak po hřebenech hor, a proto, aby se dostali zpět dolů, běžkařům nezbývá nic jiného, než svah na běžkách sjet. Tohle by se mělo určitě začít řešit, protože následným úrazům se dá předejít.

Jaký je nejnebezpečnější typ lyžařů?

Možná to někoho překvapí, ale nebezpečnost nesouvisí s rychlostí. Skvělý lyžař řítící se dolů ze svahu může být méně nebezpečný než ten, který se po svahu pohybuju sice velmi pomalu, je však nezkušený a nezná pravidla. Na věku tolik nezáleží, mladí se někdy předvádí a sjíždí svahy mimo vyznačenou sjezdovku, nejčastěji pod lanovkou, což je velmi riskantní. Naopak starší lyžař je mnohem opatrnější, má větší strach o své zdraví, proto však také dělá více nepředvídatelných pohybů.

Ten zkušený lyžař se ale může řítit i sedmdesátikilometrovou rychlostí. Souhlasila byste, kdyby na sjezdovkách byla rychlost omezena alespoň na padesát kilometrů za hodinu, jak je tomu na silnicích?

To podle mě není potřeba, každý člověk musí respektovat své možnosti. Každý by si měl situaci vyhodnotit sám. Na co je ale třeba mnohem důrazněji dbát, je znalost pravidel FIS (Mezinárodní lyžařská federace, pozn. autora). Člověk, který neví, že se před vjezdem na trať musí podívat nad sebe, jestli někomu nevjede do dráhy, nemá na sjezdovce co dělat. Ohrožuje tím totiž především ostatní, kteří jeho znalost předpisů předpokládají. Vždycky se proto snažím všem vtlouct do hlavy, že musejí hlavně předvídat.

Co obvykle účastníkům vašeho kurzu dále doporučujete pro zvýšení bezpečnosti?

Kromě helmy a chráničů je to především pokora, s kterou by na svah měli jít. Hlavně ale nesmí přecenit své síly, to je jedna z hlavních příčin nehodovosti.

Blíží se doba, kdy budou lyžaři oproti snowboardistům v menšině?

Zatím určitě ne, spíše naopak. Lidé se opět vrací k lyžování. Snowboardistů ubývá a ubývat bude, což je zajímavé, protože svoji pozici si tu vydobyli. Nejde tedy o to, že by se snowboard neuchytil, ale výrobci představují nové typy lyží, hitem jsou například snowblady (krátké lyže, pozn. autora). Je na nich více zábavy, při jízdě se nepoužívají hůlky, navíc pohyb na lyžích je pro člověka přirozenější, neboť může ovládat obě nohy. Tento trend návratu v budoucnu určitě ještě zesílí.

Hraje v tom důležitou roli i bezpečnost?

Dost možná. Přestože při jízdě na snowboardu máte zpravidla více chráničů, vážné úrazy jsou na něm častější. Lyže se vám totiž v případě nehody vypnou a jste s nimi mnohem flexibilnější. Při pádu na snowboardu však jdete hned přes hlavu a do kotrmelců, páteř je tak v mnohem větším ohrožení.

Co se u výstroje nejvíce podceňuje?

Určitě je to neodborné nastavení lyží. Na tomhle se opravdu šetřit nemá. V odborném servise lyže nabrousí, namažou, ale především na stroji seřídí podle lyžařské úrovně majitele. Pokud si s tím nějaký kutil hraje doma, hrozí, že se lyže při pádu nevypne, což může končit zlomeninou. Dnes už jsou ale servisy s půjčovnami součástí většiny sjezdovek.

Kromě půjčoven se v posledních několika letech značně rozmáhají i lyžařské školy. V čem podle vás tkví jejich úspěch?

Tuto službu volí převážně rodiče pro své děti. Nesporná výhoda je v tom, že dítě se v kolektivu méně rozčiluje a více se snaží. Navíc je učení pojato zábavnější formou, než kterou by mu mohli zajistit rodiče. Instruktor je navíc zárukou toho, že se od začátku naučí správnou techniku. Někteří rodiče totiž dělají chyby, o kterých ani sami nevědí, a na děti je přenesou. Finančně je sice kurz náročnější, ale zvláště u malých dětí se investice určitě vyplatí.

Kurzy ale navštěvují i dospělí, učí se na lyžích rychleji než děti?

Rychlost je individuální, ale snadněji to jde určitě dětem. Nemají ještě strach ani takový pud sebezáchovy, nic je neomezuje. Ani hůlky se jim zezačátku nedávají, protože by je zbytečně rušily v přirozeném pohybu. Ale pokud nemá člověk zdravotní omezení, věk ho v lyžování nelimituje. Naučit se to proto není nikdy pozdě. Když nechybí vůle, jde všechno.

Klíčová slova: lyžování, lyže, snowboard, úrazy, instruktor, škola, kurz

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.