07.03.2013 10:36


Na Grand Prix Moravie každoročně přibývá závodníků, říká vodní záchranář Ondřej Brunn

Autor: Adéla Hájková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Sport

Brno – Závodníci z České republiky, Německa, Polska a Belgie se o víkendu sjeli do Brna na sedmý ročník mezinárodních závodů ve vodním záchranářství, Grand Prix Moravie (GPM). Na plaveckém stadionu Lužánky záchranáři soutěžili v několika individuálních a týmových disciplínách. Letošní GPM z pohledu organizátora i závodníka STISKu přiblížil Ondřej Brunn.


Myslíte si, že GPM konkuruje jiným mezinárodním záchranářským závodům ve světě? Závodník Ondřej Brunn. Foto: Adéla Hájková.

Organizačně většinu zahraničních závodů převyšuje. Každým rokem se nám dokonce daří zvyšovat počet zahraničních týmů.  

 

Kolik týmů se letošní GPM účastnilo?

Na závody přijelo šestnáct týmů, z toho sedm zahraničních. Závodníků bylo kolem sto padesáti, což je o třetinu více než loni.  

 

Jsou závody pro veřejnost atraktivní? Jaká bývá účast?  

Největší účast diváků byla už tradičně na disciplínu SERC (the Simulated Emergency Response Competition). Postupně se nám daří návštěvnost zvyšovat a pronikat se závody více do médií. Nicméně v České republice tento sport není dostatečně známý a podporovaný, abychom se mohli diváckou účastí srovnávat s jinými sporty.

 

V jakých disciplínách se na GPM soutěžilo?

V pátek se konala disciplína SERC, kde se čtyřčlenné týmy záchranářů snaží během tří minut co nejlépe vyřešit nasimulovanou krizovou situaci. V sobotu se soutěžilo v pěti individuálních disciplínách, ve kterých se závodí i na mistrovství Evropy, a v neděli ve třech štafetových závodech. Čtvrtým nedělním závodem byla záchrana z lodi. 

 

Mohl byste popsat průběh některých disciplín?

V disciplíně Manikin carry with Fins závodník plave padesát metrů s ploutvemi, na konci bazénu se ponoří pro figurínu vážící sedmdesát kilogramů a plave s ní zpět. Podobná je disciplína  Manikin carry. Tentokrát se pro figurínu potápí už v polovině bazénu. Při Rescue Medley závodník plave padesát metrů volným stylem, udělá obrátku a při cestě k figuríně se nesmí sedmnáct a půl metru vynořit. Super Lifesaver je závod na dvě stě metrů, kdy se v průběhu závodu nasazují ploutve a záchranný pás. Pomocí pásu se pak zachraňuje figurína. Manikin Tow with Fins je vlastně poloviční Super Lifesaver, kdy se už z bloku skáče s ploutvemi a pásem.

 

SERC bývá nazýván také jako královská disciplína. Proč?

Tento závod asi nejlépe prověří zkušenosti a dovednosti záchranářů. Podoba závodu se až do poslední chvíle utajuje a závodníci nevědí, co je čeká. Je to proto, aby jejich reakce byly spontánní, aby se opravdu ukázalo, jak dobře dokáží zareagovat. Dokonce i pořadí se týmy dozví až deset minut před tím, než jdou do akce. Na co nejlepší vyřešení situace mají běžně 2 minuty. Při letošním závodě to byly minuty tři.

 

Řekl jste, že SERC je divácky nejatraktivnější disciplína. Platí to i u závodníků?

Určitě. Každý rok nás překvapí, co dalšího se dá ještě vymyslet. Předloni jsme zachraňovali z ponořeného auta, minulý rok na bazénu nasimulovali letní bouři i se dvěma plachetnicemi.

 

Jak vypadal letošní SERC?

Letos se jednalo o simulaci standardního provozu bazénu, kdy do prostoru unikla neznámá látka a bylo nutné co nejrychleji evakuovat asi osmdesát lidí. Situaci ztížily různé zdravotní komplikace a zranění u devíti figurantů. Vynikající bylo množství lidí, i když to bylo hodně náročné. Tento závod přiblížil situaci, která se běžně může stát při našich službách na bazénech. Mnoho z nás totiž dělá plavčíky.

 

Jak letošní GPM hodnotíte z pohledu závodníka?

Určitě převládá spíš dobrý pocit. Ve dvou individuálních disciplínách jsem si udělal osobní rekord. A na oblíbené disciplíně Line Throw jsme obsadili druhé místo mezi dvěma německými týmy. Z toho mám opravdu radost, protože kolega, kterého jsem lanem z vody vytahoval, měl natržené tříslo a já to musel odtáhnout sám.

 

Bylo pro vás výhodou domácí prostředí?

Domácí prostředí mi celkem vyhovuje. Povzbuzuje mě k lepším výkonům. Ale znám i ty, kteří jsou nervózní, že se přijdou podívat rodiče a raději je pak posílají pryč. Při závodech se ale snažíme, aby měli všichni závodníci stejné podmínky. Proto byli i brněnští závodníci ubytovaní v hotelu. Myslím si, že to závodníky sbližuje. Celkově byla příjemná, rodinná atmosféra. V sobotu večer byla galaparty, kde jsme se mohli dobře seznámit i se zahraničními závodníky. Podle mě je jen dobře, že jsme bydleli všichni na jednom místě.

 

Jak se vám podařilo skloubit přípravu na závody a jejich organizaci?

Až do čtvrtka jsem pracoval v rámci své funkce. Staral jsem se o mediální obraz závodů, připravoval tiskoviny na závod, programy, harmonogram a manuály pro závodníky. Od pátečního rána tuhle práci převzali jiní a já jsem přepnul do role závodníka a o nic organizačního jsem se nezajímal.

 

Kdo byl pro vás na závodech největšími konkurenty?

Určitě německá reprezentace. Se svými šesti závodníky naprosto opanovala seniorskou kategorii. O krůček za Němci je polská reprezentace, takže i před nimi jsem měl docela respekt. Oba týmy se i letos předvedly ve výborné formě. Polsko se stalo nejúspěšnějším týmem závodů a Němci obsadili druhou příčku.  

 

Čekají vás brzy nějaké další závody?

Za dva týdny vyrážíme do Bathu. Nejvíc se těším na disciplínu Line Throw. Rád bych napravil minulý rok, kdy jsem lano nehodil na první pokus a neumístil se. Zajímavě mají řešený i závod SERC. Je rozdělen na tři části a ošetřují se i různá zranění na souši. Závodníci si tak prověří znalosti první pomoci i záchrany z vody.

 

Plánujete ještě důkladnou přípravu nebo spíš relaxaci po GPM?

Intenzivně jsme trénovali teď před GPM, takže teď budeme mít volnější týden. Spíš se budeme snažit udržet v nabyté kondici.

 

Disciplíny na Grand Prix Moravie:

- SERC

- Manikin Carry with Fins (100 m)
- Manikin Carry (50 m)
- Rescue Medley (100 m)
- Super Lifesaver (200 m)
- Manikin Tow with Fins (100 m)
- Saving a Manikin by Boat (100 m)
- Manikin Relay (4 x 25 m)
- Medley Relay (4 x 50 m)
- Line Throw

 

Medailon Ondřeje Brunna:

  • Narozen 16. března 1994 v Brně
  • Student maturitního ročníku Gymnázium Brno, třída Kapitána Jaroše 14
  • Člen Místní skupiny Vodní záchranné služby ČČK Brno-město
  • Vedoucí sekce PR v Místní skupině Vodní záchranné služby ČČK Brno-město

 

Více informací o závodu Grand Prix Moravie na www.gpmoravie.cz

Klíčová slova: Brno, Grand Prix Moravie, vodní záchranáři,

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.