05.10.2014 15:07


Na fakultě sociálních studií se rodí nové divadlo

Autor: Tereza Ondráčková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Univerzita

Tradici amatérských divadelních spolků na FSS je dlouhá. Působily zde již rozpadlé soubory PUD (Průšovo úchylné divadlo) a jeho odnož poPUD. Nyní se začíná formovat nový spolek, který zatím nemá ani jméno, ale jeho členy spojuje láska k divadlu. Jeho zakladatelem je student žurnalistiky a mezinárodních vztahů Mirek Tobiáš Hošman. 

Audio

    Kdybyste zkusili hrát nějakou autorskou tvorbu, kdo by v tom případě napsal scénář?
         
    Autor: Tereza Ondráčková

Jak jste se dali dohromady?

Dohromady se pořád ještě dáváme, jelikož jde o úplně nový spolek a zatím se nám nepodařilo oslovit všechny studenty, kteří by mohli mít zájem. Nápad založit divadlo byl můj, domluvili jsme se na Facebooku, sešli se s prvními pár lidmi, vytvořili letáček a pak už se to pomalu rozjelo. Momentálně jsme ve fázi, kdy vybíráme první hru, kterou chceme nazkoušet.

Scénáře si chcete psát sami nebo byste raději hráli už někým napsané hry?

Záleží na tom, co bude chtít většina. Osobně se nebráním ani jednomu, někteří z nás chtějí hrát spíše klasiku, jiní by také hráli klasiku, ale zmodernizovanou. Pak je tu ještě poslední skupina, ke které se také hlásím, a ta by chtěla hrát nové autorské hry, avantgardnější hry, absurdní drama a tak dále. Sám jsem zvědavý, jakou hru si nakonec zvolíme. Mirek Tobiáš Hošman přišel s nápadem založit divadelní soubor, Foto Václav Kašpařík

Kolik vás teď je?

Teď je nás asi třicet, což je poměrně dost lidí, ale propagace zatím nebyla nijak velká, prakticky jen formou letáčků, které jsme dali na FSS. Ale máme tu i lidi z filozofické, pedagogické a přírodovědecké fakulty, tak chceme rozšířit propagaci i tam. Obecně platí, že čím víc lidí, tím lépe. I když všichni nebudou mít roli, mohou se s námi bavit na zkouškách, být náhradníci nebo pomáhat se scénou a něco se přiučit.

Mají už všichni nějakou zkušenost s divadlem nebo jsou to většinou nováčci?

Většina lidí nějakou zkušenost má, byli třeba v divadelním kroužku na střední škole nebo ochotnickém spolku. Převážná část členů jsou herci, mimo mě jedna dívka projevila zájem o režii a jeden kluk by rád dělal dramaturgii.

Znáte se všichni?

Prakticky se neznáme vůbec. Není to tak, že by ta divadelní skupina existovala už dřív a teď se přetvořila v něco nového, začínáme úplně od píky. Kdyby měl někdo zájem se přidat, ať mě klidně kontaktuje.

Jak chcete spolek financovat?

Členské příspěvky ani sponzory žádné nemáme. Já doufám, že to nebude nijak finančně náročné. Chtěli bychom se domluvit s Munií, aby nám pomohla najít místo na zkoušení nebo se zkusíme domluvit s fakultou. Kdyby bylo úplně nejhůř, půjdeme zkoušet někam ven, platit za prostory se nám nechce.  Pokud bychom hráli klasické drama, mohly by být finančně náročnější kostýmy a rekvizity, ale ty si asi každý bude shánět sám.

Kdy uvidíme vaši první hru?

To je dobrá otázka. Říkali jsme si, že bychom chtěli za jeden semestr nacvičit jednu divadelní hru. Takže pokud půjde vše, jak má, měli bychom mít první hru nacvičenou koncem prosince nebo začátkem ledna.

Chtěli byste ji hrát v atriu FSS?

Určitě bychom chtěli. Potom je otázka, jaké další prostory bychom měli k dispozici. Jeden náš člen dělá uvaděče, takže má nějaké kontakty na divadla a určitě bychom se pokusili, pokud ne s první hrou, tak do budoucna, v nějakém takovém divadle hrát. Také jsme se bavili o tom, že bychom nějakou hru mohli hrát veřejně třeba na Svoboďáku.

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.