06.11.2015 23:02


Na Fakultě sociálních studií řešili témata spojená s manipulací médií. Studenti nahlédli i k novinářské práci

Autor: Michaela Vaňharová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Univerzita

Média byla dnes hlavním programem dne na Fakultě sociálních studií v Brně. Debatovalo se nad tématy jako propaganda a vliv public relations na zpravodajské deníky. Letošní téma Multimediálního dne znělo média a manipulace. Nad problémem zmanipulovaných médií se zamýšleli lidé z oboru při debatách a workshopech. 

Brno – Na Fakultě sociálních studií bylo nezvykle rušno. V pátek zde většinou chodby zejí prázdnotou, dnes ale katedra mediálních studií a žurnalistiky pořádala Multimediální den. Do atria fakulty se přesunuly redakce brněnského deníku i Mladé fronty DNES. Své redaktory zde měly také Česká televize a Český rozhlas.

V devět hodin zahájil sedmý ročník této akce vyhlášení nejlepších závěrečných prací, které byly na katedře obhájeny. Od tohoto momentu se po celé budově konaly přednášky na témata spojená s manipulací médií. „Toto téma jsme vybrali, protože za dobu trvání rusko-ukrajinského konfliktu už ho odborníci zvládli zmapovat a dokážou některé manipulativní praktiky dokonce popsat. Ale také proto, že šíření zkreslených informací se týká i uprchlické krize,“ komentovala mluvčí Masarykovo univerzity Martina Fojtů.

Pro studenty byly nachystané besedy se zajímavými hosty. Mezi nimi přijali pozvání tiskový mluvčí pražské primátorky Vladimír Řepka, redaktor magazínu Newsroom Daniel Anýž, šéf agentury PR.Konektor Rostislav Starý. „Vydal jsem se sem především kvůli besedám, které probíhají v menším počtu účastníků a mají jinou atmosféru. Právě toto mi přišlo na celém multimediálním dni nejzajímavější,“ řekl účastník Tibor Vocásek, který studuje žurnalistiku a politologii. 

Celým dnem provázel sportovní redaktor České televize Petr Kubásek, který návštěvníkům přibližoval celodenní program akce. Postupně si k sobě zval zajímavé hosty, kterými byl například vedoucí Katedry mediálních studií Rudolf Burgr a zástupci jednotlivých stánků mediálního jarmarku.

 

Multimediální den | Foto: Michaela Vaňharová

Na programu multimediálního dne byly debaty na téma Média a manipulace. Jedna z přednášek se zaměřovala i na ruskou propagandu. A to nejen v Česku. 

Multimediální den | Foto: Michaela Vaňharová

Na fakultě se pohybovali zajímaví lidé z oboru. Sportovní redaktor Petr Kubásek byl hostem z České televize. Na starost si vzal moderování mediálního jarmarku v atriu fakulty.

Multimediální den | Foto: Michaela VaňharováPočet návštěvníku byl letos kolem dvouset padesáti. Nebyli mezi nimi jen studenti žurnalistiky. Nasbírat inspiraci pro svůj školní časopis přijeli žáci z gymnázia v Moravském Krumlově se svou učitelkou Evou Šlapanskou.

Multimediální den | Foto: Michaela Vaňharová

Jarmark navštívili členové jihomoravského Syndikátu novinářů. Snažili se do svých řad nalákat mladé žurnalisty. Podle slov jednoho z členů Jaroslava Bobka žádné mladé tváře nemají.

Multimediální den | Foto: Michaela Vaňharová

Studenti žurnalistiky musejí během svého studia absolvovat tříměsíční praxi. Multimediální den jim nabízí kontakt s redakcemi brněnských médií, které studenty do svých řad přijímají. Jedním z nich je i brněnský Deník, o který mají studenti velký zájem. 

Multimediální den | Foto: Michaela Vaňharová

Své dveře dnes otevřely i univerzitní Radio R a televize MuniTv. Zájemci si mohli vyzkoušet čtení zpráv ze čtecího zařízení i kouzla, které v televizi umí dělat se zeleným plátnem. 

Zde najdete videoreportáž z akce. 

Klíčová slova: Multimediální den, Masarykova univerzita, FSS

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.