24.02.2020 18:26


Na Erasmus+ mohou vyjet do zahraničí i mladí lidé, kteří nestudují

Autor: Kateřina Milotová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

Na krátkodobé pobyty v zahraničí umožňují vyjet mladým lidem skrze program Erasmus+ kromě univerzit i neziskové organizace. Získat zkušenosti ze zahraničí tak mohou nejen studenti. Organizace zveřejňují nabídky během celého roku.

Program Erasmus+ umožňuje vyjet mladým lidem do zahraničí.

Česko – Neziskové organizace v Česku nabízí mladým lidem možnost vycestovat až na tři týdny do zahraničí. Na krátkodobé výměny mládeže přes Erasmus+ se mohou hlásit zájemci od třinácti do třiceti let. Nemusí být přitom ani studenty.

Zájemci se na projekty mohou přihlásit díky neziskovým organizacím v České republice, které spolupracují s organizacemi v zahraničí. „Většina projektů je na týden. Účastníci během sedmi dnů nastíní řešení problému, na který se projekt zrovna zaměřuje,“ vysvětluje organizátor projektů v Turecku Kerem Şahin. Nabídky výjezdů organizace průběžně zveřejňují na webových stránkách a sociálních sítích.

Dotace Evropské unie ušetří mladým lidem část nákladů. „Je to skvělá příležitost pro mladé lidi, jak vycestovat a poznat něco nového za minimální náklady,“ říká pravidelná účastnice Veronika Voldřichová. Minulý měsíc strávila sedm dní na projektu v Turecku. „Organizátoři nám zajistili ubytování i stravu a proplatili cestovní náklady. Tahle low-cost verze cestování mě baví,“ dodává.

Například nezisková organizace Evropské centrum mládeže Břeclav mimo krátkodobé projekty nabízí i dobrovolnictví v zahraničí. Větší zájem je však o kratší výjezdy. „Málokdo si může dovolit odjet třeba na sedm měsíců pryč,“ potvrzuje Jana Parolková z břeclavského centra. Jako koordinátorka krátkodobých výjezdů má na starost všechny výměny mládeže. „Studenti si většinou mohou dovolit odjet na týdenní projekt i během semestru,“ říká.

Lidé mohou vyjet do všech 27 států Evropské unie a také Turecka, Norska, Velké Británie, Lichtenštejnska, Severní Makedonie a na Island. Některé projekty umožňují vycestovat i do partnerských zemí v Asii, Americe, Africe i do Austrálie. Seznam všech organizací, které tyto možnosti nabízí, je zveřejněn na stránkách Informačního centra neziskových organizací Neziskovky.cz.

Klíčová slova: Erasmus+, neziskové organizace, výjezd, studenti

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.