09.11.2017 11:38


Na e-shop brněnských městských služeb přibude i turistická karta

Autor: Aneta Matyšová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Ekonomika

Budování Brna jako chytrého města je v plánech primátora Petra Vokřála. Zatím mohou občané využívat například elektronickou šalinkartu nebo platit odpady online. V budoucnu by na elektronický obchod Brna mohly přibýt i další služby. Právě elektronický obchod tvoří základy pro chytré a uživatelsky přívětivé město.

Brno – Více než pětačtyřicet tisíc Brňanů od ledna letošního roku využilo možnosti elektronické šalinkarty. Dopravní podnik města Brna (DPMB) se při jejím zřizování inspiroval londýnským systémem. „Systém e-šalinkaret má především cestujícím ušetřit čas, přináší ale výhody i pro provozovatele. Inspirovali jsme se v Londýně.“ sdělil Vít Prýgl z DPMB. Podle Prýgla byly náklady na pořízení systému e-šalinkaret v porovnáním s pražskými Opendard mnohonásobně nižší. Elektronická šalinkarta je příkladem fungování Brna jako smart city.

Elektronickou šalinkartu si zájemci mohou nechat nahrát na svoji bankovní kartu, při registraci obdrží také Brno ID. Pokud jim však tato varianta nevyhovuje, mohou využít možnosti anonymní bankovní karty. Této alternativní možnosti využívá asi třetina Brňanů s elektronickou šalinkartou. „Lidí, kteří využívají anonymní karty, ubývá. Je pro ně praktičtější, když mají v peněžence jenom jednu kartu,“ řekl Prýgl.

Pomocí Brno ID mohou občané platit online také odpady. V budoucnu Brňané budou moci využít také turistické karty nebo možnosti hlasování „Dáme na vás“. S turistickou kartou by mohli lidé uplatňovat slevy na jednotlivé vstupy napříč Brnem. Při hlasování občané zase mohou rozhodnout o projektu financovaném z části rozpočtu, který bude následně realizován.

Cílem Brna jako smart city je především zvýšit kvalitu života Brňanů. „Je třeba přijmout účinná opatření a při snížené nebo maximálně stejné spotřebě energie zvýšit kvalitu života občanů,“ sdělil náměstek primátora Martin Ander na konferenci Smart city Brno. Město chce v budoucnu smysluplně využívat moderní technologie, zachovávat přírodní zdroje, energetickou udržitelnost a nadále pokračovat s udržitelným plánem městské mobility.

Nyní vzniká strategický dokument #Brno50, ve kterém jsou navržena další řešení pro rozvoj města. V roce 2018 by tak podle primátora Vokřála mohl vzniknout akční plán pro Brno. K rozvoji Brna jako Smart city v současné době přispívají i projekty Brňáci pro Brno nebo Re-use. Nedílnou součást tvoří také bikesharingové a carsharingové služby, kterých v Brně stále přibývá.

Klíčová slova: e-šalinkarta, smart city, Brno

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.