07.10.2016 12:38


Na dračích lodích zažívají Brněnští Draci zábavu i dřinu

Autor: Michaela Nárožná | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Sport

Brněnští Draci jsou jedním z mnoha amatérských týmů, které se věnují tzv. „dragonboatingu“, neboli závodu na dračích lodích. Tito vítězové Národního poháru z loňského roku nevynechali od roku 2006 jediný závod. V kategorii dvacetičlenných posádek se zúčastní i sobotního Prestige CUPu na řece Svratce, který začíná v devět hodin ráno.

Členky Brněnských Draků Lenka Olšáková (vlevo) a Zuzana ArtimováJako skupina lidí, kteří se věnují závodění na dračích lodích, vznikli Brněnští Draci již v roce 2004. Teprve od roku 2006 ale tato skupina, pro kterou je typická oranžová barva, závodí pravidelně. A to v kategoriích pro posádky s dvaceti členy. „Závodíme každý rok a ještě jsme nevynechali závod,“ nechala se slyšet členka Brněnských Draků Zuzana Artimová. Tento tým tvoří různorodá skupina přátel. „U vody je vždy kamarádská atmosféra. Občas ze skupiny někdo odejde, nebo někdo další zase přijde, ale určitý počet nás vždy zůstává,“ říká kapitán Otto Holánek. Noví členové bývají často přátelé stávajících příslušníků Brněnských Draků.

 


Členky Brněnských Draků Lenka Olšáková (vlevo)
a Zuzana Artimová. Foto: Michaela Nárožná

V závodě dračích lodí, neboli dragonboatingu, soupeří pádlováním dvaceti nebo deseti členné posádky různého pohlaví na lodích ozdobených vepředu dračí hlavou a vzadu ocasem. „Závod dračích lodí je jeden z nejtýmovějších sportů. Nemůžeme myslet jen na sebe, musíme se navzájem podporovat a vítězství patří nám všem,“ zmiňuje Zuzana Artimová.

Právě jako tým vyhráli minulý rok soutěž Národní pohár. Ten obsahuje několik závodů, v rámci kterých získávají týmy body, ty se potom sečítají. Za výhru získali Brněnští Draci nejen trofej, ale i loď pro desetičlennou posádku. „Je velmi drahá a půjčujeme ji několika týmům, které na ní trénují,“ dodává Artimová.

Trénink Draků je přitom pravidelný. Sestává jak ze skupinové části, která probíhá na vodě, tak individuální části, která zahrnuje například posilování nebo běhání. „Vždy připravuji plán tréninku. Ten se liší podle toho, za jak dlouho je závod, jestli za týden, nebo za dva. Potom záleží i na tom, kolik lidí na trénink přijde,“ vysvětluje kapitán Otto Holánek. Na otázku, jestli zažil jako kapitán nějaký obzvlášť náročný den, se směje a odpovídá: „Každý den je náročný.“

O začátcích skupiny se rozmluvil úplně první kapitán Draků Bob Janeček. „Dračí lodě mě zaujaly hned poté, co jsem poprvé viděl závod. Založili jsme s lidmi skupinu a složili se na loď. V našich prvních závodech jsme seděli v dračí lodi úplně poprvé. Diskvalifikovali nás, protože jsme vyjeli z dráhy a narazili do jiné dračí lodi,“ vzpomíná s úsměvem. Ne všechny zážitky ovšem byly příjemné. „Jednou jsme naši loď půjčili na soutěž do Pardubic. Pořadatelé si pro ni přijeli, naložili ji se třemi dalšími loďmi a odjeli. Vyjeli v pátek večer a hned v sobotu v šest ráno mi z Pardubic volají, že lodě někdo zapálil,“ líčí živě události. Skupinu tehdy podpořilo vedení města Brna, když jim poskytlo peníze na novou loď.

Kromě cen lodí se ale nejedná o peněžně náročný sport. „Je sice nutné zaplatit startovné, cestu, ubytování, ale je to spíše časově než finančně náročné, protože je nutné vše zařídit,“ říká Otto Holánek. Mimo organizační záležitosti to ale člen Brněnských Draků, Miroslav Sládek, vidí jinak. „Tréninky trvají hodinu, takže nás časově nijak moc nezatěžují. Navíc se při nich stejně jen bavíme,“ směje se a dodává ještě: „Je to jak dřina, tak zábava. Od obojího se nám vždy něco dostane.“ Stejný názor na to má i kapitán Holánek: „Musím tým neustále motivovat, jakmile nemají motivaci, tak poleví. Ale zároveň je to pro všechny i zábava, jsme si tu všichni rovni. Tedy, všichni kromě kapitána," směje se.

Dragonboatingu se mohou zúčastnit i takzvané „fun“ posádky, které může dát dohromady každý. Sestávají z týmu, který se jednou sejde, zatrénuje a poté ve vlastní kategorii hned závodí. Není ovšem pravidlem, že by závodili pouze jednou. „Existují i fun posádky, které se setkávají a trénují pravidelně tak dvakrát, třikrát před závodem,“ objasňuje Holánek. Jakákoliv posádka si navíc může zamluvit trénink s profesionálním instruktorem, který vyjde přibližně na tisíc korun za hodinu.

Organizaci závodů si kapitán Holánek jen pochvaluje. „Na všechno nám přijdou pozvánky, kterými se můžeme probrat, všechny bodované soutěže jsou navíc oznámeny už dopředu,“ líčí. Mezi jejich oblíbené soutěže patří třeba Pálavský festival dračích lodí v Pavlově, kterého se účastní třeba až šedesát posádek. Letos v červenci soutěžili v Otrokovické ZUBR desítce, kde ženská posádka Draků vyhrála závod na tisíc metrů.

V nejbližší době se Draci zúčastní soutěže Prestige CUP, která se koná tuto sobotu na řece Svratce v Brně - Pisárkách. Závod dvacetičlenných posádek, kterého se skupina zúčastní, začíná v devět hodin ráno a bude trvat přibližně do poledne. Na otázku, jestli si jako vítězové Národního poháru v tomto závodu věří, se Miroslav Sládek směje a odpovídá: „My si vždycky věříme, ono to pak nějak dopadne.“

Budoucnost Brněnských Draků vidí kapitán Holánek optimisticky. Po dotazu, jestli věří, že bude skupina fungovat ještě po nějakou dobu, odpovídá s úsměvem pouze: „Samozřejmě.“

 

Klíčová slova: dragonboating, dračí lodě, prestige cup, sport, brněnští draci

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.