24.10.2019 20:15


Na deset tisíc oborů nabízí zástupci vysokých škol na veletrhu Gaudeamus

Autor: Klaudie Břeňová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Univerzita

Tisíce studentů, 400 vystavovaných škol a až deset tisíc oborů, to je letošní ročník veletrhu Gaudeamus v Brně. Přehlídka škol byla ve čtvrtek již třetí den v plném proudu a studenti i přes mnoho lidí, desetiminutové fronty u stánků jednotlivých vysokých škol a veliký ruch odcházeli s úsměvem na tváři.

Brno - Už od ranních hodin se tramvaje číslo 1 jedoucí směrem k brněnskému výstavišti plní natěšenými studenty středních škol. V úterý 22. října tam totiž vypukl už 26. ročník veletrhu škol Gaudeamus. Kromě soukromých i veřejných vysokých škol se návštěvníci mohou na Gaudeamu dozvědět i o jiných formách pomaturitního studia nebo celoživotního vzdělání. „Na veletrhu vystavuje 400 škol, které nabízejí až deset tisíc oborů. Máme zde i mnoho zahraničních vystavovatelů, jako je Velká Británie, Dánsko nebo nově i Německo,“ říká manažer veletrhu Pavel Mikula.

Je čtvrtek a Gaudeamus je už třetí den v plném proudu. Davy studentů, rodičů i učitelů míří skrz bludiště výstaviště až k pavilonu P, kde se veletrh odehrává. Po vstupu do předsálí budovy návštěvníky ihned obklopí hlasitý ruch linoucí se z hlavní místnosti budovy. Člověk se ani nestačí porozhlédnout a už ho dav táhne přes turnikety přímo do centra dění. Studenti jsou okamžitě zahlceni barevnými a velikostně různými letáky nabízející jednotlivé vysoké školy, obory nebo jazykové kurzy. „Na, vezmi si,“ podává přicházejícím návštěvníkům letáček vystavovatelka v červeném tričku Karlovy univerzity. V uších návštěvníků se line směsice hovorů, smíchu a čirý ruch tisíce lidí na jednom místě.

Všichni vystavovatelé mají vyznačené prostory, kde se zájemci mohou setkat se současnými studenty, zeptat se jich na jakékoliv dotazy, anebo si jen tak popovídat o studentském životě. Některé vysoké školy mají pro návštěvníky připravené i takzvané chill zóny, kde si studenti mohou odpočinout v pohodlných sedacích pytlích a popřemýšlet o tom, co doposud viděli. Studenti vytvářejí skupinky a snaží se vymyslet plán, jak nejefektivněji projít všechny stánky oborů, které je zajímají. „Nejčastěji studenty zajímají obory jako jsou práva, medicína nebo jazyky,“ tvrdí student Tibor Vocásek, který na veletrhu zastupuje Masarykovu univerzitu.

Jednotlivé univerzity je možné rozeznat podle jejich typických barev. Přímo u vstupu se tyčí sloup s tmavě modrou cedulí označující Masarykovu univerzitu, opodál bije do očí oranžová barva Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně, a když návštěvník popojde dál, narazí na světle modrou barvu Palackého univerzity v Olomouci nebo na červenou barvu Karlovy univerzity. Na veletrhu nechybí ani Univerzita obrany nebo Univerzita v Hradci Králové (UHK). „Zatím se mi nejvíce líbí UHK, vybírám hlavně z humanitních oborů“ říká student Patrik Procházka, který na Gaudeamus přijel až z Opočna v Královehradeckém kraji.

Po náročném dnu na veletrhu odchází ale většina studentů nadšená. „Gaudeamus mi ujasnil směr, kterým se chci vydat,“ říká návštěvnice veletrhu Maria Vagnerová. Za první dva dny navštívilo veletrh skoro šestnáct tisíc studentů z celé České republiky i ze Slovenska. Gaudeamus končí v pátek 25. října ve dvě hodiny odpoledne, poté se přesune do slovenské Nitry.

Anketu zkoumající očekávání návštěvníků Gaudeamu naleznete zde.

Klíčová slova: Gaudeamus, Brno, veletrh

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.