23.04.2012 18:52


Na darování vajíček a spermií se dá vydělat

Autor: Nela Patschová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Ekonomika

Dvaadvacetiletá Dana se poprvé pro darování vajíček rozhodla spíše z finančních důvodů. Dárkyně dostávají odměnu patnáct až dvacet tisíc korun. Podruhé už vajíčka darovala především proto, aby pomohla ženám, které nemohou otěhotnět bez pomoci lékařů. Nyní už peníze vnímá jen jako příjemnou odměnu.

Brno Dárkyně za svá vajíčka dostávají patnáct až dvacet tisíc korun. Muži za spermie dostávají dva tisíce. Ženy však mají s dárcovstvím více obtíží. Musí podstoupit hormonální léčbu, píchat si injekce, docházet na kliniku a riskovat, že hormony budou mít na jejich tělo neblahý účinek. Kdežto muži přijdou na několik vyšetření a pak na vlastní darování spermií. Jejich tělo se nemusí na darování pohlavních buněk nijak připravovat. Buď muž k darování vhodný je, anebo není. 

"Vajíčka jsem byla darovat dvakrát. Jednou v Brně a jednou v Praze. Na brněnskou kliniku bych už ale nešla," řekla dvaadvacetiletá Dana. Darování vajíček považuje za svou intimní záležitost a proto si nepřála uvést příjmení. V Brně lékaři podcenili rizika spojená s darováním vajíček. "Dostala jsem hyperstimulační syndrom, což znamená, že moje tělo reagovalo na hormonální léčbu a produkovalo příliš mnoho vajíček. Lékaři by měli hlídat, aby se jich nevytvořilo více než patnáct. V Brně mi jich ale nechali dvacet a to je nepsané maximum," popsala Dana své obtíže při prvním darování. Při hyperstimulačním syndromu dochází ke zvětšení vaječníků a úniku tekutiny do dutiny břišní. "Pokud není včas rozpoznán, může dojít až k selhání ledvin nebo prasknutí vaječníku. Je to ale velmi vzácné," vysvětlil gynekolog Igor Crha. 

Samotná hormonální příprava těla dárkyně je pro organismus náročná. "Na hormonální léčbu jsou citlivé téměř všechny ženy, ale jen asi u jednoho procenta vyžadují komplikace léčbu. U zhruba dvaceti tří procent se objeví mírné obtíže s otoky a tlakem v břiše," uvedl Crha. Dárkyně si musí pravidelně píchat injekce s hormony a musí stejně jako dárci spermií podstoupit genetická, fyzická a psychická vyšetření a vyšetření na sexuálně přenosné choroby.

Ilustrační foto. Autor: www.flickr.com, Ben McLeod

"Denně jsem musela vypít tři až čtyři litry vody a jíst hodně bílkovin. Nemohla jsem skákat, cvičit nebo třeba dobíhat tramvaj. Byla jsem hodně ospalá a podrážděná. Prostě těhotenství vmáčknuté do tří týdnů," popsala Dana omezení, která musela dodržovat.

Tělo se na darování vajíček připravuje necelé tři týdny. Po celou dobu nesmí brát dárkyně antikoncepci a musí dodržovat opatření stanovená lékařem. "Kdybych šla například na zumbu, hrozilo by uvolnění vajíček a nic by z nich nebylo. V horším případě by se mi mohly přetočit vaječníky a odumřít," uvedla Dana. Odběr vajíček se provádí v celkové anestezii a ještě ten den může dárkyně odejít domů. Vajíčka mohou ženy darovat opakovaně. Crha však doporučuje minimálně tříměsíční pauzu mezi dvěma odběry. 

Vajíčka může darovat každá zdravá žena od osmnácti do třiceti pěti let. Muži mohou darovat spermie až do čtyřiceti let. Lékaři dárkyně i dárce vybírají. Dbají například na to, aby měli dostatečné vzdělání. Berou jen lidi, kteří mají alespoň maturitu.

Příjemkyněmi vajíček jsou ženy, které samy otěhotnět nemohou, ženy po chemoterapii a podobně. O dárkyni vajíčka se nemohou dovědět nic, co by narušilo její anonymitu. "My většinou příjemkyním sdělujeme, jak dárkyně vypadá, jakou má barvu očí a vlasů, jak je vysoká, jakého dosáhla vzdělání a jaké má zájmy," řekl lékař centra pro asistované oplodnění David Kult. Lékaři center pro asistovanou reprodukci zajišťují dárkyním i dárcům absolutní anonymitu. "Podle zákona České republiky nemá dítě ani po dosažení osmnácti let právo na zjištění dárkyně či dárce pohlavních buněk," uvedl Kult.

Klíčová slova: vajíčka, spermie, darování, peníze

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.

Přehled komentářů

Petra Rohlová | 19. 06. 2012, 20:19
Dobrý den,měla bych zájem darovat vajíčka,jaké jsou podmínky,předem děkuji za odpověd.