24.10.2020 18:11


Můžou je přivést kdykoli během dne. Jak to vypadá ve škole pro děti zdravotníků?

Autor: Marie Matějková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Děti zdravotníků a dalších nezbytných profesí můžou dál chodit do školy. Na mnoha místech jsou pro ně vybrané školy v provozu od 14. října. Mezi nimi je i Základní škola Rosice, do které míří děti z nejbližších několika obcí.

Foto autor

Rosice – Zapsaných jich je sedmnáct, někdy ale přijde třeba jen pět. Počet dětí ve škole vyhrazené pro děti zdravotníků a pracovníků integrovaného záchranného systému (IZS) může být každý den úplně jiný. Když má škola štěstí, přijdou všechny děti hned ráno, jindy je rodiče vodí průběžně během celého dopoledne. Pokud by jich přišlo moc, je na telefonu připravená další vychovatelka. Děti přitom nemusí být nahlášené předem, rodiče je mohou přivézt kdykoli podle potřeby. Většina rodičů se ale přesto hlásí, díky čemuž má škola alespoň rámcový přehled, že by se konečné číslo nemělo dostat přes určitý počet.

Vychovatelka ráno převezme děti a nechá jim od rodičů vyplnit přihlášku s důležitými informacemi. Před přijetím jim musí změřit teplotu a vydezinfikovat ruce. Potom už můžou do třídy. Dopoledne si děti plní své školní povinnosti. Někteří mají on-line výuku, ostatní si potichu hrají. „Výhoda je, že se připojují každý v jinou dobu. Hodně se mi líbí, že se navzájem respektují. Když má jeden on-line výuku, ostatní to vidí a poskytnou mu na ni potřebný čas a klid. Zvládají to velice dobře jak ve spolupráci, tak v tom, že si navzájem musí poskytnout klid,“ pochvaluje si Eva Hájková, která normálně pracuje ve škole jako vychovatelka v družině.

Z monitoru počítače se ozývají hlasy spolužáků. Mezi nimi je slyšet prvňačku, jak říká: „Mě to baví, když máme školu v televizi.“ Vychovatelka se nad tím pousmívá. V jedné jediné skupině jsou dohromady děti z první až páté třídy. Rozdílný věk jim ale není bariérou, právě naopak. Vzájemně si pomáhají. Jedné prvňačce nefunguje kamera a mikrofon, hned je u ní ale starší kamarádka, která jí ukazuje, jak psát do chatu. „Nevěděli jsme, jakým způsobem to bude fungovat. Jestli se děti nebudou nějak vzájemně rušit. Ta skupinka je ale relativně malá, kdyby jich bylo kolem třiceti, tak bychom to dělili. To bychom je nemohli na tu dobu vzdělávání nechat pohromadě,“ vysvětluje vychovatelka Hájková. A dodává, že počítače si děti většinou nosí své, a kdo nemá, tomu ho škola půjčí. „S technickým zázemím problém nemáme. Je tu dost školních tabletů, které můžou děti využívat, a máme k dispozici také počítačovou učebnu, pokud by bylo potřeba,“ ujišťuje Hájková.

Po dopoledním učení přichází čas na oběd. Ten mají děti zajištěný od kuchařek ve školní jídelně. Následně si odpočinou v poledním klidu a zbytek dne už probíhá v režimu podobnému družině. Vychovatelky jim vymýšlí různý program, takže děti můžou například něco tvořit nebo si zacvičit na relaxačních pomůckách. Když je venku hezky, jdou i na procházku.

Rosická škola byla na podobný stav připravená už předem. „Čekal jsem to, protože jsme obec s rozšířenou působností. Byli jsme oslovení, už když byla krize na jaře, ale nakonec se to zvládlo i bez toho,“ vysvětluje ředitel školy Petr Řezníček. Škola musela do tohoto režimu přejít během jediného dne, ale to podle ředitele nebyl problém. „První den ale nikdo nepřišel, protože o tom lidé asi nevěděli. Děti spíš přibývaly postupně až na těch sedmnáct, které máme teď,“ popisuje Řezníček.

Ve škole jsou děti většinou od zdravotníků, jen výjimečně se najde rodič jiné profese. Vychovatelky se o ně starají od sedmi hodin ráno do tří odpoledne a rodiče je mohou přivést i odvést kdykoli potřebují. Dojíždí sem děti z okruhu pěti kilometrů kolem města. Rosická základní škola je jednou ze 42 škol v Jihomoravském kraji, které pro tyto účely hejtman 13. října vyčlenil. Hned následující den ráno musely začít fungovat.

Klíčová slova: zdravotníci, škola, koronavirus, náhradní výuka

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.