22.11.2020 17:11


Muzeum paměti XX. století připomnělo 17. listopad dvěma výstavami

Autor: Marie Matějková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Pád komunistických režimů v Evropě si lidé mohou připomenout prostřednictvím dvou výstav. Zprostředkovalo je Muzeum paměti XX. století. Diváci se na ně mohou dostat v rámci online prohlídky.

Praha – Svoje první narozeniny oslavilo v úterý Muzeum paměti XX. století. Vzniklo před rokem u příležitosti třicátého výročí sametové revoluce jako zapsaný ústav hlavního města Prahy. Pracovníci muzea chtěli k roku své existence představit veřejnosti dvě expozice. Kvůli vládním opatřením museli nakonec jejich prohlídku uspořádat pouze online.

Od úterní čtrnácté hodiny je tato prohlídka přístupná na webových stránkách muzea. Představuje nejprve výstavu „Nemějte strach! Církev a cesta střední Evropy ke svobodě". Tu připravil Polský institut v Praze. Výstava připomíná 30. výročí vzniku Visegrádské skupiny a také květnové 100. výročí narození papeže Jana Pavla II. Divákům ji představil Maciej Ruczaj, ředitel Polského institutu v Praze.

„Letošní rok tak trochu žijeme ve znamení strachu a myslím si, že strach a svoboda spolu velmi souvisí, samozřejmě negativně. Strach je faktorem, který nám svobodu bere. Proto je na začátku tato citace, kterou se odkazujeme k prvním slovům Jana Pavla II. po svém zvolení papežem,“ vysvětlil Ruczaj divákům v rámci online prohlídky název celé expozice.

Druhá expozice je nazvaná „Rok zázraků. Československo a rozpad sovětského bloku". Ta byla poprvé představená už loni v listopadu v bruselské budově Evropského parlamentu. Výstavou provedl historik Petr Blažek, který je zároveň jejím autorem. Představuje v ní události, které vedly v evropských zemích k pádu komunismu.

Na této výstavě s muzeem spolupracovala také knihovna Libri prohibiti. „Podíleli jsme se na ní těmi materiály, které jsou tam vystavené, letáky a fotografiemi. Počítáme samozřejmě i s další spoluprací s muzeem. S takovouto institucí v podstatě spolupracovat musíme, poněvadž oni mají prostory, mají lidi, ale ty samotné věci nemají, ty máme my,“ vyjádřil se ke spolupráci ředitel knihovny Jiří Gruntorád.

Obě výstavy nicméně po rozvolnění opatření v prostorách muzea nezůstanou. „Výstava Rok zázraků. Československo a rozpad sovětského bloku má nasmlouvané další lokace, stejně tak u výstavy Nemějte strach! Církev a cesta střední Evropy ke svobodě má již Polský institut v Praze harmonogram míst a termínů. Obě výstavy je ale možné projít na našem webu,“ přiblížil vedoucí oddělení historického vzdělávání muzea Jan Kalous.

Muzeum se věnuje také dalším projektům. V první polovině listopadu například pořádali festival dokumentárních filmů „Nezlomní a obětovaní", který sledovaly čtyři tisíce diváků. Podle Kalouse by právě v Domě pážat měla v budoucnu vzniknout stálá expozice i prostory pro krátkodobé výstavy.

„Připravujeme další debaty, které by se snad již mohly konat za účasti veřejnosti. Chceme spolu s Národním muzeem a Platformou evropské paměti a svědomí uspořádat mezinárodní konferenci muzejních a paměťových institucí a na začátku letošního prosince by měla vyjít první kniha muzea o Lennonově zdi v Praze,“ představil plány muzea Kalous.

Muzeum vzniklo jako moderní paměťová instituce, která se věnuje především událostem minulého století v Československu. Činnost zahájilo v lednu letošního roku a od července sídlí v Domě pážat na pražských Hradčanech. Právě tam se nyní připravují stavební úpravy pro budoucí expozici. Jako výstavní prostor by mohla být budova otevřena v průběhu roku 2022.

Klíčová slova: Muzeum, 20. století, výstava

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.