05.04.2018 10:05


Musím být připravená na všechno, říká závodnice orientačního běhu Vendula Hořčičková

Autor: Zuzana Vrbecká | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Sport

Neznámé prostředí, rozmanitý terén a nevyzpytatelné počasí – to jsou nástrahy každého závodu v orientačním běhu. Vendula Hořčičková s tímto sportem vyrostla a nyní patří do české reprezentace. Jejím posledním velkým úspěchem je osmé místo na mistrovství světa. Zároveň studuje mladá sportovkyně psychologii na Masarykově univerzitě.

Vendula Hořčičková. Foto: Zuzana Vrbecká

Brno – Může se zdát, že čtyřiadvacetiletá Vendula Hořčičková je vysokoškolská studentka jako každá jiná. Do školy chodí pravidelně, hlídá si limit absencí a plní všechny další povinnosti. Pouze její blízké okolí ví, že to je výsledek dokonalé časové organizace. Při studiu stíhá i závodit v orientačním běhu na vrcholové úrovni. „Na půdě školy se svým sportováním nechlubím, přijde mi to spíš ku škodě,“ říká studentka psychologie Vendula Hořčičková.

Rodiče ji vedli k nejednomu sportu

K orientačnímu běhu se dostala skrze mámu, která s tímto sportem začínala během studií. Motivací jí byl, podobně jako u dcery Venduly, pohyb v přírodě. První závod si Vendula Hořčičková zaběhla ve svých šesti letech společně s maminkou. „Tehdy to pro mě byla spíš zábava. Třeba jsem si odběhla stavět domeček z šišek a větví,“ vzpomíná sportovkyně.

Samostatně závodit začala Vendula Hořčičková v osmi letech, kdy ji  k lepšímu výkonu hnala i vidina vítězství. „Běhat orienťáky mi přišlo tehdy zcela přirozené, ale rodiče mě vedli k rozvoji i v jiných oblastech,“ říká závodnice. Vyzkoušela si gymnastiku, volejbal a veslování. Všechny ostatní sporty však šly stranou, když se rozhodla soutěžit v orientačním běhu na vrcholové úrovni.

Neznámý pojem v českém prostředí

I přes mnohé úspěchy českých sportovců je v České republice orientační běh stále docela neznámý pojem. „To mě překvapuje, protože letošním rokem máme už jedenáct tisíc registrovaných členů,“ dodává Vendula Hořčičková.  Závodník má za úkol navigovat se v lese pomocí mapy od startu k cíli a projít všemi kontrolními body. Svoji trasu mezi nimi si volí sám, tak aby měl co nejrychlejší čas.  „Každý závod je úplně jiný a musíme být připravení na všechno,“ říká mladá sportovkyně.

To, že orientační běh není v Česku proslulý sport, dokazuje i počet profesionálních sportovců. „Momentálně se tím v Česku živí jen jeden člověk. Oproti zemím jako Švýcarsko, kde je plno profesionálních závodníků, je to velká nevýhoda,“ konstatuje Vendula.

Orientační běh je velmi pestrý sport

Trénink orientačního běhu má dvě složky – procvičování duševní a tělesné kondice. Závodník se musí umět rychle rozhodovat, navykat si na nové prostředí a také mít dobrou paměť. Tělo sportovci procvičují především během a posilováním středu těla. „Trénink orienťáku je velmi pestrý, a to je na tom to krásné,“ hodnotí Vendula Hořčičková. 

Rozmanité je i prostředí soutěží. Na stejném místě se může závodit nejdříve za pět let, ale i tak je trasa odlišná. Závodníci často musí vyjíždět za novými místy do zahraničí, aby zakusili různé typy krajin. „Dost se nacestuji, ale mně to nevadí. Považuji to za přínosné a alespoň ochutnám cizí kuchyni,“ doplňuje sportovkyně.

Studium psychologie může při sportu využít

Na střední škole ještě Vendula Hořčičková nevěděla, na jaký vysokoškolský obor se hlásit. Inspiraci jí byla až kamarádka, která pracovala jako sportovní psycholožka. „Takže i moje cesta hledání vhodného oboru ke studiu vedla přes sport,“ dodává studentka Vendula.

Poznatky ze školy se závodnice orientačního běhu nebojí při sportu využít. „Škola mě naučila vidět více možností co se týče psychické pohody i smýšlení,“ říká Vendula. Aktivně využívá metody duševní hygieny a relaxace, které ji lépe psychicky připraví na závod.

Jednou uspět jí nestačí

Čtyřiadvacetiletá závodnice byla minulý rok úspěšná na mistrovství světa, kde obsadila ve velké konkurenci osmou příčku. Svoji pozici v první desítce chce v nadcházejících závodech obhájit. „Chci se udržet na světové špičce a dokázat, že to nebyla pouze náhoda,“ říká Vendula Hořčičková. Dalším lákadlem je pro ni mistrovství světa v roce 2021, které se pořádá v Česku. „Bylo by skvělé, kdyby se mi tam podařilo uspět. Už jenom proto, aby to přilákalo zájem více lidí,“ doplňuje.

Její vyšší ambice, ostatně jako každého sportovce, sahají až k cenným kovům. „Časem bych také ráda získala medaili ze světového závodu,“ přiznává závodnice orientačního běhu. Jako svou hlavní motivaci však uvádí pocit osobního naplnění. „Hlavní důvod, proč se orientačnímu běhu věnuji je, že mě to baví a mám možnost se stále zlepšovat,“ uzavírá Vendula Hořčičková.

Klíčová slova: sport, Vendula Hořčičková, česká reprezentantka, orientační běh

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.