03.05.2020 09:07


MUNI TV je prostorem, kde na sobě mohu neustále pracovat, říká šéfredaktorka Čandová

Autor: Denisa Burešová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Univerzita

Studentská televize MUNI TV pravidelně přináší novinky z prostředí Masarykovy univerzity. „Kromě toho informujeme o aktuálním dění a dáváme v reportážích prostor zajímavým lidem z univerzity, o kterých málokdo ví," říká šéfredaktorka MUNI TV Andrea Čandová.

Andrea Čandová v televizním studiu MUNI TV. Foto: Denisa Burešová

Brno – Univerzitní spolek MUNI TV dává studentům Masarykovy univerzity jedinečnou příležitost vyzkoušet si práci střihače, reportéra, kameramana nebo režiséra. Zároveň je skvělým odrazovým můstkem pro budoucí povolání. Své o tom ví i současná šéfredaktorka Andrea Čandová, která pracuje jako redaktorka v České televizi.

Rádi dáváme příležitost každému

Jak jste se do spolku dostala?

Přihlásila jsem se hned v prvním týdnu na začátku mého studia na škole. S kamarádkou jsme zdárně prošly výběrovým řízením a od té doby jsem členkou. Dva roky jsem byla řadovou reportérkou, nyní spolek třetím rokem vedu.

Plánovala jste se vydat tímto směrem?

Už když jsem nastupovala na fakultu sociálních studií, věděla jsem, že bych se ráda televizní žurnalistice věnovala. Na gymnáziu jsem si také zapisovala různé předměty týkající se žurnalistiky, třeba předmět mediální gramotnost nebo různé literární semináře. Zároveň jsem ve volném čase navštěvovala placené kurzy, kde jsem se učila, jak pracovat s hlasem a slovy.

Takže poměrně velká příprava na budoucí studium.

Tak bych to úplně neřekla. Stále to byla trochu škola hrou. Účastníci kurzu byli velmi různorodí, od dětí ve školním věku až po maminky na mateřské, které se chtěly kariérně rozvíjet.

Jaké pozice jste si v MUNI TV vyzkoušela?

Velmi brzo jsem si uvědomila, že bych chtěla být reportérkou. Hned po nástupu jsem ale zjistila, že to nepůjde tak snadno a budu si muset stoupnout i za kameru a natočit někomu reportáž. A právě to je na našem spolku tak skvělé. Můžete si zkusit úplně všechno od práce produkčního, režiséra, zvukaře, moderátora, technické podpory nebo střihače. Vše, co si dokážete představit, že mají v televizi, máme my také.

https://scontent-prg1-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/p960x960/71830381_3005988886084605_4487763455884918784_o.jpg?_nc_cat=108&_nc_sid=2d5d41&_nc_ohc=k6l5cZIKW6EAX-RTPUe&_nc_ht=scontent-prg1-1.xx&_nc_tp=6&oh=836eefceeb73b3937aaebc4ec874341d&oe=5EB1EB7F

Co by měl umět student hlásící se do spolku?

Rádi dáváme příležitost každému. Může k nám tedy přijít i někdo, kdo nikdy nedržel kameru v ruce. Proto bereme i prváky, kteří se na fakultě teprve rozkoukávají. Je nám ale jasné, že spousta z nich si časem uvědomí, že to není pro ně, nebo že se nezvládají věnovat něčemu dalšímu nad rámec studia. Všechny na začátku akademického roku i zaškolíme. Pořádáme workshopy zpravodajského minima, základů střihu a kamery, pak k tomu přidáváme i hlasový workshop.

Kdy plánujete dělat další nábor?

Další nábor plánujeme až v září, nicméně v průběhu celého akademického roku nabíráme i jednotlivé zájemce.

Je MUNI TV vhodná i pro introverty? Jak se mohou ve spolku realizovat?

Osobně si myslím, že mezi námi jsou i introverti. Většinou pracují za kamerou, věnují se režii nebo střihu videí. Podle mě není stoprocentně nutné být extrovert a být se všemi kamarád k tomu, abyste dělala podobnou práci.

Přidávají se k vám i lidé z jiných oborů než ze žurnalistiky?

Snažíme se o to. Jsou mezi námi například studenti mikrobiologie nebo z filozofické fakulty.

Jak často se scházíte?

Každé dva týdny máme poradu. Řešíme, co se bude dalších čtrnáct dní dít, o jakých tématech budeme točit reportáže nebo náměty na nové pořady. Zároveň debatujeme o tom, co už vyšlo a zda se to povedlo nebo ne. Debatujeme i o problémech při natáčení a jak jim v budoucnu případně předejít. 

Myslíte si, že se členové chtějí televizní žurnalistice věnovat i v budoucnosti? 

Myslím, že ti, kteří jsou v MUNI TV aktivní, to skutečně chtějí v budoucnu dělat. Spousta lidí u nás například zjistí, že je více baví být za kamerou. Někteří u nás také zkouší, zda by je vůbec televizní žurnalistika bavila.

https://scontent-prg1-1.xx.fbcdn.net/v/t1.15752-9/62242530_418024452372014_4088379944588017664_n.jpg?_nc_cat=110&_nc_sid=b96e70&_nc_ohc=tK0sDluebt8AX_NYBtx&_nc_ht=scontent-prg1-1.xx&oh=84c0eba6ef787d90672b3064e23c1ddd&oe=5EB06BC6

Neprodukujeme reportáže za každou cenu, kvalita je důležitější

Jaká témata nejčastěji zpracováváte?

Převážně univerzitní témata, ale nebráníme se čemukoliv dalšímu. Velký úspěch měla třeba naše nedávná reportáž o nových oborech na univerzitě. Kromě toho informujeme o aktuálním dění a dáváme prostor zajímavým lidem z univerzity, o kterých málokdo ví. To, co se na televizní kanál univerzity úplně nehodí, jako třeba kuchařské show nebo experimenty, publikujeme na naší sesterské televizi Studex.tv.

Kolik reportáží uděláte za měsíc?

Jak kdy. Nicméně teď máme v týmu velmi schopné a šikovné lidi, takže vydáváme asi čtyři až pět reportáží za měsíc. Jsem i ráda, že neprodukujeme reportáže za každou cenu, ale jde nám spíše o co nejlepší kvalitu výstupů.

Jaká reportáž byla na zpracování nejtěžší?

Těžko říct. Každá reportáž je složitá v něčem jiném. Některá může být náročná tématem a my si musíme dát pozor na dodržení faktické správnosti. Těžké jsou i reportáže, u kterých není možné natočit mnoho nového obrazového materiálu, typicky se to týká předávání různých cen nebo ocenění. Vše se většinou odehrává v jedné místnosti, harmonogram je totožný jako předešlý rok… Je těžké vymyslet, jak udělat reportáž atraktivní. Kolikrát nám natáčení může znepříjemnit i respondent.

Podporuje vás univerzita?

MUNI TV má obecně velkou podporu rektorátu, jelikož se snažíme obsáhnout celouniverzitní dění, zatímco naši sesterskou televizi Studex.tv podporuje katedra mediálních studií a žurnalistiky. Navíc máme vlastní univerzitní předmět, který si mohou členové zapsat a získat tak dva kredity. Moc to sice není, ale potěší to.

Pravidelně děláte i živé přenosy z akcí nebo debat. Jak dlouho trvá příprava?

Jak kdy. Živý přenos z festivalu MUNI 100 ku příležitosti stého výročí založení univerzity na brněnském výstavišti jsme plánovali půl roku dopředu. Na schůzkách s vedením fakulty a organizátory jsme museli domluvit, kde bude studio, co tam budeme mít za nábytek, jaké zásuvky potřebujeme, kolik kabelů... Bylo to náročné. Přenosy vytvářené na fakultě jsou jednodušší v tom, že nemusíme nikam tahat techniku nebo se ptát na to, kde jsou zásuvky. Obsahově je ta příprava podobná.

https://scontent-prg1-1.xx.fbcdn.net/v/t1.15752-9/92074302_164912314691172_1482654317243531264_n.jpg?_nc_cat=106&_nc_sid=b96e70&_nc_ohc=z2niftCOptkAX9zllFL&_nc_ht=scontent-prg1-1.xx&oh=14c75a85b3788c27b4025d05c3ea08ea&oe=5EB05B00

Rešerše je časově náročná, ale napadají mě u ní nevšední otázky

V čem byla příprava náročná pro vás?

Jelikož jsem celý živý přenos moderovala, musela jsem se připravit na deset živých rozhovorů. Byl to pro mě velký tlak. Vše jsem musela stihnout za den a půl, což není moc vzhledem k tomu, co za osobnosti jsme si do studia pozvali.

Jakou část rozhovoru máte ráda?

Mě baví a stresuje zároveň samotný rozhovor. V jeho průběhu vám host může říct něco hodně zajímavého, na což musíte navázat. Rozhovor se pak může posunout úplně do jiných rovin. Příprava mě baví v tom, že mě u ní napadají nevšední otázky. Pak se nemůžu dočkat až je položím. Rešerše určitě zabere spoustu času, obzvlášť u takových zvučných jmen. Hodně mi pomáhá i to, že dobře pracuji pod tlakem. Když jsem na festivalu viděla, jak na mě kývají z režie, že za deset sekund to vypukne, tak se ve mně vše najednou posbíralo a věděla jsem, že s hostem musím odvést dobrou práci.

Kromě vedení MUNI TV a studia, pracujete přes dva roky v České televizi. Je těžké skloubit vše dohromady?

Je to náročné, ale jde to. Do České televize jsem nastoupila už v roce 2017 na roční stáž ČT start, což byl v podstatě takový nultý ročník na redaktora. Sice to bylo pořád vedené jako stáž, ale nároky byly stejné jako normální pracovní pozice. Po skončení stáže mi televize nabídla externí spolupráci. Mám poloviční úvazek, takže většinou chodím dva dny v týdnu do školy a ty zbylé jsem v práci. Těžké je to na hledání témat, protože po těch dvou dnech úplně vypadnete z pracovního procesu. Vnímám to tedy tak, že už za sebou mám tři roky v televizi, i když oficiálně jsem zaměstnancem teprve dva roky.

Proč jste si vybrala právě Českou televizi?

Líbilo se mi zpravodajství na kanále ČT24 a pracovat tam byl můj velký sen už od střední školy, kdy jsem se začala více zajímat o televizní průpravu. Myslela jsem si, že to vše půjde pomaleji. Prvotní plán byl takový, že po konci studia nastoupím do nějaké regionální televize, kde naberu zkušenosti a až budu něco umět, přihlásím se do České televize a budu doufat, že mě vezmou. Jenže mě vzali už ve druháku a od té doby tam jsem.

Pořád vás to baví?

Neskutečně. Každý den dělám něco jiného, potkávám jiné lidi. V této práci jsem se opravdu našla.

Pokud byste mohla vyzpovídat kohokoliv na světě, kdo by to byl?

Jelikož studuji politologii, chtěla bych v budoucnu dělat politické rozhovory. Bavilo by mě vyzpovídat představitele Evropské unie nebo delegáty Organizace spojených národů. Zajímavý rozhovor by byl také s Angelou Merkelovou. Ještě větší výzvou by bylo udělat celý rozhovor v němčině.

Kdo je vaším novinářským vzorem?

Líbí se mi projev Daniely Písařovicové a také obdivuji Světlanu Witowskou. S jakým šarmem a elegancí dokáže reagovat i na nepříjemné situace při rozhovorech, je ohromující. Myslím si, že je to žena na svém místě. Snad to nebude znít jako klišé, když řeknu, že bych jednou chtěla být tak dobrá jako ona.

Klíčová slova: MUNI TV, televizní žurnalistika, žurnalistika, Studex.tv, studentské spolky

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.