22.11.2013 22:10


Multimediální den nabídl praktické workshopy a užitečné tipy

Autor: Anna Macíčková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

Jak napsat dobrý komentář, co obnáší datová žurnalistika, v čem je tajemství tiskových mluvčí nebo třeba jak se krátí zprávy či nahrávají události pro rozhlas. To a mnohem více si dnes mohli vyzkoušet kromě studentů žurnalistiky Masarykovy univerzity i zájemci o tento obor. 

Brno – Osobnosti jako Erik Tabery, Alexandr Mitrofanov, Jaroslav Ibehej, Petr Honzejk či Vladan Crha dnes přijeli do Brna, aby se studenty debatovali na rozličná témata z oblasti médií. Multimediální den byl však také příležitostí pro zájemce z řad středoškolských studentů, které láká studium žurnalistiky, aby si vyzkoušeli různé praktické úkoly, které každý novinář musí zvládat.

„Přišel jsem se podívat na zázemí Fakulty sociálních studií (FSS) a na nové televizní studio. Taky se těším na besedy,Multimediálního dne se neúčastnili jen studenti oboru Mediální studia a žurnalistika, ale také mnoho zájemců o toto studium. Foto: Anna Macíčková chystám se hned na tu první s Jitkou Fürst,“ sdělil středoškolák Dominik Plšek.

Beseda Co mi dala žurnalistika s absolventkami mediálních studií a žurnalistiky Lucií Kavanovou, Zuzanou Šimůnkovou a Jitkou Fürst ukázala, jak se tyto slečny ke svému povolání dostaly a za co studiu na FSS vděčí. „Velkým kladem této fakulty je, že studentům dává možnost vycestovat do zahraničí a poskytuje dostatek času pro zajištění si praxe v oboru,“ řekla Lucie Kavanová. Beseda Sociální sítě, povolání snů? zájemcům nabídla vhled do práce na sociálních sítích, Eva Illésová, Jan Podzimek a Dušan Šimonovič se se studenty podělili o své zkušenosti, prozradili pár rád a tipů a přiblížili, co práce na síti obnáší.

Multimediální den zaplnily také další besedy na téma moc komentátorů či práci tiskových mluvčích, nechyběly ani workshopy pro studenty žurnalistiky. „Workshop s Erikem Taberym byl formou diskuze, líbilo se mi, že ho zajímaly především naše názory,“ sdělila studentka žurnalistiky Adéla Lišková. Tentýž workshop na téma Komentář není slohová práce vedl ve vedlejší místnosti také Alexandr Mitrofanov, který studenty o pár dní dříve požádal, aby mu zaslali komentář k tématu 17. listopadu, a poté s nimi texty rozebíral. „Na workshopu V kůži mluvčího jsme si nejdříve obecně povídali o PR a tiskových mluvčích, ale poté nás Vladan Crha vytáhl před kameru a zkoušeli jsme natáčet různé situace. Nakonec jsme se na to dívali, řekli si, co je špatně a jaké triky novináři používají,“ popsala Veronika Vorlová. Workshop o datové žurnalistice s Janem Bočkem byl sice spíše teoretický, ale studenti jej hodnotili jako přínosný. Mimo jiné se dozvěděli, jakými nástroji se dá dělatNávštěvníci Multimediálního dne přicházeli už před devátou hodinou ranní, před budovou si mohli prohlédnout také přenosové vozy České televize a Českého rozhlasu. Foto: Anna Macíčková, aniž by člověk musel umět programovat, nebo jak vizualizovat a propojit data s klasickým novinovým textem. „Ještě včera jsem měla jen matnou představu o tom, co to datová žurnalistika je. Rozšířila jsem si obzory, jakými všemi způsoby je možné  žurnalistiku vytvářet a jaké jsou nové metody práce s daty,“ řekla Daniela Pavoničová.

V atriu fakulty se od rána až do tří hodin odehrával také Mediální jarmark, kde se zájemci mohli informovat o spolupráci s fakultními i univerzitními deníky Halas, Lemur a Muni.cz a také dostali příležitost vyzkoušet si, jak se tvoří reportáž pro Český rozhlas či videonahrávka pro Českou televizi. Se zástupci médií Mladá fronta DNES a Deník studenti rozmlouvali o tom, jak se píšou noviny, co dobrý reportér musí umět či jak se dostat do těchto deníku na praxi. „Studenti skládají rozstříhané odstavce článků tak, aby dávaly smysl, dále si mohou udělat vlastní titulní stranu nebo se třeba nechat vyfotit a nasázet to do layoutu (pozn. red. grafické rozvržení stránky při tisku). Také poskytujeme konzultace a prezentace toho, co nabízíme, je zde editor, šéfredaktor i fotograf,“ sdělila webeditorka Deníku Nela Maťašeje. 

Klíčová slova: Multimediální den, workshop, žurnalistika, mediální studia

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.