13.04.2013 15:00


Multikino versus klasické kino aneb Kdo s koho

Autor: Barbora Chudíčková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Svět obřích kinosálů s ještě většími plátny neúprosně válcuje malá kina. Těm nezbývá nic jiného, než se dát na ústup. Přitom ceny vstupenek v multikinech stále stoupají. Vědí ještě vůbec lidé, jaké to je sedět na dřevěné sedačce a sledovat film, který se během promítání třikrát přeruší?

Na rande do kina. Klasika, kterou zažívali snad už naši prarodiče. Tehdy chlapce, kteří potají doufali, že se v setmělém sále budou moci dotknout dívčiny ruky, takové rande vyšlo na pár korun. Dnešní mládenci to mají o něco horší. Jejich šance na letmé doteky jsou v časech povolných mravů sice větší, ale zato jejich peněženka odolává podstatnému náporu. Návštěva multikina ve dvou, s dávkou popcornu a coca coly, se stěží vejde do pěti set korun.

Barbora Chudíčková. Foto: Monika Zezulová

Ano, čeká vás komfort, luxus a pohodlí. Sedačka, která je snad ještě pohodlnější než ta v obýváku. Plátno, na kterém je i ten nejmenší mraveneček pořád dvakrát větší než vy. Klimatizovaný vzduch, při kterém máte většinou spíš husí kůži a klepete se zimou. Vychytaný zvuk, který vám sviští kolem uší. Držáky na popcorn, sedadla pro zamilované párečky, žhavé filmové premiéry. VIP vstupenka Gold Class, kdy vás během filmu ještě obskakuje obsluha. 3D filmy a 3D brýle, které vás vtáhnou do děje. Chřoupání popcornu vašeho souseda zleva. Usrkávání coly brčkem vašeho souseda zprava. 

Jaká je alternativa? Většinou méně komfortní, méně luxusní i méně pohodlná. Avšak určité výhody klasická kina oproti gigantickým řetězcům multikin mají – cena vstupenek je nižší a v nabídce jsou kromě tuctových filmů i kousky, ke kterým byste se normálně nedostali. A navíc – tahle stará kina mají své nezaměnitelné kouzlo. Co váš tedy čeká? Dřevěné vrzající sedačky. Filmová páska, která se promítači během filmu několikrát přetrhne. Možnost, že v sále budete úplně sami, jelikož všichni ostatní sedí radši v multikině nebo doma u staženého filmu. Opilý soused vedle vás, jelikož do kinosálu si můžete vzít pivo. Zajímavější a mnohem kratší reklamy. Dokumenty a filmy, které multikina nepromítají, protože by vám mohli říct něco, co není až tak pohodlné pro mainstream. Různé filmové festivaly a filmové maratony.

Takže pánové, je to na vás, kam příště vezmete svůj nový objev. Možná by pro jednou nebylo špatné místo komerčního řetězce podpořit malé kino, zhlédnout film na menším pláně a třeba i s horším zvukem. Přiznejme si to, vám jde stejně spíš o ty dotyky a ty můžete provádět stejně dobře i tady.

Klíčová slova: kino film multikino

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.