25.03.2016 12:31


Mudlovský famfrpál si mohou zájemci zahrát už i v Brně

Autor: Kristýna Nezhybová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Sport

Už rok funguje famfrpálový tým v Olomouci. Nyní si však sport inspirovaný hrou z příběhů J. K. Rowlingové o Harrym Potterovi mohou zájemci zahrát i v Brně. Tým založil student Vysokého učení technického Ondřej Hujňák, který se famfrpál naučil hrát v Norsku. Minulou neděli se uskutečnil první trénink v lužáneckém parku, kde si účastníci mohli tuto rychlou hru vyzkoušet na vlastní kůži.  

Mudlovský famfrpál

Brno – Mudlovský famfrpál se hraje už i v Brně. Tým založil letos v únoru student VUT Ondřej Hujňák. „​Famfrpál jsem se naučil v Norsku, když jsem tam byl rok na Erasmu. Hrál jsem v týmu, který spadal přímo pod tamější univerzitu. S družstvem jsme se účastnili i různých mezinárodních turnajů,“ řekl zakladatel klubu.

Brněnský tým je zcela neformální. Podle pravidel hrají tuto hru smíšená družstva, přidat se tak může kdokoliv. Vyhnout by se jí měly pouze děti. Ačkoliv hráči v Lužánkách hráli zatím bezkontaktně, famfrpál jinak připomíná ragby. Podle Hujňáka ale ke zraněním dochází minimálně. „Přímo ze hry vznikne úraz málokdy. Většinou se člověk zraní nešťastnou náhodou, když třeba špatně stoupne nebo spadne. Také má hodně lidí strach z koštěte, ale úrazy koštětem se dějí také opravdu výjimečně,“ uvedl Hujňák.

Na první trénink v Lužánkách nakonec dorazilo pět zájemců. Jedna z účastníků byla i studentka Masarykovy univerzity Radka Dobisíková. „Přišla jsem, protože jsem velký fanoušek Harryho Pottera. Hra se mi líbila, i když byla fyzicky poměrně náročná. Snad na další trénink přijde více lidí, abychom si pořádně zahráli,“ podělila se o dojmy Dobisíková.

Scházet by se chtěli brněnští hráči minimálně jednou za týden. „Bylo by to ideální, ale třeba v Norsku jsme měli trénink dokonce třikrát týdně,“ podotkl Hujňák.

Zájemci si budou moci vyzkoušet mudlovský famfrpál i na vzdělávací akci, která se bude konat od 8. do 10. dubna v brněnské základní škole Kamínky. „V neděli jsme měli původně vypsaný pouze jeden termín, ale ten se skoro naplnil, proto jsme se rozhodli uspořádat ve stejný den ještě další blok, aby si nadšenci famfrpál pořádně vyzkoušeli. S organizací mi bude pomáhat zakladatelka olomouckého týmu Markéta Šťovíčková,“ prozradil Hujňák.

Mudlovský famfrpál vznikl v roce 2005 v americkém Middlebury. Letos v červenci se bude konat první Světový pohár v německém Frankfurtu. To podle Hujňáka svědčí o tom, že se hra začíná rozvíjet i v evropských zemích. „Famfrpál hrají v Olomouci, Vídni nebo Bratislavě. Až bude v našem týmu dostatek lidí a sehrajeme se, tak bych byl rád, kdybychom s těmito mužstvy mohli poměřit síly,“ řekl muž, jenž stojí za brněnským týmem. 

Aktuální informace o trénincích brněnského týmu zájemci najdou zde.

 

Stručná pravidla mudlovského famfrpálu:

Ve smíšeném týmu může být maximálně dvacet jedna hráčů. Na hřišti pak hraje sedm hráčů z každého družstva, a to tři střelci, dva odrážeči, brankář a chytač. Hraje se se čtyřmi míči, s jedním camrálem a třemi potlouky. Camrál je vyfouknutý volejbalový míč, ním se střelci snaží prohodit jednu z obručí. Obruče jsou umístěny v různých výškách a střelci získají pro svůj tým deset bodů za prohození jedné z nich, přičemž to lze provést z jakékoliv strany. Odrážeči pak pomocí potlouků vybíjejí své protihráče, a tím je na chvíli vyřadí ze hry. V šestnácté minutě je pak vypuštěna zlatonka v podobě míčku v ponožce, která visí z kalhot nestranného hráče. Úkolem chytače je zmocnit se zlatonky. Pokud to zvládne, získá pro svůj tým třicet bodů a zápas tím končí.

Klíčová slova: mudlovský famfrpál, sport, brno, tým, harry potter

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.