05.03.2016 17:05


MotoGP letos v Brně bude, a co superbiky?

Autor: Michaela Vaisová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Sport

Mistrovství světa silničních motocyklů bude i v létě 2016 v Brně. Pořádání Velké ceny bylo ohroženo především kvůli prodělečnosti a nesplaceným dluhům. Nakonec Spolek pro GP České republiky Brno, jehož hlavními členy jsou město Brno a Jihomoravský kraj, uzavřel smlouvu s promotérskou společností Dorna Sports. V prodeji je první vlna nejlevnějších vstupenek a jeho konec organizátoři posunuli až do konce března.

Petr Vokřál a Ivana Ulmanová mají zájem o superbiky v Brně.

Brno – Mistrovství světa silničních motocyklů, známé zkráceně jako MotoGP, zůstává dalších pět let v Brně. 11. ledna Spolek podepsal se společností Dorna promotérskou smlouvu. Fanoušci se tak můžou těšit 19. až 21. srpna na Grand Prix v Brně. „Masarykův okruh je připravený na sezonu,“ sdělila výkonná ředitelka Automotodromu Brno Ivana Ulmanová. V dubnu půjdou do prodeje vstupenky do všech ostatních tribun. „Zájem o lístky narůstá každým dnem, rozběhl se prodej zejména v zahraničí,“ uvedl primátor Brna Petr Vokřál.

Světem motosportu obletěla zpráva, že se letos do Brna vrátí i Mistrovství světa superbiků. Závod superbiků se jel v Česku naposledy v červenci 2012. Masarykův okruh měl letos nahradit italskou dráhu v Monze, informaci však vyvrátil primátor Brna i ředitelka Automotodromu. „Letos superbiky v Brně určitě nebudou, nejdříve by Mistrovství světa superbiků připadalo na rok 2018. Spolek o tom bude jednat. Potřebujeme získat peníze a domluvit se s Dornou, ministerstvem, krajem a městem,“ sdělil Vokřál. Ředitelka Automotodromu je méně optimističtější, data zatím nestanovuje.  „O návrat superbiků do Brna zájem máme, ale zalistovací poplatek je vysoký. Měli jsme velké problémy a nechceme se do stejné situace znovu dostat,“ řekla Ulmanová. Návrat superbiků do Brna podporuje i brněnský suberbikový závodník Karel Abraham. „Pro město by bylo skvělé, kdyby se superbiky vrátily.  Brněnská trať je výborná, ale mně se v Brně nejezdí dobře. Je to vždy velmi stresující,  jak jsou na mě vyvíjeny tlaky," tvrdí Abraham.

Karel Abraham po pěti letech skončil v kategorii MotoGP a sezonu 2016 začal ve třídě superbiků. „Jsem spokojený s prvními závody, přestože výsledek nebyl nejlepší. První závody v Austrálii pro nás byly prvním testem,“ sdělil Abraham. Počáteční den závodu se umístil třináctý, druhý den skončil o dvě příčky lépe. Závodník opustil kategorii MotoGP kvůli ztrátě potěšení z jízdy a nemožnosti prosadit se na stupni vítězů. „Vždycky jsem závodil, protože mě to bavilo, ale poslední dobou jsem si závodění v MotoGP přestal užívat. Výsledky nebyly dobré, neviděl jsem tam žádnou budoucnost. Nebyla šance, že bychom se probojovali dopředu. V superbiku se trénink od tréninku zlepšuju. Mám za čím jít,“ řekl Abraham.

Abraham si v superbikách věří a myslí do budoucna i na první příčky tabulky. Avšak přiznává, že čekal rozdíl mezi způsobem jízdy v MotoGP a superbikách výrazně menší. „Motorka se jinak chová v zatáčkách kvůli brzdám, výkonu, pneumatikám, rámu i elektronice. V Moto GP jsem byl zvyklý jít hodně za plynem, což v superbiku nejde, protože má velmi měkké pneumatiky,“ sdělil Abraham. Zatím je ale spokojený.  „Na závodech superbiků se všichni chovají více přátelsky. Je tam větší klid, a spíše se to podobá kavárenské náladě,“ řekl Abraham.

Klíčová slova: Velká cena, MotoGP, superbike, Karel Abraham

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.