17.04.2020 12:33


Moravské náměstí v Brně získalo výjimku. Rekonstrukce začne příští rok

Autor: Marie Červenková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Brněnští radní schválili výjimku z vyhlášky o ochraně zeleně, aby bylo možné přebudovat park na Moravském náměstí podle architektonického návrhu. Výjimku ještě musejí odsouhlasit zastupitelé. Přestavba náměstí by měla začít dle současného plánu příští rok.

Moravské náměstí projde příští rok rekonstrukcí. Zdroj: Consequence forma

Brno – Radní schválili minulý týden výjimku z vyhlášky o ochraně zeleně na základě žádosti městské části tak, aby mohlo být Moravské náměstí zrekonstruováno podle vítězného návrhu z architektonické a krajinářské soutěže. Městská část Brno-střed zorganizovala tuto soutěž již koncem roku 2016. V konkurenci dvou desítek projektů vyhrála společnost Consequence forma.

Současnou podobu park získal v sedmdesátých letech minulého století. Navrhovaná rekonstrukce prostranství zahrne zcela nový koncept prostoru, cestní sítě, vodní prvek a revitalizaci zeleně. Mimo jiné zde bude postavená i kavárna s veřejnými toaletami. Její umístění je navrhováno v severní části parku s orientací na centrální plochu parku a města.

„Neopomenutelným faktem je velmi podstatná role kavárny pro celý park a jeho návštěvníky v podobě občerstvení a hygienického zázemí s toaletami, které je v centru města a městském parku takového významu nepostradatelné. Uvedenou podobu návrhu na rekonstrukci parku vřele přijímám,“ uvedl v tiskové zprávě první náměstek primátorky města Brna Petr Hladík (KDU-ČSL).

Nové uspořádání parku vyzdvihne pozice místních památných stromů, které mají pro park velký význam. Střecha kavárny je zakomponována do parku tak, aby stromy mohly ve dvou místech prostupovat kruhovými otvory a vytvořily jedinečnou lokalitu se silnou atmosférou a posezením.

Vítězný návrh architektů Janice Šipulové a Martina Sládka zdůrazňuje Moravské náměstí jako místo setkávání a typickou parkovou plochu. Novou dominantou se stane multifunkční plocha, autory nazývaná Urban Park Square. 

„Oválná plocha v centrální části parku by měla sloužit různým aktivitám. V létě zde mohou děti dovádět mezi vodotrysky, lze tu pořádat výstavy nebo divadelní představení, v noci zde mohou být filmové projekce, koncerty nebo sportovní přenosy. V zimě počítáme s tradičními adventními trhy, kluzištěm, zkrátka cokoliv bude potřeba,“ přiblížil v tiskové zprávě všestranné využití autor návrhu Martin Sládek.

Moravské náměstí projde příští rok rekonstrukcí. Zdroj: Consequence forma

Klíčová slova: Brno, Moravské náměstí, rekonstrukce, park

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.