19.11.2017 23:35


Mnoho fotografů si neuvědomuje, že při focení zvířat je nutná ohleduplnost, říká fotomodelka Petra Tylšová

Autor: Tereza Vlčková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Studium veterinárního lékařství a fotomodeling sice na první pohled nejdou nijak zvlášť dohromady, v praxi se ale nakonec skloubit dají. Studentka Petra Tylšová je toho živým důkazem. Kromě péče o zvířata se již přes čtyři roky věnuje focení, při kterém pracuje i relaxuje zároveň. „Oboje má pro mě smysl a naplňuje mě pocitem, že dělám dobrou věc," říká.

Petra Tylšová, veterinářka a fotomodelka. Autorka: Tereza Vlčková

Petra Tylšová je studentkou i fotomodelkou zároveň, na kontě má fotky zhruba od čtyřiceti fotografů a navíc spravuje svou facebookovou stránku, která má již přes tisíc fanoušků. „Focení je práce jako každá jiná, jak pro fotografa, tak i pro modelku. Fotky jsou pro mě každá takovým malým příběhem, který předáváme divákovi," říká. A těmito příběhy zároveň bojuje za dobrou věc, neboť jako studentka veteriny má velmi blízko i k ochraně zvířat.  

Jak jde skloubit dohromady focení a škola?

Když jsem byla ve druháku a začínala jsem fotit, bylo to časově všechno snažší. Teď se učím na státnice a nemám ani zdaleka tolik volna, kolik bych chtěla, takže koníčky musí jít stranou. Ale až budu mít školu hotovou, hodlám zase ve focení pokračovat, ale pořád jen formou TFP.

Co znamená TFP?

Při Time for prints (česky čas za fotky, pozn. red.) mají modelka i fotograf materiál do portfolia, takže je focení výhodné pro obě strany a nikdo nikomu neplatí. To mi vyhovuje, protože kdybych fotografům za focení platila, k ničemu by mi to nebylo. Takhle sdílí moje fotky na stránkách a dozví se o mně více lidí, kteří mi pak nabídnou spolupráci.

Takže z focení nechcete udělat práci?

Rozhodně ne. Focení je pro mě záliba, které se věnuji ve volném čase. Každý fotošot je dost náročný a někdy je to záležitost i celého dne, ale dělám to pro radost. Zato veterina je pro mě činností, která mě naplňuje z nesobeckých důvodů. Nic se nevyrovná pocitu, když můžu pomoc nějakému zvířeti. Sice je to často velmi obtížné, ale vidím v tom větší smysl, než trávit dny pózováním před objektivem, což by ani pořádně nešlo.

Mezi fotografy je teď poměrně moderní trend focení modelek se zvířaty. Kromě trendu s československými vlčáky, psy, kteří jsou podobní vlkům, jsou populární třeba lišky, gepardi nebo draví ptáci. Myslíte, že je to z hlediska etiky v pořádku?

Často se na focení půjčují z malých zoologických zahrad, farem nebo z domácích chovů. Pro většinu zvířat, která nejsou zvyklá na lidi, nebo která přirozeně vyhledávají svůj klid, to rozhodně zátěž je. Další problémem kromě fyzické blízkosti lidí je i osvětlení a scéna jako taková. Pokud se dosvěcuje, zvířata si na to ještě dokážou zvyknout. Pokud se ovšem fotí s bleskem, je to pro ně velmi stresující. Šelmy a dravci mají daleko ostřejší a citlivější zrak než lidé, jsou přizpůsobeni na lov ve tmě, takže je pro ně takové světlo hodně bolestivé. Navíc se na výboj blesku nemůžou připravit. Když modelka ví, co přijde, nevyděsí ji to. A krátké a prudké světlo ji maximálně na chvilku udělá mžitky před očima. Zvířata tím ovšem velmi trpí.

Takže vás nikdy nelákalo zkusit takové focení se zvířaty?

Pokud se jedná o focení se psy nebo s koňmi, nevadí mi to, protože když jsou v přirozeném prostředí, je tam jejich páníček a neděje se nic jiného, než se sedí nebo jsou v náručí modelky, nevadí mi to, protože vím, že jsou v pohodě. Psi i koně jsou na lidi zvyklí a na některých je vidět, že je to i baví. I když to pak může být stresující pro modelku, když ji třeba pes začne olizovat obličej (smích). Pár takových focení už jsem zažila.

Nějaký pes vám při focení olízal make-up?

To zatím ne, ale zážitků mám spoustu. Jednou jsem fotila v zimě v zasněženém lese s koněm. Sněžilo a bylo asi mínus deset stupňů, všichni jsme doslova mrzli, ale kůň byl spokojený, protože byl venku a dostával pamlsky. Když mi někdo nabízí focení se zvířaty, vždycky se ptám, kde to bude a hlavně na jak dlouho to bude. Jedna fotografka mi přinesla na focení v podzimním listí malé, skoro ještě slepé kotě, které se tam třáslo zimou. Vysvětlila jsem jí, že to takhle nejde, že by kotě mohlo onemocnět a nadto je to pro tak malé mládě i obrovský stres. Focení jsme zvládly bez kotěte, ale na fotografce bylo vidět, že je naštvaná, protože jsem se odmítla podílet na realizaci jejího nápadu. Další spolupráci jsem odmítla.

Dáváte si pozor i na kosmetiku testovanou na zvířatech?

Od roku 2013 platí v Evropské unii zákon, který zakazuje prodej takové kosmetiky, ale některé značky to i tak obcházejí. Pro svoji potřebu si kupuji kosmetiku od prověřených výrobců. Při focení se vizážistů někdy ptám, většinou ale používají značky, které testování na zvířatech neprovádí. Nemůžu ale samozřejmě od každého striktně vyžadovat, aby mi prozradil, co za líčidla používá, a případně mu zakázat, aby mě s tím líčil. Tak striktní zase nejsem, ono to ani v dnešní době moc nejde uhlídat.

Podporujete nějaké projekty na ochranu zvířat?

Zapojila jsem například do projektu Ve své kůži, který se snažil upozornit na kožešinové farmy. Zákon na jejich zrušení nakonec prošel, což byl jeden z velkých úspěchů. Podle legislativy je minimální velikost klece pro dvě činčily půl metru čtverečního, pro další zvířata je to obdobné. Když je zvíře přirozeně nastavené na běh a pohyb na velké vzdálenosti, držení v kleci je pro něj utrpením. Proto nepodporuji ani domácí výběhy či terária, zvířata tam zkrátka nikdy nedostanou tolik prostoru, kolik by potřebovala.

Chystáte se na nějakou další podobnou akci?

Zatím ne, teď jsou mojí prioritou státnice. Co bude po nich, to se teprve uvidí. Každopádně mám spoustu nápadů, jak spojit příjemné s užitečným, a zase tak o něco víc posunout povědomí veřejnosti o ochraně němých tváří. Jak už jsem říkala, fotky jsou pro mě příběhy, které mluví samy za sebe, a proto jsou pro mě i prostředek, jak lidem ukázat to, co se dá jen složitě popsat slovy.

 

Petra Tylšová je šestadvacetiletá studentka Veteriární a farmaceutické univerzity v Brně. Kromě péče o zvířata se věnuje fotomodelingu a spravuje webovou stránku. Láska, kterou už odmalička cítí ke zvířatům, ji motivuje k projektům a akcím na jejich ochranu. 

Klíčová slova: rozhovor, fotomodeling

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.