24.09.2014 11:54


Mladí žurnalisté budou mít v České televizi více prostoru, slibuje nový ředitel Souček

Autor: Zuzana Richtrová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Nový ředitel brněnské České televize Jan Souček pondělí 22. září představil svůj plán na výstavbu nového brněnského televizního studia, možnosti pro stážisty a nadané studenty a další tvůrčí směřování České televize pro následující dva roky.

Jan Souček se zdraví s účastníky debatyJan Souček se zdraví s účastníky debaty

Brno – Nový ředitel brněnské České televize Jan Souček debatoval s veřejností v brněnské kavárně v pondělí 22. září. Na setkání představil plán spolupráce se státními vysokými školami v Jihomoravském kraji. Kromě zvýšení počtu míst pro začínající žurnalisty nabídne také rozšíření počtu pozic pro stážisty napříč celou televizí. Od toho si mimo jiné slibuje, že tím zmírní stále rostoucí trend odlivu mladých talentů za prací do hlavního města. „Setkávám se s názorem, že když něco funguje v Praze, proč to vytvářet i v Brně? Avšak lékařskou fakultu má přece taky každé město svoji. A není to problém,“ vzkazuje Souček kritikům.

Jeho návrh vítají i samotní studenti. Barbora Kubová, která druhým rokem studuje žurnalistiku na Fakultě sociálních studií, by možnost stáže v České televizi ráda využila. „Spíše než zpravodajství před kamerou bych si ráda zkusila stáž například u dramaturgie. Dostat se k takové stáží byla dřív spíš otázka osobních kontaktů, ale pokud se takové pozice nabídnou všem studentům, určitě zvážím přihlášení," řekla Kubová. Souček však zdůraznil, že stážisty budou vybírat pečlivě. Do televize se tak dostanou jen ti nejnadanější studenti.

Stážisti budou mít k dispozici nově vybudovaný areál v Brně-Líšni. „V Brně nikdy nebyl speciální prostor pro potřeby televize a o novém studiu se mluví padesát let. Stavba by měla trvat čtrnáct měsíců," tvrdí Souček.

Kromě modernizace prostor a omlazení pracovního týmu nový ředitel počítá i s kreativním osvěžením. Projekt s názvem Regionální fórum by do České televize měl přilákat přibližně desítku osobností z různých profesí, které by se rok pokoušely svými zkušenostmi a nápady oživit nabídku pořadů brněnského studia. Za zmínku stojí i kreativní inkubátor, který by dal prostor talentovaným studentům z brněnské Janáčkovy akademie múzických umění.

Studentka se dotazuje na možnosti stáže

Jan Souček ve funkci ředitele brněnské České televize vystřídal Karla Buriana, jehož působení v čele této instituce poznamenala korupční aféra a za jehož odvolání sepisovali petici i brněnští umělci. Od nástupu nové tváře si slibuje mnohé i generální ředitel Petr Dvořák. „Do vedení brněnského studia jsme hledali osobnost, která prokáže nejen odborné znalosti a kompetence, ale přesvědčí nás i o tom, že má skutečné odhodlání a chuť pozdvihnout prestiž studia a zapojit jej do širší spolupráce s ostatními významnými institucemi v regionu,“ vysvětlil proces výběru Dvořák. 

A v jaké podobě by chtěl Souček po svém funkčním období brněnské studium předávat svému nástupci? „Byl bych rád, kdyby Brno mělo punc studia, ve kterém jsou špičkoví pracovníci, kteří zde budou mít odpovídající zázemí," vyslovil své představy Souček. V minulých letech se podle něj nekladl důraz na aktivní a sebevědomou roli v kulturním prostoru, a to by se podle něj mělo změnit.

Klíčová slova: Česká televize, Brno, stáž, Souček

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.