09.04.2015 12:32


Mladí výzkumníci zábavně osvětlují vědu

Autor: Papoušková Veronika | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Univerzita

Moje divoké řeky. Hypoglykémie? Ne, děkuji! Lije jako z konve. DNA, mutácie a iné životné chyby buniek. Čtyři výzkumy, čtyři vědci, čtvrtý ročník Science slamu. Soutěž, ve které si vědci hrají na herce a představují své studie, se odehrála ve středu 8. dubna v Brně.

Brno - Přicházím do sálu brněnského klubu Kabinetu MÚZ. Vládne tu šero a tma, osvětlené je pouze pódium, na kterém za pár minut vystoupí vědci v roli herců. Na pódiu je pouze dřevěná židle a malý stolek.  Místnost se postupně zaplňuje převážně mladými lidmi. Přišli se podívat na studenty různých vědeckých oborů z Masarykovy univerzity, kteří již za chvíli předvedou své výzkumy. Jsem na Science slamu.

U vstupu dostávám spolu se vstupenkou zalaminovaný papír, z jedné strany růžový, z jedné strany žlutý. Zatím netuším, k čemu bude sloužit. Dostanu i malý sešit, ve kterém jsou popsáni jednotlivý účinkující spolu s hlasovacími lístky. Soutěžící jsou čtyři. Sednu si na jednu z černých plastových židlí a slyším za sebou dvě divačky, jak si povídají. „Minule jich tady bylo myslím víc, snad šest,“ říká jedna druhé. Vedle mě si sedá kameraman, který bude celé vystoupení natáčet. Sál je již plný, není v něm slyšet vlastního slova. Lidé si s sebou nosí půllitry piva a skleničky s vínem z vedlejšího baru.

Na pódium vstoupíModerátor Science slamu. Foto: Veronika Papoušková moderátor. Sál ztichne a diváci začnou tleskat. „Děkuji, že jste mne pro tentokrát přivítali potleskem,“ směje se. Nejspíše si na něj diváci minule připravili malý vtípek. „Jste tu proto, že se chcete něco nového dovědět?“ ptá se moderátor. Z řad publika se ozve hlasité „jó“. Moderátor se pokouší žertovat a dělá si ze sebe srandu. Diváci se smějí. Společně s ním si zkoušíme různé druhy tleskání a hlasujeme, který školní předmět je podle nás nejlepší. Následně předvádí pantomimu a diváci ho k tomu doprovází zvuky.  Také vysvětluje, k čemu slouží barevný zalaminovaný papír. Po každém vědeckém vystoupení se nás bude ptát na otázky a my budeme odpovídat, A nebo B – žlutá nebo růžová. Tak vědec dostane zpětnou vazbu, jestli jsme jeho výzkum správně pochopili.

Soutěžící Katka Novanská a DNA. Foto: Veronika Papoušková

Jako první soutěžící ohlašují vědkyni Katku Novanskou. Diváci ji vítají potleskem. Všichni v sále vypadají natěšeně. Na pódiu stojí sympatická Slovenka, studentka přírodovědecké fakulty s dlouhými kudrnatými vlasy. Usmívá se a začne hovořit o zkoumání mutací, které vznikají v DNA. Po celou dobu působí velice mile. V duchu si říkám, že její výzkum je určitě důležitý. Po představení přijde moderátor, nejprve vyzpovídá vědkyni a potom se nás ptá na slíbené otázky. „Které buňky jsou nesmrtelné – žlutá nádorové nebo růžová běžné lidské?“ ptá se. Nejistě zvedám svou žlutou, odpověď je správná – nádorové.

Druhým soutěžícím je geograf Jakub Ondruch, který se zabývá ledovcovými řekami. Katku Novanskou střídá student s delšími blonďatými vlasy a křiklavě oranžovým trikem. Promlouvá k nám, jako by se právě nacházel na své výzkumné stanici v Grónsku. „To víte, já už jsem tu měsíc sám, já se musím vypovídat,“ svěřuje se geograf. Publikum se baví. Jakub Ondruch zkoumá chování a vývoj mladých řek, které vznikají, když roztaje ledovec.

Soutěžící Iveta Minaříková a hypoglykémie. Foto: Veronika PapouškováTřetí soutěžící je Iveta Minaříková, vysoká, elegantní slečna v růžovo-černých šatech. Přibližuje nám, v čem spočívá hypoglykémie. Z počátku zní její projev příliš nacvičeně, ale po chvíli se uvolní. Zaposlouchám se, co vlastně zkoumá. Minaříková řeší problém diabetiků, kteří si píchají inzulin. Diabetik si píchne inzulin, látku, která dá povel buňce přijmout cukr z krve. Když se ale diabetik nenají, v krvi nemá žádný cukr, který byl pro buňku určen. Ta tedy sní jiný cukr, ten, který by měl v krvi zůstat. Poté klesá přirozená hladina cukru a tomu se říká hypoglykémie. Její výklad je srozumitelný. „Náš tým proto vyrábí malé kuličky,“ pokračuje Minaříková. Jenže z publika se ozve zachichotání. „Kuličky z cukru,“ zdůrazní a zasměje se. Tyto kuličky umožní dávkování cukru pro diabetiky na míru. Jsou obaleny tak, aby se cukr uvolňoval postupně, když je to nutné. Na konci výkladu přizná, že tento způsob se teprve chystají otestovat na zvířatech.

Posledním účinkujícím je další geograf Martin Caletka, který sleduje bouřky. Vysvětluje nám, jak mohou způsobit přívalové povodně a jakým způsobem lze určit, že se k nám bouřka blíží. „Meteorologové mají radar, který vysílá vlny, jež naráží do mraků. Představte si je jako roj much. Některé narazí a vrátí se zpátky, některé odpadnou a některé proletí,“ popisuje Caletka. Přijde moderátor a ptá se ho, proč se rozhodl pro tento obor. „Mně zaujaly ty paní, co uvádí počasí,“ vtipkuje Caletka a jeho humor u publika zabírá.

Následuje pauza, při které organizátoři od diváků vybírají hlasy. Odevzdávám lístek se jménem Iveta Minaříková. Nejvíce mě zaujala, byla vtipná a její ukázky buněk pojídajících cukr byly velmi názorné. Každý může odevzdat pouze jeden hlas. „U vchodu si vás zkontroluji, jestli máte stále zbývající tři hlasy,“ naoko hrozí moderátor. Během sčítání hlasů na scénu přijdou improvizátoři Honza a Hanka ze spolku Improdžow. Jejich scénky jsou tematicky zaměřené na jednotlivé představené výzkumy. Snad nejlepší scénkou je ta poslední, při které mají improvizátoři měnit profese ve chvíli, kdy zazní gong. Celá scéna se odehrává v Praze při bouřce. „Máme tady životy, sice pražský, ale stejně,“ říká Hanka při profesi dispečera. „To jsou jedničky, nebo nuly?“ ptá se Honza a ukazuje na hruď Hanky ve chvíli, kdy hraje informatika. Celý sál se otřásá smíchem.Sešit s hlasy.

Pak už přichází na řadu vyhlášení. Všichni čtyři vystupující se staví vedle sebe a moderátor vyhlašuje. „A vítězem se stává Iveta Minaříková,“ hlásí moderátor. Diváci nadšeně tleskají, Minaříková dostává cenu, lampu - symbol toho, co osvětluje vědu. Po skončení show se bavím s vítězkou. „Chtěla jsem se hlavně podělit o to, co dělám a co mě baví. To, že jsem vyhrála, je příjemný bonus,“ říká nadšeně. Myslím, že to řekla hezky. Rozhodně jí a ostatním výzkumníkům fandím.

Klíčová slova: Science slam, věda, soutěž, Kabinet MÚZ

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.