18.05.2014 17:19


Mladí Finové jsou nadšení pro sociální práci, říká česká studentka

Autor: Vágnerová Dominika | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Tři české studentky vyrazily na měsíční praxi v oboru sociální práce do Finska. Jednou z nich je Barbora Eichlerová pracující zde v aktivizačním centru pro osoby s mentálním postižením. Většinu času pracuje, ale i tak se seznamuje s místními studenty a poznává finskou přírodu.

Ilmajoki  – Barbora Eichlerová studuje sociálně právní činnost a se svými dvěma spolužačkami se rozhodla přihlásit na měsíční praxi do Finska. Pracuje v aktivizačním centru v městečku Ilmajoki. Mentálně postiženým a osobám v invalidním důchodu zde pomáhá s prací a organizací různých volnočasových aktivit. Ve Finsku se jí nejvíce líbí příroda a dlouhé slunečné dny, protože noc zde trvá asi jen čtyři hodiny.

Jak se vám podařilo sehnat praxi ve Finsku?

Studuji na Vyšší odborné škole sociálně právní, která už pár let spolupracuje se školou Etelä-Pohjanmaan Opisto v Ilmajoki. Každý rok se konají pracovní stáže pro finské studenty v Česku a zase naopak. Praxe je určena studentům druhého a třetího ročníku. Přihlásila jsem se na ni, poslala motivační dopis a životopis. Studenty vybrali vyučující podle jejich předchozích pracovních zkušeností a charakterových vlastností.

Barbora Eichlerová. Foto: Kateřina TrčkováV jakém zařízení pracujete a kdo jsou vaši klienti?

Pracuji v aktivizačním centru pro osoby s mentálním postižením. Klienti sem docházejí trávit svůj volný čas, pracovat a navazovat sociální vztahy. Cílem centra je naučit klienty i něco nového, za odvedenou práci dostávají i symbolický plat. Jsou tu osoby především s mentálním postižením jako Downův syndrom, ale také třeba lidé v invalidním důchodu, kteří tráví celé dny doma. Věk klientů je velmi různorodý, zhruba od třiceti do šedesáti let.

Jaká je náplň vaší práce?

Pomáhám a kontroluji klienty při práci. Ženy dělají spíše domácí úklidové práce, takže kontroluji, jestli používají správné čisticí prostředky. Muži balí nejrůznější předměty do krabic pro jednu místní firmu, takže dohlížím na správný počet výrobků v krabicích. Jinak s klienty trávím čas i mimo centrum na různých výletech, v posilovně nebo chodíme na bazén.

Domluvíte se s personálem a klienty?

S personálem mluvím anglicky, dokonce i někteří klienti ovládají angličtinu. Ti, se kterými chci mluvit, ale většinou ne. Finsky nemluvím, takže mi někdy překládá personál. Jinak se vždy zvládneme domluvit pomocí gest.

Můžete porovnat aktivizační centra ve Finsku s těmi českými?

Bohužel nemůžu, v tomto typu zařízení jsme poprvé. Na praxi v Česku jsem byla v denních stacionářích a domovech pro osoby s mentálním a fyzickým postižením.

Jaké máte tedy dosavadní pracovní zkušenosti?

Během studia už jsem navštívila mnoho zařízení, máme povinnou praxi asi tisíc hodin. Velmi spokojená jsem byla v domově pro osoby se zdravotním postižením Nojmánek. Pracovala jsem tam tři měsíce, trávila s klienty volný čas, účastnila se muzikoterapie a canisterapie, tedy terapie se psy. Také jsme jezdili na nejrůznější výlety a pracovali ve výtvarné dílně. Moc se mi líbila i čtrnáctidenní praxe v Myslibořicích v Domově odpočinku ve stáří. Starala jsme se o klienty s Alzheimerovou chorobou a mentálním postižením. Ještě bych zmínila Speciální školu Ibsenovu, tam jsem pracovala s dětmi s poruchami ADHD (hyperaktivita s poruchou pozornosti) a autismem. Učila jsem je číst a psát.

Jaký mají Finové přístup k sociální péči?

Hlavně u mladých lidí pociťuji nadšení pro sociální práci. Měla jsem možnost potkat pár studentů z místních škol a řekli mi, že je to zde spolu s osobní asistencí ve školách celkem žádaný obor.

Co děláte ve volném čase?

V centru končíme ve tři hodiny odpoledne, pak chodíme běhat, na procházky nebo do sauny. Finové mají doma své vlastní sauny a saunování je tu každodenní činností. Hodně se bavíme s místními studenty a trávíme s nimi volný čas. Byli jsme na výletě u jezera Kalajaisjärvi a plánujeme návštěvu přístavního města Vaasa.

Plánujete další praxi v zahraničí?

Líbilo by se mi zkusit si práci dobrovolníka v Africe. Zatím to plánuji na příští rok, až ukončím studium a budu mít více času. Kam přesně bych v Africe chtěla, ještě nevím, určitě se budu rozmýšlet podle bezpečnostní situace tam. Do té doby ještě plánuji zkusit nějakou práci v Evropě, asi budu směřovat opět na sever. Jsem z Finska nadšená.

Více fotografií naleznete na blogu, který si studentky založily.

 

Medailon

Barbora Eichlerová pochází z Brna. Je jí dvaadvacet let, studuje na Vyšší odborné škole sociálně právní obor Sociálně právní činnost. Její studium se stalo i jejím koníčkem a aktivně se zajímá o sociální situaci v Česku. Do budoucna by si ráda otevřela vlastní domov pro osoby se zdravotním postižením.

Klíčová slova: Finsko, sociální práce, praxe, Vyšší odborná škola sociálně právní

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.